Pierwszy zgon z powodu grypy i jej powikłań w Polsce. Jak rozpoznać grypę?

Fot: Photographee.eu / fotolia.com

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zarejestrował już pierwszy zgon z powodu grypy i jej powikłań. W okresie 16-22 stycznia 2019 r. odnotowano 158 756 zarejestrowanych zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. 

Grypa w Polsce szaleje - to zdecydowanie najlepsze określenie, które odzwierciedlają dane. W ciągu zaledwie 5 dni (16-22 stycznia) NIZP odnotował 158 756 zachorowań i podejrzeń zachorowań, a więc średnio zapadalność na grypę wynosi 59,0 na 100 tys. mieszkańców. Te dane są niepokojące, a według ekspertów szczyt zachorowań dopiero przed nami.

Państwowy Zakład Higieny w okresie od 8 do 15 stycznia zarejestrował łącznie 142 768 zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. To o około 13 tys. mniej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym. Z kolei w okresie 1-7 stycznia odnotowano 115 901 zachorowań, czyli o 30 tys. więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku.

Z powodu groźnych powikłań pogrypowych hospitalizowano łącznie 617 osób: najwięcej w województwie pomorskim (148) i małopolskim (123). W województwie wielkopolskim zmarła 1 osoba w wieku 15-64 lata. 

Grypa - czy szczepienie pomoże?

Szczepienia to najbardziej skuteczny sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy. Niestety szczepić trzeba się każdego roku, ponieważ wirusy grypy z roku na rok mutują. Jednorazowe szczepienie chroni nas tylko na jeden sezon. Kto powinien się zaszczepić? Szczepienia są szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ich opiekunów.

Polecamy: Czy warto szczepić się przeciwko grypie? 

WHO zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej:

  • zalecenia o najwyższym priorytecie: kobiety w ciąży (grypa w stanie błogosławionym jest szalenie niebezpieczna, więcej na ten temat znajdziecie tutaj: Grypa w ciąży – jak ją leczyć? Czy szkodzi dziecku?);
  • zalecenia priorytetowe: dzieci w wieku 6-59 miesięcy, osoby starsze, osoby przewlekle chore, pracownicy służby zdrowia.

Źródło: Vaccine use

Jak rozpoznać grypę?

Grypa bardzo często przypomina zwykłe infekcje wirusowe. Lekarze mają problem w postawieniu szybkiej i trafnej diagnozy, zwłaszcza w sezonie. Najlepiej wykonać szybki test - wymaz z gardła - który jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy chorobę.

Grypa charakteryzuje się zwykle bardzo wysoką gorączką i bólami mięśni. Pojawia się uczucie rozbicia, ogólne osłabienie. Osoby chore na grypę powinny pozostać w domu, ponieważ choroba jest wysoce zaraźliwa. 

Grypa czy przeziębienie? Czy można je odróżnić? Więcej informacji na filmie:

Zobacz film; Grypa czy przeziębienie? Dlaczego trudno je odróżnić? Źródło: Dzień Dobry TVN

Na grypę nie ma lekarstwa - leczy się ją jedynie objawowo. Grypy nie wolno zbagatelizować, powikłania po niej mogą stanowić zagrożenie życia. Najczęstszymi objawami powikłań po grypie są: obrzęki twarzy, uczucie ucisku w okolicach policzków, ból głowy, gorączka, katar (zwłaszcza ropny), ból uszu, pogorszenie słyszenia, krótki oddech, przyspieszone tętno, ból brzucha, wymioty, niewydolność oddechowa. 

Jednym z najczęściej występujących powikłań po grypie jest zapalenie oskrzeli. Mogą to być także: zapalenie płuc, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie ucha środkowego.

Z tych bardzo niebezpiecznych lekarze wyróżniają: ostrą niewydolność nerek, zespół Reye’a, zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych, zapalenie osierdzia, zapalenie mięśnia sercowego, nagły zgon sercowy, angina paciorkowcowazapalenie krtani, zaostrzenie astmy oskrzelowej czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, niewydolność oddechowa (w przebiegu chorób – powikłań układu oddechowego), sepsa .

Warto wiedzieć: Antybiotyk na grypę – fakty i mity o leczeniu sezonowego wirusa. Jakie leki wybrać?

Więcej o tym, jak leczyć grypę dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Jak walczyć z grypą? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 30.01.2019,
Opublikowano: 30.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej