PET-CT – dokładne badanie obrazowe z wykorzystaniem substancji promieniotwórczej

Badanie PET-CT jest cenną metodą obrazowania w onkologii, neurologii i w niektórych przypadkach kardiologicznych, np. po zawale. Pozytonową tomografię emisyjną można wykonać w placówkach posiadających odpowiednie urządzenia. Prywatnie PET-CT kosztuje od 3300 do 6000 złotych.

Podobne zastosowanie co PET-CT ma badanie SPECT – tomografia emisyjna pojedynczych fotonów. Oba testy stosuje się w wykrywaniu i określaniu nowotworów, zmian w mózgu oraz stanu serca. W obu badaniach używa się radioaktywnych izotopów. Badania SPECT jest mniej dokładne od PET-CT, ale również o wiele tańsze. Jego cena waha się od 400 do 750 złotych w zależności od tego, który obszar ciała jest badany.

Badanie PET-CT: na czym polega i jakie są jego zalety i wady?

Co to jest badanie PET-CT? To pozytonowa tomografia emisyjna – badanie obrazowe z zakresu medycyny nuklearnej. Na podstawie tego testu można ocenić kształt oraz funkcjonowanie narządów i tkanek. PET-CT wykrywa zmiany w organizmie wcześniej niż pozostałe badania obrazowe, takie jak zwykła tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy rentgen.

Pozytonowa tomografia emisyjna PET-CT jest stosowana w przypadkach, kiedy zawodzą inne badania – dają niejednoznaczne wyniki lub nie są w stanie uchwycić zmian chorobowych w całości. Dzięki otrzymanym tą metodą wynikom medycyna znacznie poszerzyła wiedzę na temat nowotworów, chorób neurodegeneracyjnych jak alzheimer czy parkinson, a także w innych dziedzinach.

Na czym polega badanie PET-CT? Na wprowadzeniu do organizmu osoby badanej promieniotwórczego izotopu i obserwacji zachowania (metabolizmu) komórek w badanym obszarze. Skaner pozytonowej tomografii emisyjnej wyłapuje reakcje zawartych w izotopie pozytonów (cząsteczek antymaterii) z elektronami (cząsteczkami materii) pochodzącymi z ciała. Efektem tych spotkań są „rozbłyski” (tzw. promieniowanie anihilacyjne) widoczne w obrazie PET-CT. Określenie nawet najmniejszych zmian chorobowych jest możliwe dlatego, że izotop promieniotwórczy (radiofarmaceutyk) gromadzi się bardziej w komórkach chorych niż zdrowych.

Zaletą PET-CT jest jego dokładność, wadą natomiast wysoki koszt badania, a także to, że nie ma uniwersalnego radiofarmaceutyka, który wykrywałby wszystkie rodzaje chorób. Substancja promieniotwórcza musi być dopasowana do choroby, którą ma zobrazować. To sprawia, że PET-CT spełnia swoje zadanie jako narzędzie do oceny zaawansowania stanu chorobowego i do monitorowania skuteczności leczenia. Pozwala też wskazać zmiany rakowe w bardzo wczesnym stadium.

Badania PET-CT nie można wykonać u ciężarnych. Wyjątkiem jest sytuacja, w której czekanie do porodu zagrażałoby poważnie zdrowiu i życiu kobiety.

Wskazania do badania PET-CT

W onkologii badanie PET-CT stosuje się do:

  • wykrywania zmian nowotworowych we wczesnym stadium,
  • oceny zaawansowania raka,
  • monitorowania skuteczności terapii.

PET-CT można stosować nie w każdym rodzaju raka. Największą wartość ma w przypadku guzów mózgu, nowotworów głowy i szyi, płuc, piersi, przełyku, trzustki, jelita grubego, jajnika, szyjki macicy, jądra, prostaty, a także przy chłoniakach i czerniaku.

W neurologii PET-CT używa się do poszukiwania ognisk odpowiedzialnych za padaczkę, oceny zmian w mózgu na skutek jego niedokrwienia oraz do wczesnej diagnozy i oceny guzów i nowotworów mózgu.

Kardiologiczne zastosowanie PET-CT polega na określeniu żywotności mięśnia sercowego oraz ocenie stopnia niedokrwienia serca.

PET-CT: przygotowanie do badania

Przygotowanie do badania PET-CT należy rozpocząć 24 godziny przez jego rozpoczęciem. Przez dobę przed badaniem PET nie powinno się spożywać alkoholu ani kofeiny, należy także zrezygnować z dużego wysiłku fizycznego. W dniu testu można jeść i pić, ale nie później niż 6 godzin przed badaniem. Należy też zażyć leki, które przyjmuje się co dzień. Wyjątkiem są insulina i leki przeciwcukrzycowe – można przyjąć je dopiero po zakończonym badaniu. Przygotowanie do badania PET-CT polega też na tym, by 2 godziny przed badaniem PET-CT wypić litr niegazowanej wody, a drugi litr zabrać ze sobą – wypija się go po badaniu. Ma to na celu oczyszczenie organizmu z zaaplikowanego izotopu promieniotwórczego, który jest usuwany wraz z moczem. Należy też zabrać ze sobą wygodne, miękkie i ciepłe ubranie.

Przebieg badania PET-CT

Całe badanie trwa około 2 do 3 godzin. Pozytonowa tomografia emisyjna rozpoczyna się od zaaplikowania osobie badanej w formie zastrzyku glukozy znakowanej fluorem radioaktywnym (radioaktywny izotop). Następnie przez godzinę badany przebywa w zaciemnionym pomieszczeniu, leżąc. Kolejnym krokiem jest umieszczenie osoby badanej w skanerze PET-CT. Badanie odbywa się w pozycji leżącej z uniesionymi nad głowę rękoma. Skanowanie trwa zwykle około 30 minut. W tym czasie osoba badana nie powinna się poruszać. Po zakończeniu badania i oddaniu moczu w celu wydalenia izotopu można wrócić do domu.

Jaki diagnozuje się nowotwory? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Nowe techniki diagnostyki nowotworów. Źródło: 36,6.

Zalecenia po badaniu. Ze względu na promieniowanie jonizujące, nie należy przychodzić na badanie z kobietami w ciąży, karmiącymi piersią ani dziećmi. Po badaniu (przez min. 6 godzin) należy też unikać dłuższego, bliskiego kontaktu z innymi osobami, a zwłaszcza kobietami w ciąży i dziećmi.

Koszt i dostępność badania PET-CT

Badanie PET-CT jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia tylko w niektórych przypadkach. Przeważnie:

  • w chorobach nowotworowych, jeśli inne badania okażą się niemiarodajne lub niemożliwe do przeprowadzenia,
  • w chorobach serca jako badanie rozstrzygające i w celu oceny żywotności mięśnia sercowego,
  • w padaczce lekoodpornej, jeśli planowane jest leczenie chirurgiczne.

W innych przypadkach badanie jest płatne. Ile kosztuje badanie PET-CT poza publicznym systemem zdrowia? Ceny różnią się w zależności od tego, jaka część ciała jest badana, oraz od użytego izotopu (najczęściej 18FDG). Prywatnie badanie PET-CT serca albo mózgu (jednego narządu) można wykonać od 3300 złotych, jeśli w badaniu stosowany jest 18FDG. Gdy badanie PET-CT ma być wykonane z użyciem innych radiofarmaceutyków, jego koszt może sięgać od 4500 do 6000 złotych.

Pozytonową emisyjną tomografię komputerową można wykonać w placówkach, które dysponują pracownią PET-CT.

Czy promieniowanie może leczyć raka?

Jak tłumaczy dr Justyna Rembak – Szynkiewicz pierwiastek itr 90 jest izotopem, który jest wykorzystywany w wielu dziedzinach medycyny jako produkt leczniczy. Cząsteczki izotopy itru 90 powodują zabicie guza.

Radioembolizacja polega na wstrzyknięciu złośliwego guza w wątrobie roztworu zawierającego radioaktywny izotop. Zabieg ten musi być dokładnie zaplanowany, ponieważ pierwiastki z upływem czasu rozpadają się i tracą swoją moc. O tym, na czym dokładnie polega zabieg radioembolizacji dowiesz się z filmu:

źródło: x-news

Data aktualizacji: 02.10.2020,
Opublikowano: 02.10.2020 r.

Komentarze (4)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ewa 16.10.2018r.

Marcin pisze ze trzeba sie przygotowac. Bzdura. Ale nie wolno przez 6 godz miec kontaktu z dziecmi ani z kobietami ciezarnymi. Nalezy korzystac z wyznaczocych toalet. To wszystko. 30 min i po badaniu. Ale 30 przed bo badaja i przyg do podania tego. Dzieki temu jestem juz po jednej z dwoch operacji mozgu. W pl 17 lat i nikt szans nie dawal. Ale 200 zl mies za leki bralo panstwo

Ewa 16.10.2018r.

6000tys zl? Jaa! W uk mialam za darmo. :/ i czekalam 4 tyg

Redakcja 16.01.2018r.

Dziękujemy za sugestie mające na celu najlepszą jakość tekstu. Podany czas badania jest zgodny z wytycznymi podawanymi przez Szpital Uniwersytecki: http://www.su.krakow.pl/o-k-kliniki-endokrynologii-krakow/pet-ct. Co do wytycznych i zaleceń po badaniu, to dziękujemy za sugestie, uwzględniliśmy je w tekście. Natomiast szczegółowe wytyczne mogą się różnić, dlatego artykuł należy traktować jako informację poglądową. Dokładne zalecenia podaje lekarz lub pracownia wykonująca badanie.

Marcin 05.01.2018r.

TVN... 2-3 godziny? Bzdura, skanowanie trwa około 15minut, czemu nie piszecie o zasadach higieny po badaniu? Jak zwykle w TVN ktoś coś usłyszał ale nie wie co pisze.... po badaniu trzeba unikać kontaktu z dziećmi i kobietami w ciąży! I odpowiednio trzeba się do tego badania przygotować...

Zobacz wszystkie 4 komentarzy
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej