Piercing - ucha, kolczyki, rodzaje

Fot. Christopher Malcolm / Getty Images

Piercing w dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi i nie zaskakuje. Wykonuje się go powszechnie, ale nie zawsze zgodnie z zasadami sztuki. Czy też bardziej wypadałoby napisać - higieny. Przekłuwanie ciała może wiązać się z komplikacjami i nie jest wolne od ryzyka zakażeń. 

Piercing jest formą ozdabiania ciała, jednak z medycznego punktu widzenia jest okaleczaniem się. Polega na wykonaniu przekłucia za pomocą igły, a następnie wprowadzenie w nie kolczyka. Proces gojenia jest długi i należy zachować odpowiednią higienę miejsca przekłucia, aby nie wdało się zakażenie. 

Warto przy tej okazji wspomnieć, że przekłucia powinny być wykonywane za pomocą jednorazowych sterylnych igieł, wenflonów, a nie za pomocą pistoletów. Przekłucia powinny wykonywać osoby znające się na tym i warto wypytać dokładnie o kwestie higieny miejsca, w którym robimy kolczyk. Niestety wielu dzieciom kolczyki w uszach wykonują kosmetyczki, które o higienie miejsca przekłucia i samych kolczyków wiedzą niewiele. Warto także wiedzieć, że nie powinno się używać srebrnych kolczyków do gojenia, tylko tych ze stali chirurgicznej lub tytanu. 

 Do wykonania zabiegu używa się specjalnych szczypiec do podtrzymywania fałd skórnych (z reguły wcześniej wysterylizowanych w autoklawie), igły wenflonowej, bądź specjalnej igły iniekcyjnej. Kiedy piercer ustali z klientem, które dokładnie miejsce ma zostać przekłute, chwyta je szczypcami, następnie przebija je igłą, w którą (lub w jej plastikową obwódkę w przypadku wenflonu) po przebiciu wkłada bezpośrednio kolczyk.

Kolczykowanie ciała można wykonać w wielu miejscach, także w uszach. Wyróżniamy piercing ucha:

  • Standard Lobe, który goi się od 1 do 2 miesięcy
  • Tragus, który goi się od 1,5 do 3 miesięcy
  • Vertical Tragus, który goi się od 1,5 do 3 miesięcy
  • Anti Tragus, który goi się od 1 do 3 miesięcy
  • Conch , który goi się 1,5 do 2 miesięcy
  • Industrial, który goi się 5 do 9 miesięcy
  • Forward Helix, który goi się od 2 do 3 miesięcy
  • Helix, który goi się od 3 do 6 miesięcy
  • Horizontal Lobe, który goi się od 6 do 9 tygodni
  • Daith, który goi się od 2 do 3 miesięcy
  • Rook, który goi się 1,5 do 2 miesięcy

Poza uchem można przekłuć wargę, język, nos, brew, pępek, sutki oraz miejsca intymne. Wykonuje się także przekłucia powierzchowne, czy też podskórne - np. karku, bioder, klatki piersiowej. Najdłużej goją się przekłucia w obrębie pępka - a dokładniej skóry nad nim lub pod nim - ponieważ skóra tam jest słabo ukrwiona.

Piercing - kolczyki

Kolczyki wykorzystywane w piercingu powinny być wykonane ze stali chirurgicznej, bioplastu lub tytanu i wysterylizowane w autoklawie przed użyciem. Kolczyki wykorzystywane przez profesjonalistów mają różną średnicę - zwykle zaczyna się ona od 1.2 cm i kształt: sztanga, banan, kółko, podkowa.

Piercing - powikłania

Powikłania po każdym zabiegu mogą wystąpić - w skrajnych przypadkach można zarazić się nawet wirusowym zapaleniem wątroby (w przypadku braku higieny u piercera). Mogą także wystąpić stany zapalne w miejscu przekłucia oraz bliznowce, czy też keloidy. 

Bardzo ważne jest odpowiednia higiena nowego kolczyka. Miejsce należy przemywać Octaniseptem, nigdy wodą utlenioną i utrzymywać w czystości. Nie wolno także go opalać i zbyt długo moczyć.

Zobaczcie także, gdzie trafia tusz, kiedy robimy sobie tatuaż:

Zobacz film: Gdzie trafia tusz kiedy robimy sobie tatuaż? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 13.09.2019,
Opublikowano: 13.09.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej