Piłowanie zębów pod korony i w celu ulepszenia ich kształtu – czy boli?

Fot. andresr / Getty Images

Piłowanie zębów to zabieg, z którego korzysta coraz więcej osób mających nierówne, ukruszone lub pęknięte zęby. Szlifowanie zębów poprawia ich wygląd, ponadto stanowi element przygotowania jamy ustnej do założenia korony lub mostu protetycznego.

Spiłowane zęby zyskują wprawdzie estetyczny wygląd, ale zabieg szlifowania zębów może spowodować uszkodzenie szkliwa i niepożądaną nadwrażliwość na bodźce termiczne. Z tego właśnie powodu wielu dentystów odradza korzystanie z tej procedury i poleca inne metody (np. założenie licówek dentystycznych) jako bezpieczniejszy sposób na olśniewający uśmiech.

Piłowanie zębów pod korony

Szlifowanie zęba to jeden z kluczowych etapów przygotowania go pod koronę lub most protetyczny. Zabieg zaczyna się od usunięcia starych wypełnień kompozytowych i amalgamatowych. Mogłyby one bowiem obniżać stabilność i trwałość konstrukcji, a także stępiać wiertła (cząsteczki tworzyw kompozytowych zapiekają się na nich) i prowadzić do uwolnienia się toksycznych oparów rtęci z wypełnień amalgamatowych (pod wpływem wysokiej temperatury amalgamat rozkłada się do części składowych, do których zalicza się właśnie rtęć). Stępienie się wierteł może mieć poważne następstwa: jeśli ząb jest żywy, dociskanie stępionego wiertła spowoduje przegrzanie miazgi zęba, a w zębach leczonych wcześniej kanałowo dojdzie do urazów w obrębie ich tkanek. Aby im zapobiec i utrzymać niezbyt wysoką temperaturę podczas szlifowania zębów, w trakcie zabiegu ząb chłodzony jest wodą.

Jeśli ząb poddawany szlifowaniu był leczony kanałowo, a zatem jest martwy, zabieg piłowania zęba można przeprowadzać nawet bez znieczulenia, ponieważ pacjent nie będzie odczuwał bólu ani innych dolegliwości. W pozostałych przypadkach stosuje się znieczulenie miejscowe.

Polecamy: Jakie są najczęstsze choroby zębów i dziąseł

Korekcja kształtu zębów

Zmiana kształtu zębów w gabinecie dentystycznym może mieć miejsce wyłącznie po uprzednim wyleczeniu ewentualnych ubytków. Na wstępie dentysta ocenia stan uzębienia i ustala, ile szkliwa będzie można bezpiecznie usunąć, aby wygląd zębów uległ poprawie. Następnie koryguje niedoskonałości za pomocą specjalnych gumek, krążków ściernych lub wierteł diamentowych. Proces ten określa się wprawdzie mianem konturingu, ale zasadniczo jest to klasyczne piłowanie zębów. W przestrzeniach międzyzębowych lekarz stosuje paski diamentowe, aby powierzchnia zębów była gładka. Na końcu wygładza i poleruje zęby.

Zabieg konturowania zębów często uzupełnia się o procedurę zaaplikowania warstwy kompozytu na powierzchnię szkliwa, czyli tzw. bonding. Odcień kompozytu jest idealnie dobrany do koloru szkliwa pacjenta, dzięki czemu wygląda naturalnie. Po utwardzeniu go lampą polimeryzacyjną dentysta poleruje i wygładza powierzchnię zębów. Lekarze wykonujący zabieg bondingu przekonują, że pozwala on na ukrycie wszelkich niedoskonałości (nabytych i naturalnych) szkliwa i przynosi bardzo dobry efekt wizualny.

W przypadku zębów uszkodzonych, nierównych i mających wyraźne przebarwienia w celu poprawy wyglądu zębów zaleca się założenie licówek (czasem stosuje się jednocześnie konturing i licówki). Wiele osób decyduje się na nie z powodu wyraźnej przerwy między jedynkami. Licówki to porcelanowe płatki przyklejane do zębów po wcześniejszym zeszlifowaniu warstwy szkliwa. Na ogół umieszcza się 6–8 licówek na przednich zębach, aby uzyskać efekt idealnego uśmiechu.

Zobacz film i sprawdź jak wygląda leczenie implantologiczne: 

Zobacz film: Jak wygląda leczenie implantologiczne? Źródło: Klinika marzeń

Piłowanie zębów dla poprawy wyglądu

Opinie na temat zabiegu piłowania zębów są podzielone nawet wśród dentystów. Niektórzy lekarze przekonują, że procedura szlifowania szkliwa to bezpieczny i nieinwazyjny sposób na uzyskanie promiennego uśmiechu. Inni ostrzegają, że nieuzasadniona ingerencja w strukturę zębów nie tylko osłabia je, ale też może powodować wzrost podatności na nadwrażliwość oraz próchnicę. Stomatolodzy podkreślają również, że w wielu przypadkach piłowanie zębów boli mimo zastosowania znieczulenia miejscowego.

Polecamy: Aparaty ortodontyczne – rodzaje, zakładanie, higiena i koszty

Piłowanie zębów do aparatu

Spiłowanie szkliwa zębów w celu zmiany ich kształtu przed założeniem stałego aparatu ortodontycznego to dość kontrowersyjny temat. Z jednej strony zabieg może osłabić szkliwo i zwiększyć wrażliwość zębów na bodźce, z drugiej – prawidłowo przeprowadzona procedura może wygładzić zęby w miejscach, w których powstaje kamień nazębny i tym samym zmniejszyć ryzyko rozwoju ubytków próchniczych. Decyzję o poddaniu się zabiegowi szlifowania szkliwa warto poważnie przemyśleć i skonsultować z lekarzem, a w razie wątpliwości odłożyć ją na przyszłość i wykonać już po zdjęciu aparatu.

Piłowanie zębów – przeciwwskazania

Szlifowanie szkliwa zębów w celu zmiany ich kształtu nie powinno być przeprowadzane u osób mających małe zęby i cienkie szkliwo. Zabieg jest znacznie bezpieczniejszy w przypadku dużych zębów, wymagających tylko niewielkiej korekty (ale nawet wtedy może dojść do niepożądanego uszkodzenia szkliwa).

Warto uświadomić sobie, że efekt estetyczny po szlifowaniu szkliwa nie będzie imponujący, jeśli zęby są bardzo nierówne lub szpiczaste. Znacznie lepszy rezultat przyniesie zastosowanie innych metod, takich jak licówki dentystyczne.

Bibliografia:

http://clinident.pl/Protetyka/Szlifowanie-zebow-pod-korony-protetyczne/

https://www.fabdent.pl/uslugi/stomatologia-estetyczna/korygowanie-ksztaltu-zebow

https://www.supradent.pl/pilowanie-zebow-czy-mozna-korygowac-ich-ksztalt/

https://dentysta.eu/opracowanie-zebow-pod-korony-protetyczne/

Data aktualizacji: 03.12.2018,
Opublikowano: 03.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej