Polip endometrialny – objawy, przyczyny powstania, sposoby leczenia

Fot. bymuratdeniz / Getty Images

Polip endometrialny jest zmianą rozrostową, umiejscowioną w obrębie jamy macicy, która występować może u kobiet zarówno w wieku rozrodczym, jak i pomenopauzalnym. Najczęstszą lokalizację stanowi dno macicy. Powoduje nieprawidłowe krwawienia z narządu rodnego.

Polip endometrialny to ograniczony lokalnie rozrost błony śluzowej, pokrywającej wnętrze jamy macicy. Najczęściej stwierdza się go w populacji kobiet w wieku 40–60 lat. Utrudniać może zajście w ciążę lub przyczynić się do poronienia. Niekiedy ulega przemianie w nowotwór. Leczenie polipów endometrialnych rozpoczyna się kuracją hormonalną, w przypadku braku rezultatów przeprowadza się zabieg usunięcia zmiany.

Co to jest polip endometrialny?

Polip endometrium to ograniczona zmiana rozrostowa, która wywodzić się może zarówno z błony śluzowej kanału szyjki macicy, jak i trzonu macicy. Przyczyny jej powstawania nie zostały jak dotąd całkowicie poznane. Badacze podkreślają, że częstym determinantem rozwoju są zmiany hormonalne (rozrost miejscowego endometrium pod wpływem działania estrogenów). Innymi czynnikami przyczyniającymi się do powstania polipa endometrium są cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość, dodatni wywiad rodzinny w kierunku polipów macicy, leczenie farmakologiczne raka piersi – przyjmowanie Tamoksyfenu. Polipy endometrialne nierzadko stwierdza się przypadkowo podczas wykonywanych rutynowo przezpochwowych badań USG. Uwidaczniają się jako zmiany hiperechogenne (struktury lite, zbite, twarde), usytuowane w rozmaitych częściach macicy.

Polipy endometrium – charakterystyka

Polipy endometrium przybrać mogą uszypułkowaną lub nieuszypułkowaną postać. W pierwszym przypadku zmiana ma charakterystyczną nóżkę – szypułę, z której wyrasta. Szypuła zbudowana jest z tkanki łącznej. Zawiera często rozgałęzione lub poszerzone naczynia. Duża długość szypuły może spowodować wydostanie się zmiany przez szyjkę macicy na zewnątrz tak, że pojawi się w pochwie. Z kolei nieuszypułkowany polip endometrialny macicy, tzw. siedzący, ma kształt kolisty. W zdecydowanej większości zmiany te mają charakter łagodny, lecz niektóre z nich wykazywać mogą cechy zezłośliwienia. Literatura przedmiotu donosi, że rozwój raka endometrium na bazie polipa stanowi około 2% przypadków. Polip endometrialny w macicy może osiągnąć średnicę od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów, jednak najczęściej zmiany mają mniej niż 3 cm. Występować mogą pojedynczo lub mnogo.

Zobaczcie, co trzeba wiedzieć o endometriozie:

Zobacz film: Endometrioza - co trzeba o niej wiedzieć? Źródło: 36,6

Polip endometrialny – podział histopatologiczny

W ramach badania histopatologicznego wyróżnia się polipy endometrium:

  1. Polip endometrialny gruczołowy, tj. hyperplastyczny – ma charakter zapalny i pokryty jest nabłonkiem gruczołowym.
  2. Polip endometrialny atroficzny – zachodzi zanik nabłonka gruczołowego, nierzadko rozwijają się drobne torbiele.
  3. Polip endometrialny czynnościowy – reaguje na zmiany zachodzące podczas cyklu menstruacyjnego, stanowi około 36% wszystkich polipowatych zmian.

Objawy i skutki polipu

Polip endometrialny stanowi jedną z głównych przyczyn nieprawidłowych krwawień z kobiecego narządu rodnego bez względu na wiek, czyli zarówno przed menopauzą, jak i po niej. Polip endometrialny objawia się: plamieniem i krwawieniem między miesiączkami, po stosunku czy badaniu ginekologicznym (krwawienia kontaktowe), zaburzeniem cyklu miesiączkowego – nieregularnymi lub przedłużającymi się krwawieniami, zwiększoną ilością wydzieliny pochwowej, kurczowym bólem podbrzusza, częstymi stanami zapalnymi narządów płciowych, bolesnością podczas stosunku płciowego. Literatura przedmiotu donosi o przypadkach bezobjawowych. Polip endometrialny skutkować może powstaniem zaburzeń płodności i prowadzić do poronień.

Polecamy: Endometrioza – dieta. Jadłospis i przepisy dla kobiet

Endometrioza - sprawdź swoją wiedzę na temat choroby

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Rozpoznanie i leczenie polipów endometrium

Polipy endometrialne rozpoznaje się przy użyciu USG domacicznego, zwanego też przezpochwowym lub transwaginalnym. Badanie uważa się za najbardziej dokładne, jeśli przeprowadzane zostaje w pierwszej połowie cyklu. Zastosowanie znajduje też sonohisterografia – badanie USG, podczas którego do wnętrza jamy macicy podaje się kontrast, czy histeroskopia diagnostyczna.

Leczenie polipów endometrium opiera się w pierwszej kolejności na kuracji hormonalnej. Łagodzenie zachwianej gospodarki hormonalnej może doprowadzić do wchłonięcia polipa. W przypadku braku zadowalających efektów konieczne bywa usunięcie polipa endometrialnego przez łyżeczkowanie lub histeroskopię. Podczas łyżeczkowania lekarz napotyka nierzadko trudności w postaci mocno ograniczonego pola widzenia, co spowodować może niedoszczętne usunięcie zmiany lub pominięcie tych o niewielkich rozmiarach. Zalecaną metodą jest histeroskopia wykorzystująca narzędzia elektrochirurgiczne, mechaniczne, laserowe. Możliwa jest elektroresekcja lub laseroresekcja, a w przypadku małych uszypułowanych polipów wycięcie nożyczkami lub ukręcenie kleszczykami histeroskopowymi. Uzyskany podczas obu zabiegów materiał poddaje się analizie na obecność komórek nowotworowych. W przypadku ich stwierdzenia konieczne jest usunięcie macicy.

Polecamy: Jakie są najskuteczniejsze metody leczenia endometriozy?

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 21.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej