Personel medyczny narażony na zakażenie dostanie dodatki do wynagrodzenia
krisanapong detraphiphat/getty images
- COVID-19 jest zakaźny dla wszystkich, niezależnie od tego czy ktoś ma tytuł profesorski, magistra czy nie ma żadnego – mówi przewodnicząca Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Kto dostaje dodatkowe wynagrodzenia, a kto nie?
Dodatki do wynagrodzenia
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych domaga się wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek i położnych przy zwalczaniu zagrożenia zakażenia SARS-COV-2.
Przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok mówi, że w jednym ze szpitali, w którym poruszane są rozmowy na temat dodatków do wynagrodzeń, dyrekcja placówki zaproponowała podwyżki jedynie dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników. Choć, jak dodaje szpital otrzymał środki na pokrycie ekstraordynaryjnych wydatków. Co z resztą personelu?
- COVID-19 jest przecież zakaźny dla wszystkich, niezależnie od tego czy ktoś ma tytuł profesorski, magistra czy nie ma żadnego i sprząta salę po zgonie pacjenta zakażonego SARS-COV-2. Nie ma powodów, by różnicować personel narażony na kontakt z koronawirusem
Zobacz film: Ratownik medyczny - czym się zajmuje?
Kto dostaje ekstra pieniądze, a kto nie?
Mechanizmy wyliczania dodatku do wynagrodzeń dla personelu medycznego jest zależny od porozumień podpisywanych przez związki z dyrekcjami.
W 7. Szpitalu Marynarki Wojennej z Przychodnią SP ZOZ im. kadm. prof. W. Łasińskiego w Gdańsku, dodatek do wynagrodzenia za pracę z pacjentami zakażonymi koronawirusem SARS-CoV-2 wynosi 20 proc. pensji zasadniczej (umowa o pracę) i 20 proc. stawki godzinowej (kontrakt). Podwyżka dotyczy m.in. pielęgniarek, lekarzy, salowych, ratowników, techników rtg.
Zobacz film: Pielęgniarki to prawdziwe bohaterki.
źródło: x-news
Autor:
Magdalena Gudowska
Data aktualizacji: 10.07.2020,
Opublikowano: 29.04.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?