Pasty z aktywnym węglem mogą być niebezpieczne dla zdrowia

Fot: Rostislav_Sedlacek / gettyimages.com

Sposobów na piękny i biały uśmiech jest bardzo wiele. Od pewnego czasu dużą popularnością cieszą się pasty z tzw. aktywnym węglem. Produkty te miały być nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim całkowicie bezpieczne dla zębów. Najnowsze badania pokazują, że stosowanie tego rodzaju past może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.

Aktywny węgiel miał być naturalnym i całkowicie bezpiecznym sposobem na wybielanie zębów. Niestety, jak pokazują najnowsze badania, to, co miało być najlepszym z możliwych rozwiązań może uszkadzać szkliwo, a nawet przyczynić się do rozwoju niektórych nowotworów.

Brytyjscy i amerykańscy specjaliści na łamach „British Dental Journal” opublikowali badania, które jednoznacznie pokazują, że pasty zawierające aktywny węgiel mogą uszkadzać szkliwo zębów i zwiększać ryzyko próchnicy. W opinii specjalistów nie ma też żadnych naukowych dowodów potwierdzających skuteczność past z aktywnym węglem.

Zobacz także: Czarna pasta wybielająca – czy rzeczywiście jest skuteczna?

Naturalne i niebezpieczne

Pasty z aktywnym węglem swoją popularność zawdzięczają modzie na naturalne i przyjazne środowisku kosmetyki. Dodatkowo pasty te miały działać „antybakteryjne” i „przeciwgrzybiczne”, tym samym chronić m.in. przed chorobami przyzębia.

Nie ma jednak naukowych dowodów, że tego rodzaju pasty oczyszczają jamę ustną z toksyn, bardziej aktywnie niszczą mikroorganizmy (bakterie, grzyby i wirusy) oraz lepiej wzmacniają strukturę zębów – podkreśla w wypowiedzi dla Reutersa dr John Brooks z University of Maryland School of Dentistry w Baltimore. Nie ma żadnego potwierdzenia, że pozwalają uzyskać większe korzyści aniżeli zwykłe pasty do szczotkowania zębów – dodaje dr Joseph Greenwall-Cohen z University of Manchester Dental School.

Zdaniem Greenwalla-Cohena, jedyną zaletą past do zębów z węglem aktywnym może być to, że pod wpływem ich reklamy więcej osób będzie dbać o higienę jamy ustnej. Kłopot jednak polega na tym – dodaje - że pasty te mogą uszkodzić szkliwo zębów i bardziej narazić na próchnicę.

Jak bezpiecznie wybielić zęby? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Wybielanie zębów - od czego zależy kolor zębów. Źródło: 36,6

Nie tylko próchnica

Zdaniem specjalistów pasty do zębów z węglem aktywnym mogą zwiększać ryzyko nowotworu jamy ustnej. Związek ten uznano w USA za czynnik kancerogenny, zatem ciągłe narażenie na tę substancję śluzówki jamy ustnej może sprzyjać rozwojowi raka.

Dr John Brooks z University of Maryland School of Dentistry w Baltimore uważa, że równie szkodliwa i niebezpieczna dla zdrowia może być krzemionka krystaliczna, która może się znajdować w glince bentonitowej, którą wykryto w co trzeciej paście do zębów z węglem aktywnym, spośród 50, jakie przebadano w USA.

Najważniejsze jest – podkreślają specjaliści - żeby w paście do zębów znajdował się fluor, który dobrze chroni przed próchnicą.

Źródło: PAP

Data aktualizacji: 06.05.2020,
Opublikowano: 24.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej