Pleocytoza w płynie mózgowo-rdzeniowym – badanie i przyczyny 

Fot. BaltzarDK / Getty Images

Pleocytoza to stan, który stwierdza się podczas badania cytologicznego płynu mózgowo-rdzeniowego (PMR). Ocena ta powinna być wykonana jak najwcześniej. W wielu wypadkach pozwala na określenie rozpoznania lub potwierdzenie diagnozy postawionej na podstawie obrazu klinicznego i innych badań.

Pleocytoza to pojęcie używane głównie w odniesieniu do wyników badania płynu mózgowo-rdzeniowego. W ocenie cytologicznej PMR nie stosuje się za to określeń typowych dla opisu krwi obwodowej, gdzie mówi się np. o leukocytozie czy limfocytozie.

Pleocytoza – co to jest?

Pleocytoza to stan, w którym w płynie mózgowo-rdzeniowym pojawia się zwiększona liczba komórek znajdujących się normalnie w krwi obwodowej. W warunkach fizjologicznych występują one w PMR w niewielkich ilościach, lecz (według różnych standardów) nie przekraczają liczby 4–5 sztuk w mikrolitrze (4–5/µl). Podwyższony poziom krwinek świadczy natomiast o ich intensywnym przedostawaniu się do płynu mózgowo-rdzeniowego. Wynika to zwykle z procesu chorobowego trwającego w obrębie mózgu, rdzenia przedłużonego lub kręgowego lub opon mózgowo-rdzeniowych. Określenie rodzaju krwinek (limfocyty T, limfocyty B, neutrofile wielo- lub jednojądrzaste, erytrocyty) pomaga stwierdzić, jaka jest natura schorzenia.

Jak zbudowany jest nasz mózg? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Pobieranie płynu mózgowo-rdzeniowego do badania

Płyn mózgowo-rdzeniowy najczęściej pobiera się do badania w trakcie nakłucia lędźwiowego. Badanie to można wykonywać zarówno u chorych przytomnych, jak i nieprzytomnych. Pacjent znajduje się w pozycji leżącej na boku lub siedzącej, z klatką piersiową mocno pochyloną do przodu i silnie wygiętymi plecami. Dzięki temu uzyskuje się poszerzenie szczelin pomiędzy wyrostkami kolczystymi kręgów lędźwiowych.

Nakłucie wykonuje się zwykle pomiędzy trzecim i czwartym albo czwartym i piątym kręgiem lędźwiowym (L3–L4 albo L4–L5) ze względu na fakt, że na tej wysokości nie ma już rdzenia kręgowego, który igła punkcyjna mogłaby uszkodzić. Po odkażeniu powłok wkłuwa się relatywnie grubą igłę, przez którą można podać do tkanki podskórnej niewielkie ilości środka miejscowo znieczulającego. Wkłucie do kanału kręgowego następuje po przebiciu więzadła żółtego kręgosłupa oraz opon twardej i pajęczej.

Pierwszym elementem badania jest zmierzenie ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego lub określenie intensywności jego wypływania (w warunkach prawidłowych kapie on z igły). Następnie jego próbki pobiera się w sposób sterylny do różnego typu testów. Jednym z nich jest badanie cytologiczne, czyli na obecność elementów morfotycznych – komórek.

Ocenę pleocytozy w PMR powinno wykonywać się jak najszybciej – najlepiej jeszcze w trakcie nakłucia lub bezpośrednio po nim – ze względu na fakt, że niektóre komórki (np. limfocyty) zaczynają rozpadać się w ciągu kilkudziesięciu minut od pobrania materiału. Powoduje to nie tylko zafałszowanie wyników cytologii, ale wpływa również na pomiar stężenia białka, gdyż produkty rozpadu komórek zawyżają ten wynik. Jeśli badanie nie może być wykonane natychmiast, materiał należy przechowywać w temperaturze 3–5oC. 

Klasyczną cytologię uzupełnia się bardzo często cytometrią przepływową (metodą, która w sposób automatyczny pozwala zliczyć i zróżnicować krwinki w sytuacji, gdy jest ich bardzo dużo) oraz badaniami immunohistochemicznymi osadu płynu mózgowo-rdzeniowego (który składa się głównie z komórek).

Wykonywana w ramach badania cytologicznego ocena mikroskopowa pozwala w niektórych przypadkach stwierdzić obecność znacznej liczby bakterii w PMR i niekiedy rozpoznać je. Jednak podstawowe znaczenie w ocenie obecności infekcji ma wykonanie posiewu na obecność bakterii lub wirusów. W PMR mogą być również obecne komórki nowotworowe, co zwykle jednoznacznie potwierdza rozpoznanie.

Pleocytoza PMR a procesy chorobowe ośrodkowego układu nerwowego

Pleocytoza jest objawem diagnostycznym, który w sposób niespecyficzny może wskazywać na istnienie określonej patologii mózgu, rdzenia przedłużonego lub kręgowego oraz opon mózgowo-rdzeniowych.

W warunkach normalnych ok. 70% komórek w PMR to limfocyty, a 30% – jednojądrzaste granulocyty obojętnochłonne (neutrofile). Istotny wzrost liczby komórek wielojądrzastych może świadczyć o guzie ośrodkowego układu nerwowego albo ostrym procesie zapalnym mózgu lub opon. Jeśli ma on charakter ropny, pleocytoza może być tak wielka, że wynik badania określa liczbę komórek jedynie jako cpw – całe pole widzenia, bez podania wartości liczbowych.

Pleocytoza obejmująca głównie komórki jednojądrzaste to efekt infekcji wirusowych, neuroboreliozy, gruźlicy, kiły czy późnych faz innych infekcji bakteryjnych. Obecność znacznych ilości limfocytów typu B sugeruje niekiedy konieczność diagnozowania chorego w kierunku chłoniaka. Niewielka pleocytoza obejmująca głównie limfocyty typu T jest opisywana np. w przypadkach stwardnienia rozsianego (SM). Liczne erytrocyty (czerwone krwinki) są zwykle dowodem na obecność krwawienia podpajęczynówkowego.

W każdym przypadku pleocytozy ostateczne rozpoznanie stawiane jest przez specjalistów na podstawie wszystkich dostępnych informacji: wywiadu, klinicznego badania neurologicznego, wyników badań obrazowych, takich jak magnetyczny rezonans jądrowy (NMR, MR) czy tomografia komputerowa (CT). Niekiedy uzupełniająco wykonuje się również badania naczyniowe (angiograficzne). Dzięki temu można precyzyjnie określić lokalizację i rodzaj procesu chorobowego oraz niezbędny zakres leczenia.

Data aktualizacji: 16.01.2019,
Opublikowano: 16.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Beth 03.12.2020r.

witam. co znaczy " liczne erytrocyty" w plynie? jesli norma jest do 1 , a ja mam 6. co to oznacza?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej