Pieczenie odbytu po wypróżnieniu i nie tylko. Sposoby leczenia 

Fot: andriano_cz / fotolia.com

Pieczenie odbytu może mieć różne przyczyny. Powodem może być nieprawidłowa dieta, hemoroidy, urazy i zaburzenia funkcji zwieracza odbytu lub choroby jelit. Jeżeli pieczenie odbytu nie wynika z poważnej choroby, można się go pozbyć domowymi sposobami.

Pieczenie odbytu to dokuczliwy objaw któremu dodatkowo może towarzyszyć swędzenie. Kiedy po kilku razach ustaje, nie jest powodem do niepokoju. W innych sytuacjach konieczna jest wizyta u lekarza proktologa.

Pieczenie odbytu – przyczyny

Zbyt ostre jedzenie

Pieczenie odbytu może być spowodowane dodawanymi do potraw pikantnymi przyprawami. Papryczki, takie jak chili czy jalapeno, zawierają w swoim składzie kapsaicynę – substancję, która odpowiada za ich ostry smak. Zazwyczaj jest ona rozkładana w żołądku lub jelitach. Jeśli jednak z jakiegoś powodu do tego nie dojdzie, kapsaicyna podrażnia błonę śluzową jelit i odbytnicy, wywołując pieczenie odbytu po wypróżnieniu.

Hemoroidy

Inaczej nazywane są żylakami odbytu. Najczęściej dotykają osoby prowadzące siedzący tryb życia, zwłaszcza pracowników biurowych, ale też kolarzy i osoby jeżdżące konno. Hemoroidy mogą być spowodowane również przez zaparcia. Kał utrzymujący się zbyt długo w jelitach robi się coraz twardszy, przez co podczas wypróżniania może dojść do uszkodzenia zwieracza. Efektem są hemoroidy i pieczenie odbytu.

Brak higieny

Niedbanie o higienę odbytu powoduje gromadzenie się w jego okolicach pozostałości kału i powstawanie zbiorowisk bakterii. Może się to przyczyniać do infekcji skórnych, a co za tym idzie – również pieczenia okolic odbytu.

Szczeliny odbytu

Są to pionowe pęknięcia powstające prostopadle do ułożenia zwieracza odbytu. Mogą powstawać w wyniku urazów, niedokrwienia błony śluzowej lub zaburzenia funkcjonowania mięśnia zwieracza odbytu. Ból i pieczenie odbytu jest odczuwalne szczególnie w trakcie i zaraz po wypróżnieniu. Pęknięciom często towarzyszy świąd i krwawienie.

Nietrzymanie stolca

Powodują je urazy odbytu i zaburzenia neurologiczne. Osoby mające ten problem nie kontrolują wypróżniania, dlatego często dochodzi do niego samoistnie, bez świadomości chorego. Nieusunięta z okolic odbytu treść kałowa powoduje podrażnienia, skutkuje pieczeniem i swędzeniem.

Choroby jelit

Na okolice odbytu mogą mieć wpływ nieswoiste zapalenia jelit, zespół jelita drażliwego, ostre zaparcia, wypadanie odbytnicy, nieżyt żołądka i jelit oraz owrzodzenia. Oprócz pieczenia odbytu mogą one wywoływać bóle miednicy, brzucha, krwawienie, biegunkę i zaparcia. Pieczenie odbytu może też być spowodowane ropniem okołoodbytniczym i przetoką jelitową.

Choroby skóry

Mogą one dotykać także skóry w okolicach odbytu. Uczucie pieczenia wywołują m.in. torbiele, egzema, łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry.

Infekcje bakteryjne i wirusowe

Pieczenie odbytu bywa skutkiem infekcji bakteryjnych, takich jak rzeżączka lub chlamydioza, czy wirusowych – jak na przykład opryszczka genitalna. Może się do niego przyczynić także drożdżyca jelit, grzybica skóry gładkiej, grzybica pachwinowa lub paciorkowe zapalenie skóry. U dzieci częstym powodem pieczenia odbytu są infekcje pasożytnicze, takie jak owsiki.

Napadowy ból odbytu

Silny, nagły ból odbytu trwający od kilku sekund do kilku minut. Może nawracać co kilka godzin, ale też co kilka miesięcy. Najczęściej występuje w nocy, po wypróżnieniu lub narażeniu na stres. Dokładne przyczyny schorzenia nie są znane, choć zauważono, że często dotyczy osób chorujących na nerwicę lękową lub mających skłonności do hipochondrii. Zazwyczaj dotyka młodych mężczyzn, w średnim wieku przemija.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Domowe sposoby na pieczenie odbytu

Z pieczeniem odbytu można radzić sobie domowymi sposobami. Najprostszym z nich jest dbanie o odpowiednią higienę. Jest to szczególnie istotne u osób z hemoroidami. Chorobie tej towarzyszy wydzielanie śluzu, który może być pożywką dla bakterii. Ryzyko ich pojawienia się zwiększają krwawienia z odbytu i nieusunięte resztki kału. Z tego względu warto pamiętać o podmywaniu – nie tylko podczas kąpieli, ale też po każdym wypróżnieniu.

Bardzo ważna jest odpowiednia dieta. By nie zaogniać podrażnień, należy przede wszystkim wyeliminować z niej pikantne potrawy. Niewskazane jest również picie kawy, mocnej herbaty, alkoholu, napojów gazowanych, jedzenie czekolady i tłustych potraw. Należy ograniczyć spożycie mleka i jego przetworów. W jadłospisie powinny za to znaleźć się źródła witamin A i D oraz błonnika. Warto włączyć do niej także banany. W razie konieczności można stosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Przy pieczeniu odbytu najlepiej sprawdzają się żele i maści.

Jeżeli pieczeniu odbytu towarzyszy krwawienie, nasilający się ból brzucha lub utrata wagi, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny dolegliwości.

Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Robin 20.07.2021r.

Pieczenie odbytu po oddaniu stolca, kiedy jest twardy to nie piecze ale jak jest miękki to piecze.

Bob 31.03.2020r.

Najostrzejsza przyprawa dostępna w naszym kraju to najdrobniej zmielone pestki najostrzejszych papryczek ale trzeba to przyrządzić samemu bo nie są dostępne w sprzedaży. Jeśli się to uda zjeść komuś to należy się liczyć z tym, że następne posiedzenie w toalecie będzie niewyobrażalnym horrorem. Trzeba zawczasu przygotować papier toaletowy nasączony zimnym mlekiem, kefirem, jogurtem itp. Wszystkie koronawirusy pasożyty i bakterie niestety i te żyjące w symbiozie z naszym układem trawiennym uciekają w popłochu z plecakami ;-)

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej