Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej 2020 - opis i zalecenia

Getty Images

Jak właściwie powinna wyglądać zdrowa dieta? Których produktów spożywczych nie może zabraknąć w naszym codziennym menu, a po które lepiej sięgać od tak zwanego święta? Przedstawiamy zalecenia piramidy zdrowego żywienia i aktywności 2020.

Co do tego, że właściwa dieta i odpowiednia porcja ruchu są kluczowe dla naszego zdrowia, prawdopodobnie nikogo nie trzeba przekonywać. I choć większość z nas zdaje sobie sprawę, że dobrze skomponowany jadłospis jest ważny, nie każdy wie już, co i w jakich proporcjach powinno trafiać na nasz talerz. Skąd więc wziąć taką wiedzę? Tego rodzaju informacji możesz szukać u dietetyka lub… wyciągnąć z piramidy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej 2020.

Przeczytaj też: Eksperyment: Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?

Piramida zdrowego żywienia – co to jest?

Co konkretnie kryje się pod pojęciem piramidy zdrowego żywienia? Chodzi o ilustrację, przedstawiającą hierarchię artykułów spożywczych, którą człowiek powinien uwzględniać we własnym sposobie odżywiania (im wyższy szczebel, tym rzadziej powinno się konsumować dany produkt). Z grafiki tej możesz wyczytać, co powinno znajdować się na twoim talerzu każdego dnia. Warto również wiedzieć, że każdy kraj przedstawia własną piramidę. W Polsce zajmuje się tym Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. Pamiętaj także, że schemat przedstawia się nieco inaczej także dla różnych grup wiekowych – dzieci, dorosłych i seniorów. Dlaczego? Na każdym etapie życia człowiek posiada inne zapotrzebowania pokarmowe.

Piramida zdrowego żywienia – opis i zalecenia

Piramidy zdrowego żywienia nie przygotowuje się na nowo każdego roku. Zresztą byłoby to działanie niepotrzebne, ponieważ zasady prawidłowego odżywiania specjalnie się zmieniają. Ostatnia wersja piramidy została więc opublikowana w 2016 roku i obowiązuje po dziś dzień. Jakie zalecenia można z niej wyczytać?

Na samym dole znajduje się aktywność fizyczna. Według Instytutu Żywności i Żywienia powinniśmy ruszać się przynajmniej 30 minut dziennie. Może to być spacer, jazda na rowerze czy poranna gimnastyka – nie trzeba od razu trenować sportu wyczynowo.

Przeczytaj też: Jak rozpocząć przygodę z bieganiem? Jaki sport uprawiać po przebytych kontuzjach?

W kolejnym szeregu znajdziemy już podstawę diety, czyli owoce i warzywa. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien zjadać w ciągu dnia około 5-ciu posiłków w regularnych odstępach. Połowa dań powinna składać się właśnie z warzyw i owoców. Pamiętaj jednak, że przeważać w diecie powinny jednak warzywa, ponieważ owoce zawierają w sobie cukier.

Co dalej? Dalej przyszła kolej na produkty zbożowe. Po jakie najlepiej sięgać? Bez wątpienia po pełnoziarniste, które nie tylko lepiej działają na układ pokarmowy, lecz także na dłużej zapewnią uczucie sytości.

Na następnym szczeblu miejsce dla siebie znalazł nabiał. Szklanka mleka, jogurt, a może sery? Wybór należy do ciebie.

Na przedostatnim piętrze mamy natomiast mięso i produkty takie jak ryby czy jajka. I choć wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez jajecznicy na śniadanie czy kurczaka na obiad, warto zdawać sobie sprawę, że codzienne spożywanie tego typu białka nie jest wskazane. Nie oznacza to, że w ogóle nie powinniśmy po nie sięgać, niemniej lepiej sporadycznie.

Przeczytaj też: Fakty i mity na temat mięsa. Czy mięso jest rakotwórcze?

Co znajduje się na szczycie piramidy? Tłuszcze. Nie zapominaj, że te mniej korzystne dla nas (odzwierzęce) lepiej zastąpić roślinnymi – na przykład oliwą z oliwek.

Dodajmy także, że na wykresie znalazły się także produkty, które warto całkowicie wykluczyć z diety. Co zaliczymy do tej grupy? Bez wątpienia cukier, sól czy alkohol.

Zobacz też film: Zdrowa dieta za niewielkie pieniądze

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 16.06.2020,
Opublikowano: 16.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie NNW - czy warto?

Odkąd nasz świat się w miarę ucywilizował i zaczęliśmy mieć większy wpływ na nasze życie, ubezpieczenia stały się absolutną podstawą normalnego i bezpiecznego funkcjonowania. Nie wszyscy są do nich, oczywiście, przekonani. Wiele osób zakłada, że jeśli ma się wydarzyć coś złego, to na pewno nie im. Tymczasem nieszczęścia chodzą i to nie tylko parami. Dlatego ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, skrótowo nazywane NNW, powinno być jednym z absolutnie podstawowych priorytetów.

Czytaj więcej
Woda wodzie nierówna – jak wybrać najlepszą dla siebie

Wody mineralne mogą zawierać nawet 70 różnych składników, ale praktyczne znaczenie dla zdrowia ma tylko dziesięć. Sprawdź, jak wybrać wodę, która ugasi nie tylko pragnienie, ale też dostarczy minerałów, które są ważne właśnie dla nas.

Czytaj więcej
Jak bezpiecznie ubrać się w góry?

Wyprawa w góry powinna być dobrze zaplanowana. Poza właściwym prowiantem i wyznaczeniem trasy należy wziąć pod uwagę także uniwersalny ubiór. Najlepszy jest ten na cebulkę, bo pogoda w górach zmienia się dynamicznie. Nie bez znaczenia jest również oddychająca bielizna na zimę, a niezależnie od pory roku – wygodne i wytrzymałe buty trekkingowe lub górskie. O czym musisz wiedzieć, kiedy kompletujesz garderobę w góry?

Czytaj więcej