Grypa w Polsce szaleje - to zdecydowanie najlepsze określenie, które odzwierciedlają dane. W ciągu zaledwie 5 dni (16-22 stycznia) NIZP odnotował 158 756 zachorowań i podejrzeń zachorowań, a więc średnio zapadalność na grypę wynosi 59,0 na 100 tys. mieszkańców. Te dane są niepokojące, a według ekspertów szczyt zachorowań dopiero przed nami.
Państwowy Zakład Higieny w okresie od 8 do 15 stycznia zarejestrował łącznie 142 768 zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. To o około 13 tys. mniej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym. Z kolei w okresie 1-7 stycznia odnotowano 115 901 zachorowań, czyli o 30 tys. więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku.
Z powodu groźnych powikłań pogrypowych hospitalizowano łącznie 617 osób: najwięcej w województwie pomorskim (148) i małopolskim (123). W województwie wielkopolskim zmarła 1 osoba w wieku 15-64 lata.
Grypa - czy szczepienie pomoże?
Szczepienia to najbardziej skuteczny sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy. Niestety szczepić trzeba się każdego roku, ponieważ wirusy grypy z roku na rok mutują. Jednorazowe szczepienie chroni nas tylko na jeden sezon. Kto powinien się zaszczepić? Szczepienia są szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ich opiekunów.
Polecamy: Czy warto szczepić się przeciwko grypie?
WHO zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej:
- zalecenia o najwyższym priorytecie: kobiety w ciąży (grypa w stanie błogosławionym jest szalenie niebezpieczna, więcej na ten temat znajdziecie tutaj: Grypa w ciąży – jak ją leczyć? Czy szkodzi dziecku?);
- zalecenia priorytetowe: dzieci w wieku 6-59 miesięcy, osoby starsze, osoby przewlekle chore, pracownicy służby zdrowia.
Źródło: Vaccine use
Jak rozpoznać grypę?
Grypa bardzo często przypomina zwykłe infekcje wirusowe. Lekarze mają problem w postawieniu szybkiej i trafnej diagnozy, zwłaszcza w sezonie. Najlepiej wykonać szybki test - wymaz z gardła - który jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy chorobę.
Grypa charakteryzuje się zwykle bardzo wysoką gorączką i bólami mięśni. Pojawia się uczucie rozbicia, ogólne osłabienie. Osoby chore na grypę powinny pozostać w domu, ponieważ choroba jest wysoce zaraźliwa.
Grypa czy przeziębienie? Czy można je odróżnić? Więcej informacji na filmie:
Na grypę nie ma lekarstwa - leczy się ją jedynie objawowo. Grypy nie wolno zbagatelizować, powikłania po niej mogą stanowić zagrożenie życia. Najczęstszymi objawami powikłań po grypie są: obrzęki twarzy, uczucie ucisku w okolicach policzków, ból głowy, gorączka, katar (zwłaszcza ropny), ból uszu, pogorszenie słyszenia, krótki oddech, przyspieszone tętno, ból brzucha, wymioty, niewydolność oddechowa.
Jednym z najczęściej występujących powikłań po grypie jest zapalenie oskrzeli. Mogą to być także: zapalenie płuc, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie ucha środkowego.
Z tych bardzo niebezpiecznych lekarze wyróżniają: ostrą niewydolność nerek, zespół Reye’a, zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych, zapalenie osierdzia, zapalenie mięśnia sercowego, nagły zgon sercowy, angina paciorkowcowazapalenie krtani, zaostrzenie astmy oskrzelowej czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, niewydolność oddechowa (w przebiegu chorób – powikłań układu oddechowego), sepsa .
Warto wiedzieć: Antybiotyk na grypę – fakty i mity o leczeniu sezonowego wirusa. Jakie leki wybrać?
Więcej o tym, jak leczyć grypę dowiecie się z filmu: