Pierwszy EndoMarsz w Polsce odbył się w Warszawie. Świat stał się żółty na jeden dzień

Fot. Wojciech Trzciński / Endometrioza Facebook

Za nami pierwszy w Polsce EndoMarsz. Uczestnicy zgromadzili się 30 marca 2019 roku na Placu Zamkowym w Warszawie. Mieli ze sobą żółte balony i wstążki - symbol walki z chorobą. - Część kobiet nawet nie wie, że ta choroba ich dotyczy. Na diagnozę czeka się średnio 8-10 lat - mówi nam Anna Janocha, organizatorka wydarzenia.

Endometrioza to bardzo poważna choroba, która w Polsce jest bagatelizowana - zarówno przez NFZ, jak i lekarzy. Specjalistów jest niewielu, a koszty leczenia ogromne. Jednak o tym za chwilę. Zacznijmy od tego czym jest endometrioza.

Endometrioza to przemieszczanie się tkanki endometrialnej poza obręb jamy macicy. Jednak tkanka nie ulega obumarciu - w nowej lokalizacji podlega comiesięcznym krwawieniom powodując szereg dolegliwości u pacjentek. Zwykle ogniska endometriozy lokalizują się w jamie brzusznej, jednak to wcale nie jest regułą. Na świecie znane są przypadki obecności endometriozy w płucach czy mózgu. Jedynym skutecznym sposobem walki z chorobą jest całkowite usunięcie ognisk endometriozy. Im wcześniej, tym lepiej, gdyż zmniejsza się ryzyko nawrotu choroby. Zobaczcie, co o endometriozie mówi ekspert, dr Mikołaj Karmowski:

Zobacz film: Endometrioza - co trzeba o niej wiedzieć? Źródło: 36,6

Niestety rozpoznanie choroby nie jest łatwe i wielu lekarzy, bez odpowiedniego przygotowania, nie widzi ognisk choroby w badaniu ultrasonograficznym lub podczas zabiegu laparoskopii. Leczenie endometriozy powinno odbywać się pod okiem specjalisty z tego zakresu. A tych jest w Polsce niewielu.

Diagnostyka endometriozy jest bardzo skomplikowana – nie istnieje jednoznaczne badanie, np. z krwi, a podczas USG choroba potrafi się „ukryć” przed lekarzem. Ogniska endometriozy nie mają jednego koloru ani kształtu czy miejsca występowania – można jej po prostu nie zauważyć nawet podczas zabiegu laparoskopii, jeśli nie ma się z nią na co dzień do czynienia. Tak jest na całym świecie, nie tylko w Polsce. Dlatego chore dzielą lekarzy na ginekologów ogólnych oraz specjalistów w dziedzinie leczenia endometriozy – choć taki podział formalnie nie istnieje. Chcemy inspirować do debaty, której efektem będą zmiany w systemie leczenia i poprawa trudnej sytuacji chorych – mówi Anna Janocha, organizatorka pierwszego w Polsce EndoMarszu i założycielka strony Endometrioza (@EndometriozaPolska) na Facebooku. 

Sytuacja chorych na ednometriozę jest trudna nie tylko ze względu na wieloletnią diagnostykę. Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, na leczenie szpitalne przeznaczono w przeliczeniu na jedną chorą kwotę 2100 zł. Przy tak niskich nakładach ze strony NFZ, najskuteczniejsza ale wymagająca precyzji, wielogodzinna operacja, jest po prostu niemożliwa. 

Polecamy: Endometrioza to podstępna choroba. Nie każdy lekarz może ją rozpoznać

Fot. Wojciech Trzciński / Endometrioza Facebook

Kiedy możemy podejrzewać endometriozę?

Do objawów endometriozy zalicza się bolesne miesiączki, bóle brzucha między krwawieniami, krwawienia z odbytu, zaparcia i biegunki w trakcie miesiączki, bolesne stosunki, a nawet bardzo obfite krwawienia. Dużo zależy od lokalizacji choroby.

Polecamy: Sprawdź, czy możesz mieć endometriozę. Wypełnij ankietę i przekonaj się, czy jesteś w grupie ryzyka!

Aby zdiagnozować endometriozę należy wykonać badanie ginekologiczne i ultrasonograficzne, a także zbadać poziom markera CA-125. Zalecana jest także laparoskopia, czyli inwazyjne badanie, które dokładnie obrazuje stan organów wewnętrznych oraz umożliwia pobranie wycinka do analiz laboratoryjnych.

Gdy w końcu, po latach cierpienia i tułaczki po gabinetach lekarskich słyszysz diagnozę „endometrioza”, jesteś w tym wszystkim sama. To brzmi jak wyrok. Dlatego tak ważna jest siła społeczności. 30-tego marca media społecznościowe endoSióstr i endoWojowniczek były rozgrzane do czerwoności – „maszerowałyśmy” realnie i wirtualnie dla siebie i innych. Mnie najbardziej wzrusza, gdy wciąż odczytuję takie wiadomości: „dziękuję, że byłaś tam w moim imieniu” – mówi Anna Janocha.

Na szczęście o chorobie mówi się coraz więcej. Zobaczcie na filmie, jak wygląda operacja usunięcia zmian. Zabiegi są często bardzo trudne i trwają wiele godzin. 

Zobacz film: Jak wygląda zabieg usunięcia endometriozy? Źródło: 36,6

Endometrioza a ciąża

To właśnie endometrioza może być główną przyczyną problemów z zajściem w ciążę oraz jej utrzymaniem. Co ciekawe objawy endometriozy w ciąży stają się łagodniejsze, a choroba nie postępuje. Dzieje się tak dzięki temu, że organizm kobiecy w ciąży nie podlega prawom cyklu miesiączkowego. Remisja choroby trwa też w okresie karmienia piersią.

W przypadku chorych na endometriozę kobiet nie ma wskazań, by wykonywać cesarskie cięcie. Lekarze są zgodni, że otwarcie powłok brzusznych może przyczynić się do rozsiania endometriozy i zagnieżdżenia jej nawet w bliźnie po cesarskim cięciu. Jeśli to możliwe, zalecany jest poród naturalny.

Więcej: Endometrioza a ciąża - wpływ endometriozy na zajście w ciążę i jej utrzymanie

Endometrioza - sprawdź swoją wiedzę na temat choroby

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz


Data aktualizacji: 03.04.2019,
Opublikowano: 02.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej