Polacy nie chcą się szczepić przeciwko COVID-19

Fot: SCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Zdaniem badaczy opracowanie szczepionki to jedyny, a zarazem najskuteczniejszy sposób, aby zatrzymać pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. Niestety, jak pokazują badania przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia Polacy nie chcą się szczepić na COVID-19. 

Szczepienia są najlepszą i najskuteczniejszą formą ochrony. Mimo że dzięki nim udało się wyeliminować wiele groźnych chorób, to od pewnego czasu, wraz ze wzrostem aktywności tzw. ruchów antyszczepionkowych, zaufanie do szczepionek znacznie spada. Co ciekawe, badania pokazują, że tylko niewielka grupa z nas chce się zaszczepić na COVID-19.

Jaki stosunek do szczepień mają Polacy?

Badania przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia pokazują, że większość Polaków wierzy w skuteczność szczepionek, jednak ma wątpliwości, co ich bezpieczeństwa. Najwięcej zaufania do szczepionek mają osoby między 18-24 lat. W tej grupie wiekowej aż 45 proc. respondentów jest przekonanych, że szczepionki są nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne. Co ciekawe, takiego zdania częściej są mężczyźni (38 proc.), niż kobiety (34 proc.).

Najmniej osób, które wierzą w skuteczność szczepionek jest wśród ludzi w wieku 25-34 lata (31 proc.), czyli tych, którzy najczęściej są rodzicami małych dzieci i którzy decydują o szczepieniu dziecka.

Najczęściej powtarzaną opinią wśród respondentów było stwierdzenie, że szczepionki są skuteczne, ale nie zawsze są bezpieczne (39 proc.). Takiego zdania częściej są kobiety (41 proc.) niż mężczyźni (37 proc.). Co dziesiąty pytany nie ma na ten temat zdania.

Natomiast 7 proc. respondentów to osoby, które są zdania, że szczepionki nie są ani skuteczne, ani bezpieczne.

Szczepionka na COVID-19

Respondenci zostali także zapytani o szczepionkę na COVID-19. Badacze tłumaczą, że szczepionka spełni swoje zadanie tylko wtedy, gdy przyjmie ją 67 proc. społeczeństwa. Niestety chęć zaszczepienia deklaruje zaledwie 37 proc. pytanych. Aż połowa Polaków (51 proc.) mówi, że żaden argument nie zachęciłby ich do skorzystania ze szczepionki, nawet wysokie kary za nieszczepienie. W przypadku Stanów Zjednoczonych, które są obecnie jednym z największych ognisk choroby, chęć przyjęcia szczepionki zgłasza jedynie 49 proc. badanych. 

Aż 28 proc. dorosłych deklaruje, że nie zaszczepiłoby się przeciwko SARS-CoV-2, gdyby szczepionka stała się dostępna. Mimo poważnych skutków społecznych i gospodarczych obecnej epidemii, mimo znaczącej akceptacji dla rutynowych szczepień, w perspektywie międzynarodowej Polska plasuje się w grupie krajów o najniższej akceptacji dla szczepienia przeciwko COVID-19 obok Słowacji, Rumunii, Turcji, Węgier i Czech. Zaskakujące jest to, że poziom niechęci do szczepienia przeciwko COVID-19 jest w większości krajów znacznie wyższy niż zwykła niechęć do szczepień, która waha się między 3 proc. (Egipt) a 55 proc. (Rosja) – komentuje dr hab. n med. Wojciech Feleszko z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Skąd się bierze ta niechęć? Zdaniem specjalistów to zasługa ruchów antyszczepionkowych. Paradoksalnie wybuch pandemii spowodował, że lęk przed szczepionkami tylko się wzmocnił. Jedynym sposobem na zmianę jest zaostrzenie prawa. Zdaniem specjalistów należy wprowadzić bardzo surowe kary za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o szczepionkach

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o szczepionce na COVID-19:

Zobacz film: Kiedy powstanie szczepionka na koronawirusa? „Obyśmy zdążyli do końca tego roku” Źródło: 36,6

Obawiam się jednak, że w Polsce - podobnie jak w szeregu innych krajów brak jest woli politycznej na działania tego typu. Dużo bardziej popularny jest populizm penalny polegający na zwiększaniu zagrożenia karą błahych z perspektywy społecznej występków. Jest to przejaw popularnego myślenia magicznego, że zwiększenie kar działa odstraszająco na sprawców przestępstw kryminalnych - mówi dr hab. Paweł Waszkiewicz, z Katedry Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Kto najbardziej boi się koronawirusa?

Badania ARC Rynek i Opinia pokazały, że to młodzi ludzie (między 18 a 24 rokiem życia) najbardziej przejmują się obecną sytuacją i stosują do wprowadzonych zaleceń.

Mimo że nie należą do grypy ryzyka to najbardziej dbają o zachowanie społecznego dystansu, a także noszenie maseczek w miejscach, gdzie zachowanie bezpiecznej odległości nie jest możliwe.

Data aktualizacji: 01.07.2020,
Opublikowano: 01.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej