Pierwsza w Polsce implantacja rejestratora arytmii komunikującego się z telefonem komórkowym

Po raz pierwszy w Polsce na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym dokonano zabiegu implantacji rejestratora arytmii serca pod skórę pacjenta. Urządzenie może dokumentować pracę serca przez kilka lat, pomoże w zebraniu dokumentacji medycznej u pacjentów z utratami przytomności. 

W I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym kierowanym przez prof. dr. hab. Grzegorza Opolskiego dokonano przełomowego zabiegu. Po raz pierwszy w Polsce wykonano zabieg wszczepienia pod skórę rejestratora arytmii.

Polecamy: Uczucie kołatania serca - przyczyny, objawy i leczenie trzepotania serca. Jak szybko powinno bić serce?

Urządzenie może bez przeszkód pracować kilka lat i przez ten czas rejestrować pracę serca pacjenta, a w tym przypadku - 30-letniej pacjentki, która miewała w przeszłości utraty przytomności bez ustalonej przyczyny. Wszczepiony rejestrator ma jej pomóc w ustaleniu przyczyn utrat przytomności. 

Samo wszczepienie rejestratora jest zabiegiem mało inwazyjnym, ale jakże innowacyjnym, zwłaszcza, że urządzenie posiada dodatkową funkcję - możliwość komunikacji z telefonem komórkowym typu smartfon pacjenta. W przypadku nieprawidłowej pracy serca rejestrator wysyła sygnał na telefon. Jednak aplikacja na telefonie ma jeszcze jedno zastosowanie - kiedy pacjent źle się poczuje i zgłosi to poprzez aplikację, to rejestrator automatycznie wysyła dane o pracy serca do globalnej bazy danych. 

Warto wiedzieć: Migotanie przedsionków - przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie i profilaktyka arytmii serca

O przeznaczeniu rejestratora wypowiada się kardiolog dr hab. Marcin Grabowski: 

Urządzenie jest przeznaczone dla pacjentów, którzy rzadko, ale w sposób bardzo dotkliwy dla nich mają objawy w postaci pełnych utrat przytomności, ale zastosowana diagnostyka nie potwierdziła rozpoznania i nie dała możliwości leczenia przyczynowego.

Źródło: Serce w smartfonie - pierwsza w Polsce implantacja rejestratora arytmii komunikującego się z telefonem komórkowym

Zobacz film: Na czym polega badanie EKG? Źródło: 36,6

Arytmia serca

Arytmia serca jest bardzie niebezpieczna - nieprawidłowa praca serca może bezpośrednio zagrażać życiu. Prawidłowo funkcjonujące serce bije średnio 60-70 razy na minutę. W czasie wysiłku fizycznego wartość uderzeń na minutę może wzrosnąć do 120-180. Jeśli serce przyspiesza lub zwalnia bez konkretnego powodu, wtedy można mówić o arytmii. 

Głównym objawem arytmii serca jest uczucie kołatania. Pacjent odczuwa niepokój, a jego serce bije bardzo szybko, niemiarowo. Pozostałe objawy to: duszność, ból w klatce piersiowej, osłabienie, uderzenia gorąca oraz - utrata przytomności. Bywa także, że arytmia serca nie daje objawów. 

Więcej: Częstoskurcz komorowy - objawy, leczenie, a migotanie komór

Przyczyny arytmii serca

Do przyczyn nieprawidłowej pracy serca zalicza się różnego rodzaju choroby: miażdżycę, astmę, wady zastawek, nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy czy zapalenie mięśnia sercowego. 

Czynniki zwiększające ryzyko arytmii to: nadużywanie alkoholu, cukrzyca, podwyższony poziom cholesterolu w organizmie, palenie papierosów, choroby serca w rodzinie.

Więcej: Zaburzenia rytmu serca, czyli arytmia – objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki

Problemy w pracy serca powoduje także niedobór potasu w organizmie oraz... stres. 

Arytmia a nerwica

Ból w klatce piersiowej, kołatanie serca i duszność mogą być wynikiem nerwicy. Objawy arytmii serca na tle nerwowym mają podłoże psychiczne. Są reakcją związaną z nadwrażliwością mięśnia sercowego na silny stres lub lęk.

Zobacz film: Objawy nerwicy. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 10.04.2018,
Opublikowano: 12.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej