Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rak jamy ustnej – objawy, rokowanie, leczenie i główne przyczyny
menu
Polub nas na Facebooku

Rak jamy ustnej – objawy, rokowanie, leczenie i główne przyczyny

Lekarz, który ogląda gardło chorego

Fot: alvarez / gettyimages.com

Rak jamy ustnej, w szczególności rak płaskonabłonkowy, może powstać przede wszystkim w wyniku palenia tytoniu. Inne nowotwory złośliwe są dużo rzadsze. Rokowanie zależy od stopnia zaawansowania nowotworu i różni się w zależności od jego charakteru.

Nowotwory jamy ustnej, w tym raki, to bardzo różnorodna grupa zarówno pod względem obrazu klinicznego, jak i lokalizacji. Najczęstszym rakiem w obrębie jamy ustnej jest rak płaskonabłonkowy. Lokalizuje się przede wszystkim w przedniej części języka i w dnie jamy ustnej. Inny typ – rak gruczołowy – jest bardzo rzadki, rozwija się przede wszystkim w drobnych śliniankach jamy ustnej. Raki jamy ustnej należą do rzadkich nowotworów. Zdecydowanie częściej chorują mężczyźni.

Przyczyny raka jamy ustnej

Najważniejszą przyczyną powstania raka jamy ustnej jest palenie tytoniu. Nie bez znaczenia dla powstania zmian nowotworowych jamy ustnej są:

  • brak higieny w jamie ustnej,
  • uszkodzenia mechaniczne, np. przez protezy stomatologiczne nieprawidłowo dobrane,

Brak higieny jamy ustnej powoduje przewlekły stan zapalny, co z kolei skutkuje przemianami w obrębie komórek jamy ustnej, a z czasem ich transformacją w komórki złośliwe.

Rozpoznanie raka jamy ustnej

Podczas toalety jamy ustnej łatwo dostrzec zmianę w jej obrębie. Jeśli rak nie zostanie zauważony, objawami sugerującymi powstawanie zmian nowotworowych jest np. obecność elementu drażniącego w jamie ustnej. Rak jamy ustnej bardzo szybko daje przerzuty, głównie do okolicznych węzłów chłonnych, powodując ich powiększenie.

Głównym badaniem diagnostycznym, by potwierdzić rozpoznanie raka jamy ustnej, jest badanie histopatologiczne. W tym celu pobiera się wycinek z wykrytego guzka i na podstawie badania histopatologicznego określa się złośliwy charakter danej zmiany. Badanie histopatologiczne pozwala również na określenie stopnia agresywności raka ze względu na stopień zróżnicowania histopatologicznego komórek nowotworowych.

Dodatkowe badania umożliwiające szerszą diagnostykę to badanie ultrasonograficzne (USG), pozwalające ocenić okoliczne węzły chłonne, a także biopsja aspiracyjna. Do innych badań pozwalających na ocenę zaawansowania, nacieku, a także przerzutów nowotworu zalicza się tomografię komputerową i rezonans magnetyczny, szczególnie głowy i szyi. W przypadku raka jamy ustnej może dojść do nacieku struktur żuchwy i szczęki, a w takim wypadku konieczne jest również wykonanie pantomogramu. W zależności od dodatkowych objawów i podejrzenia przerzutów odległych wykonuje się badania obrazowe również innych okolic ciała niż tylko głowy i szyi.

Rak jamy ustnej – leczenie

Formę leczenia dobiera się w zależności od lokalizacji i zaawansowania raka. Nieduże zmiany, bez przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych, poddaje się zazwyczaj leczeniu zabiegowemu, czyli wycina się zmianę nowotworową wraz z marginesem tkanek zdrowych.

Rak cechujący się znaczną złośliwością i agresywnością, na co wskazuje niewielki stopień zróżnicowania komórkowego w badaniu histopatologicznym, wiąże się z koniecznością wycięcia węzłów chłonnych górnego piętra szyi bądź napromieniania tej okolicy. Zaawansowane miejscowo, duże guzy wycina się również z marginesem zdrowych tkanek, z węzłami chłonnymi, a leczenie chirurgiczne uzupełnia się radioterapią. Czasami konieczne jest poszerzenie obszaru zabiegu i objęcie resekcją również fragmentów kostnych.

U chorych, u których wycięcie zmiany jest niemożliwe, wdraża się chemioterapię lub radioterapię bądź stosuje obie metody jednocześnie. Pozwala to na zmniejszenie masy guza i czyni go łatwiejszym do usunięcia. Nie stosuje się raczej częściowych resekcji, ponieważ nie przynoszą dużej korzyści dla pacjenta. W stanach rozsianego procesu nowotworowego wykorzystuje się chemioterapię.

Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
25
8
Polecamy
Objawy raka policzka.
Co jest jego przyczyną, jakie jest leczenie i rokowanie
Objawy raka policzka. Co jest jego przyczyną, jakie jest leczenie i rokowanie TVN zdrowie
Jak rozpoznać raka dziąsła?
Objawy, rokowanie oraz leczenie?
Jak rozpoznać raka dziąsła? Objawy, rokowanie oraz leczenie? TVN zdrowie
Endometrioza.
Zagadkowa choroba kobiet XXI wieku
Endometrioza. Zagadkowa choroba kobiet XXI wieku Dzień Dobry TVN
Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy i sposoby leczenia choroby
Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy i sposoby leczenia choroby Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty