Polipy macicy – leczenie naturalne jako metoda wspomagająca

Fot: peakSTOCK / gettyimages.com

Leczenie naturalne polipów macicy może mieć wyłącznie charakter wspomagający. Pod żadnym pozorem nie powinno się stawiać leczenia ziołami na równi z terapią hormonalną lub zabiegami operacyjnymi. Zioła mogą natomiast wspierać np. kurację hormonalną.

Metody naturalne mogą wspomóc leczenie polipów macicy. Przede wszystkim chodzi tutaj o stosowanie ziół, które przyczyniają się do uregulowania gospodarki hormonalnej organizmu.

Zobacz także:

Jak dochodzi do powstania podwójnej macicy? Objawy, leczenie oraz wpływ na płodność

Mięśniaki macicy – objawy, rodzaje i leczenie niezłośliwych nowotworów macicy

Wypadanie macicy - przyczyny, objawy, leczenie

Polipy macicy – leczenie naturalne a terapia hormonalna

Leczenie naturalne polipów macicy nie jest rekomendowane jako podstawowa forma walki z tego typu zmianami. Należy przypomnieć, że polipy to zwykle zmiany rozrostowe błony śluzowej macicy, które mogą występować w jej trzonie lub na szyjce. Dzielą się na:

  • polipy siedzące (płasko przylegające do podłoża),
  • polipy uszypułowane (gdzie szypuła łączy polip z podłożem).

Nie do końca wiadomo, jaka jest przyczyna powstawania polipów. Najpopularniejsza koncepcja zakłada, że tworzą się w wyniku nadmiaru estrogenów w organizmie, a więc żeńskich hormonów płciowych. W związku z tym wiąże się je z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, szczególnie u kobiet pomiędzy 30. a 50. rokiem życia.

Najczęstszą metodą leczenia polipów macicy jest terapia hormonalna, natomiast zioła mogą być stosowane wyłącznie wspomagająco, choć niektórzy zwolennicy medycyny naturalnej przekonują, że na przykład krwawnik jest w stanie całkowicie wyleczyć omawiane zaburzenia. Większość lekarzy do tego typu deklaracji odnosi się jednak bardzo krytycznie.

Zarówno polipy macicy płaskie, jak i uszypułowane zwykle w pierwszej kolejności leczy się hormonalnie. Terapia trwa kilka miesięcy i niejednokrotnie doprowadza do całkowitego wchłonięcia się polipa. Nie zawsze jednak tak się dzieje.

Polipy macicy – leczenie zabiegowe

Polipy macicy mogą wymagać usunięcia. Należy pamiętać, że mają potencjał rakotwórczy. To jeszcze jedna przyczyna, dla której lekarze bardzo krytycznie odnoszą się do możliwości ich naturalnego leczenia.

Leczenie zabiegowe można wykonać na kilka sposobów. Najczęściej wykonuje się tzw. łyżeczkowanie jamy macicy, w wyniku którego pobiera się także materiał do badań histopatologicznych.

Uszypułowane polipy szyjki macicy całkowicie usuwa się za pomocą specjalnych wzierników odsłaniających szyjkę i narzędzia służącego do ukręcenia polipa. W drugim kroku łyżeczkuje się jamę macicy, aby pobrać materiał do badań histopatologicznych. Chodzi przede wszystkim o ocenę, czy w endometrium nie ujawniają się złośliwe zmiany.

Możliwy jest jeszcze jeden typ zabiegu – histeroskopia, czyli wprowadzenie przez drogi rodne kamery umożliwiającej pełny ogląd tkanek. Urządzenie wyposażone jest także w narzędzie umożliwiające usunięcie niepokojących zmian podczas badania. Po tym zabiegu również wykonuje się łyżeczkowanie. Obecnie jest ona zalecana w diagnostyce i leczeniu polipów trzonu macicy.

Polip macicy – leczenie naturalne

Leczenie ziołami polipa szyjki macicy przez większość lekarzy uznawane jest za działanie wspomagające, natomiast w żaden sposób niestanowiące alternatywy dla leczenia hormonalnego lub zabiegowego. Pacjentkom nie zabrania się stosowania ziół i różnego rodzaju naparów, natomiast lekarze wyraźnie zaznaczają, że nie można liczyć, że pomogą pozbyć się polipa. Przedstawiciele medycyny naturalnej zajmują nieco inne stanowisko. Przekonują bowiem, że polipy (szczególnie niewielkie) da się usunąć bez stosowania hormonów lub inwazyjnego zabiegu.

Leczenie polipów macicy ziołami opiera się przede wszystkim na przyjmowaniu określonych naparów. Regularne ich picie ma wspomagać wchłanianie zmian w błonie śluzowej i normalizację gospodarki hormonalnej organizmu, jak również poprawia ogólny stan macicy. Zielarze polecają szczególnie:

  • napary z krwawnika pospolitego (fitoestrogeny zawarte w krwawniku sprawiają, że zioło stosuje się m.in. do łagodzenia objawów menopauzy; fitoestrogeny to związki pochodzenia roślinnego imitujące ludzkie hormony płciowe, a więc mogą wspomagać regulację gospodarki hormonalnej);
  • napary z pokrzywy (stosuje się je m.in. w zaburzeniach układu hormonalnego, anemii, zapaleniu stawów; lignany zawarte w korzeniu pokrzywy (fitoestrogeny) wchodzą w interakcje z estrogenami, co sprawia, że wzrasta poziom aktywnych hormonów);
  • suszony skrzyp polny (również stosowany w fitoterapii).

Wszystkie omówione zioła rzeczywiście wspomagają regulację gospodarki hormonalnej w organizmie kobiety. Trudno natomiast ocenić, czy działanie to jest na tyle silne, aby bez wdrożenia innego leczenia trwale usunąć zmiany z błony śluzowej macicy.

Macica - co warto o niej wiedzieć?

Bibliografia:

1. K. Wójcik-Krowiranda, T. Michalski, A. Bieńkiewicz, Stany przednowotworowe w ginekologii, „Postępy Nauk Medycznych” 3/2017.

2. W. Kuczyński, A. Kuczyńska, Polip w jamie macicy – plan postępowania, „Ginekologia po Dyplomie” 1/2017.

Data aktualizacji: 29.04.2021,
Opublikowano: 03.05.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej