Perforacja żołądka – przyczyny, objawy, leczenie operacyjne 

Fot. ankalpmaya / Getty Images

Perforacja żołądka jest najczęściej powikłaniem choroby wrzodowej. W większości przypadków stan ten wymaga niezwłocznego leczenia operacyjnego, które dla chorego jest postępowaniem ratującym życie.

Perforacja żołądka jest przyczyną nagłego pogorszenia stanu pacjenta i intensywnych dolegliwości, które wymagają niezwłocznego kontaktu z lekarzem. Szybkie podjęcie leczenia pozwala najczęściej na zahamowanie rozwoju dalszych komplikacji i uratowanie choremu życia.

Na czym polega perforacja żołądka?

Perforacja żołądka to pojęcie pochodzące od łacińskiego słowa perforatio, które oznacza „przedziurawienie”. Dlatego niektórzy pacjenci określają je potocznie jako „dziurę w żołądku”. Ta obrazowa nazwa oddaje istotę choroby – powstanie w ścianie żołądka otworu, przez który treść pokarmowa i kwasy trawienne mogą wydostawać się do jamy brzusznej.

Zjawisko to jest niebezpieczne, ponieważ prowadzi do powstania intensywnego odczynu zapalnego otrzewnej (błony wyściełającej jamę brzuszną) i zakażenia jej treścią pochodzącą ze środowiska zewnętrznego. Reakcją organizmu jest gwałtowny odczyn zapalny, powodujący: bardzo silne bóle, zaburzenia wodno-elektrolitowe, wstrząs, porażenną niedrożność jelit. Nieleczony, prowadzi zwykle do śmierci chorego. Niektóre perforacje przebiegają z jednoczesnym uszkodzeniem naczynia krwionośnego, co dodatkowo komplikuje przebieg choroby ze względu na dołączającą się utratę dużej ilości krwi.

Jak działa układ pokarmowy? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Objawy perforacji żołądka

Perforacja żołądka ma zazwyczaj bardzo gwałtowny początek. Chory odczuwa nagły, bardzo silny ból (przyrównywany do wbicia w brzuch noża). Zwykle lokalizuje się on w środkowej części nadbrzusza, pomiędzy łukami żebrowymi. W niektórych sytuacjach (kiedy otwór powstaje w dolnej lub tylnej części żołądka) ból może pojawiać się na plecach, w okolicy lędźwiowej, w dolnej części klatki piersiowej albo rozchodzić się ku dołowi, najczęściej ku prawemu podbrzuszu. Wynika to z faktu, że kwaśna, powodująca dolegliwości treść żołądkowa spływa w wolnych przestrzeniach jamy brzusznej w tych właśnie kierunkach.

Stan chorego zwykle pogarsza się szybko, ciśnienie tętnicze obniża się, a tętno znacząco przyspiesza. Chory jest najczęściej spocony, szybko i płytko oddycha, tym bardziej że głębszy wdech powoduje nasilenie bólu. Ze względu na dolegliwości pacjent najczęściej układa się w pozycji leżącej lub półsiedzącej, na boku, z uniesionymi, podkurczonymi kolanami. Pozostaje w bezruchu. Każde kaszlnięcie lub kichnięcie zwiększa jego cierpienie. Brzuch w krótkim czasie staje się twardy, mięśnie są silnie napięte. Dochodzi do zatrzymania perystaltyki jelit, chory nie oddaje stolca.

W miarę rozwoju choroby bóle rzutują się na całą powierzchnię brzucha i stają się coraz silniejsze. Na skutek rosnących zaburzeń chory może omdlewać lub tracić przytomność.

W niektórych przypadkach ostre początkowo objawy ograniczają się i stan pacjenta ulega czasowej stabilizacji. Dzieje się tak, gdy gruba błona śluzowa – otrzewna – oblepia okolicę perforacji i nie pozwala na rozprzestrzenianie się treści żołądkowej. Stan ten nadal jednak wymaga interwencji chirurgicznej, gdyż świeży zlep otrzewnej może się rozejść albo w utworzonym z niej zbiorniku gromadzi się treść, która ulega zakażeniu i przekształca się w ropień jamy brzusznej.

Polecamy: Perforacja jelita grubego lub cienkiego – objawy, przyczyny i leczenie

Przyczyny perforacji żołądka

Najczęstszą przyczyną perforacji żołądka jest choroba wrzodowa. W jej przebiegu dochodzi do powstawania nadżerek (ubytków błony śluzowej), które z czasem pogłębiają się, tworząc głębokie owrzodzenia, obejmujące mięśniówkę ściany żołądka. Postępujący proces chorobowy oraz ciągłe działanie na uszkodzoną powierzchnię kwasu solnego sprawiają, że w pewnym momencie dochodzi do przerwania ciągłości ściany i perforacji. Bezpośrednim impulsem może być obfity posiłek, nagłe przyspieszenie perystaltyki (np. w przebiegu nieżytu żołądkowo-jelitowego), pobudzenie wydzielania kwasu żołądkowego przez wypalenie większej ilości papierosów czy spożycie alkoholu.

Ściana żołądka może również ulec pęknięciu w przypadku nowotworu złośliwego, oparzenia wypitą, żrącą lub toksyczną substancją albo w przebiegu samookaleczenia (tzw. połyki – ostre przedmioty połykane przez więźniów lub osoby chore psychicznie).

Leczenie perforacji żołądka

Leczeniem z wyboru w perforacji żołądka jest operacja. W przypadku krwawienia, rozwinięcia się rozlanego zapalenia otrzewnej lub niedrożności zabieg chirurgiczny jest najczęściej jedynym sposobem na uratowanie choremu życia.

Po otwarciu jamy brzusznej dokonuje się zamknięcia (zaszycia) perforacji, co niekiedy wymaga wykonania częściowej resekcji żołądka. Usuwa się zlepy otrzewnej, obficie płucze jamę brzuszną i zakłada do niej dreny. Jednocześnie pacjent leczony jest ogólnie. Podaje mu się środki przeciwbólowe i stabilizujące krążenie oraz antybiotyki. Chory przyjmuje dużą ilość płynów, uzupełnia się elektrolity. Przebieg pooperacyjny jest w takich przypadkach bardzo zróżnicowany i bezpośrednio po operacji trudno jest określić rokowanie.

Data aktualizacji: 13.02.2019,
Opublikowano: 13.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej