Podpaski wielorazowe – jak uszyć? Gdzie można je kupić?

Fot. MilanMarkovic / Getty Images

Podpaski wielorazowe to temat dość kontrowersyjny, zwłaszcza jeśli chodzi o higienę ich używania. Jednak na rynku dostępne są produkty wykonane z materiałów ekologicznych, które nie tylko nie podrażniają bardzo wrażliwej skóry miejsc intymnych, ale też łatwo można je wyprać.

Podpaski wielorazowe są dedykowane przede wszystkim dla kobiet, których skóra źle reaguje na kontakt z materiałem tradycyjnych podpasek jednorazowych, które zwykle wykonane są z syntetycznych materiałów. U wielu pań mogą pojawić się nie tylko otarcia, ale także odparzenia, a nawet stany zapalne.

Podpaski wielorazowe – kiedy można je stosować?

Podpaski wielorazowe to zamiennik tradycyjnych wkładek wykonany z naturalnych materiałów, które pozwalają skórze oddychać i nie powodują reakcji alergicznych lub podrażnień. Wiele pań z bardzo delikatną skórą miejsc intymnych nie zdaje sobie sprawy, że może istnieć, poza tamponami, inny zamiennik tradycyjnych podpasek jednorazowych, który jest dostępny w każdym sklepie, drogerii czy aptece. Tymczasem skóra miejsc intymnych jest bardzo wrażliwa na wszelkiego rodzaju substancje chemiczne. Kontakt z nimi może prowadzić do rozległych i długo utrzymujących się stanów zapalnych pochwy i ciężkiej do leczenia grzybicy. Dodatkowo syntetyczne materiały uniemożliwiają skórze oddychanie. Często produkty dostępne w drogeriach nie są wykonane z materiałów organicznych, a do ich bielenia wykorzystuje się chlor i inne środki o szkodliwym działaniu dla naskórka.

Jeśli stany zapalne powtarzają się, a miesiączka staje się przez to bardzo uciążliwa i powoduje duży dyskomfort, można przetestować podpaski wielorazowego użytku. Dostępne są w wielu aptekach i w internecie. Często są to produkty ręcznie wykonane z materiałów ekologicznych.

Jak mówić o okresie? Co trzeba wiedzieć o miesiączce? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak skutecznie walczyć z bólem miesiączkowym? Źródło: 36,6

Z czego wykonane są wielorazowe podpaski?

Wielorazowe podpaski kształtem przypominają te tradycyjne, ale skrzydełek nie przylepia się do bielizny, a spina ze sobą np. za pomocą doszytej do nich napy. Zewnętrzna strona wykonana jest z nieprzemakalnego materiału, aby zapewnić każdej kobiecie komfort użytkowania. Wewnętrzna powłoka to zwykle organiczna bawełna – wiele firm stosuje tylko materiał pochodzący z upraw ekologicznych, aby mieć pewność, że jest w 100% bezpieczny dla delikatnej skóry. W środku znajdują się wkłady zapewniające wchłanianie wydzieliny, np. z tkaniny frotte bambusowej lub używanego w tradycyjnych produktach wkładu chłonnego. Na rynku dostępne są produkty w kilku rozmiarach, aby każda z pań mogła wybrać ten, który najlepiej spełni jej oczekiwania. Dodatkowo po wewnętrznej stronie nie ma przeszyć, które mogłyby uciskać lub powodować dodatkowy dyskomfort.

Zakładanie wielorazowej podpaski organicznej jest bardzo proste. Wystarczy przyłożyć ją do bielizny nieprzemakalną stroną i zapiąć skrzydełka, aby nie przesuwała się przy chodzeniu i innych codziennych czynnościach. Panie, które już przetestowały to rozwiązanie i dzielą się swoimi doświadczeniami na internetowych forach i blogach, zwracają uwagę, że jeśli wkładka jest dobrze dopasowana, bardzo rzadko trzeba ją poprawiać, gdyż nie zmienia położenia. Dodatkowo nie powoduje dyskomfortu, ponieważ w zasadzie jest niewyczuwalna pod bielizną.

Polecamy: Plamienie zamiast okresu: czy oznacza ciążę? Możliwe przyczyny

Jak uszyć podpaski wielorazowe?

To, jak uszyć podpaski wielorazowe, nie stanowi dużego problemu. Przede wszystkim należy zakupić właściwe materiały, czyli organiczną bawełnę lub cieszącą się obecnie znacznie większą popularnością dzianinę bambusową, nieprzemakalny materiał i chłonną tkaninę frotte bambusową. Dobrze jest, jeśli wkładki z frotte są wymienne, w związku z czym podpaska powinna mieć dodatkową kieszonkę. Przy takim rozwiązaniu możliwe jest też zastosowanie jednorazowych i wymiennych wkładów chłonnych – podczas obfitych dni do kieszonki powinny zmieścić się dwie wkładki. Należy mieć jedynie na uwadze, że u kobiet wrażliwych wkład może ograniczyć właściwe oddychanie skóry. Rozwiązanie zawsze należy dopasować do własnych potrzeb.

Dokładne wykończenie brzegów i rantów zapewni komfort noszenia. Dodatkowo podpaska nie powinna mieć przeszyć od wewnętrznej strony, aby nie powodowała otarć. Wewnętrzna strona nie powinna być biała, a wykonana z kolorowej bawełny, np. w odcieniu fioletu lub czerwieni. Zapewni to, że ewentualne plamki, które pozostaną po praniu, będą zupełnie niewidoczne. Ponieważ wiele pań nosi różny rodzaj bielizny, w zależności od ubrania i potrzeby klasyczne figi lub stringi, można naszyć na skrzydełkach dwie napy, aby można było w łatwy sposób zmieniać szerokość wkładki.

Wielorazowe podpaski organiczne – jak je prać?

Wielorazowe podpaski organiczne są wykonane z materiałów, które bardzo dobrze znoszą pranie, a dodatkowo całkowicie się odpierają. Należy je traktować podobnie jak bieliznę. Przed włożeniem do pralki dobrze jest namoczyć je na kilka godzin w zimnej wodzie, ponieważ to najlepszy sposób, aby nie została na nich żadna krew. Temperatura prania zasadniczego zależy od materiałów, z których są one wykonane, ale 60°C nie powinno zaszkodzić ani bawełnie, ani frotte. Przy programie 30°C można dodatkowo wsypać proszek antybakteryjny.

Data aktualizacji: 05.10.2018,
Opublikowano: 05.10.2018 r.

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

sokkk 22.04.2020r.

bezsensowny pomysł, nie mieszczący się w głowie, to tak jak myć prezerwatywy po użyciu lub suszyć nasiąknięty moczem papier toaletowy, by użyć go raz jeszcze

Ewa 07.10.2019r.

W artykule nie ma informacji, gdzie można kupić i przydałoby się zdjęcie produktu .

Kamila 19.10.2018r.

Niby wszystko fajnie ale nie wyobrażam sobie nosić przez cały dzień zużytej podpaski w torebce aby wyprać ją w domu, szczególnie ze krwawienia mam dość obfite. Wolę zwykłe podpaski a do tego noszę przy sobie biobidet gruszkę aby sie podmywać. Jak dla mnie to lepsze rozwiązanie

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej