Parazytologia medyczna – nauka o ludzkich chorobach pasożytniczych. Dlaczego jest tak ważną dziedziną?

Fot. pixelfit / Getty Images

Parazytologia medyczna (lekarska) to nauka o organizmach (głównie robakach i pierwotniakach), które bytują na powierzchni lub wewnątrz organizmu człowieka, a także o powodowanych przez nie schorzeniach. Służy leczeniu chorób pasożytniczych oraz ich profilaktyce.

Parazytologia to pojęcie pochodzące od greckich słów parasitos ‘współbiesiadnik, osoba żywiąca się przy cudzym stole’ oraz logos ‘zbiór, rozum’. Choroby powodowane przez pasożyty w nomenklaturze medycznej nazywa się parazytozami.

Czym jest parazytologia?

Parazytologia to dziedzina medycyny zajmująca się organizmami żywymi (innymi niż wirusy i bakterie), które bytując w ciele człowieka, powodują powstawanie u niego chorób lub innych niekorzystnych zmian. Parazytologia gromadzi wiedzę i doświadczenia dotyczące kilku obszarów, takich jak:

  • budowa, środowisko życia, cykle rozwojowe i metabolizm pasożytów,
  • drogi przenoszenia pasożytów lub ich jaj do organizmu człowieka,
  • diagnostyka parazytoz,
  • objawy i metody leczenia chorób pasożytniczych (parazytologia kliniczna),
  • określanie zasad profilaktyki i środków ochronnych, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się parazytoz (zagadnienia epidemiologiczne).

Znaczenie parazytologii we współczesnej nauce jest nadal bardzo duże, gdyż choroby tego typu mają tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się. Stanowią poważny problem społeczny i medyczny w krajach tropikalnych, o niskim poziomie rozwoju cywilizacyjnego.

Czym jest pasożytnictwo?

Pasożytnictwo to forma interakcji między dwoma organizmami żywymi, z których jeden (pasożyt) osiąga korzyści kosztem drugiego (żywiciela, gospodarza). Organizmy pasożytnicze uzyskują w ten sposób pożywienie albo optymalne środowisko do rozwoju.

Pożywieniem pasożyta mogą być fragmenty tkanek (np. komórki naskórka), płyny ustrojowe (np. krew) albo treść pokarmowa gospodarza. Ten ostatni przypadek dotyczy na przykład robaków bytujących w układzie pokarmowym człowieka (tasiemców, owsików, glisty ludzkiej).

Wiele pasożytów uzyskuje doskonałe środowisko do rozmnażania się i bytowania wewnątrz ludzkiego organizmu, gdzie panują dla nich optymalne warunki: odpowiednia temperatura, wilgotność, dostępność substancji odżywczych. Niektóre (np. glista ludzka) są tzw. pasożytami obligatoryjnymi (bezwarunkowymi) – nie mogą rozwijać się bez żywiciela. Dla innych możliwość korzystania z jego zasobów jest dodatkową, ale nie niezbędną, korzyścią. Mówi się wtedy o pasożytnictwie przygodnym. W zależności od umiejscowienia pasożytów dzieli się je na zewnętrzne i wewnętrzne, a ze względu na czas kontaktu z gospodarzem – na czasowe i stałe.

Zobacz film i sprawdź jak rozpoznać infekcję pasożytniczą: 

Zobacz film: Jak rozpoznać infekcję pasożytniczą? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czym są nadpasożyty?

Nadpasożyty (inaczej hiper- czy superpasożyty) to organizmy, które żywią się kosztem innych pasożytów (zwykle zdecydowanie od nich większych). Przykładem są pierwotniaki powodujące malarię, dla których komar jest żywicielem pośrednim (czyli takim, w którego ciele nie odbywają się płciowe fazy cyklu rozwojowego). Komar zaś jest pasożytem zwierząt i człowieka.

Najczęstsze choroby pasożytnicze

Do najczęstszych chorób pasożytniczych zalicza się:

  • owsicę,
  • tasiemczyce (spowodowane przez tasiemca uzbrojonego lub nieuzbrojonego),
  • wszawicę,
  • włośnicę,
  • toksoplazmozę,
  • toksokarozę,
  • świerzb,
  • malarię.

Drogi zarażenia chorobami pasożytniczymi

Do zarażenia pasożytem dochodzi najczęściej wskutek bezpośredniego kontaktu z osobą chorą albo z materiałem zawierającym jaja czy inne inwazyjne formy pasożytów. Mogą one przenosić się przez bezpośredni kontakt (w tym drogą płciową), a także przez odzież, pościel, ręczniki, inne przedmioty codziennego użytku. Jeśli do zakażenia dochodzi w zetknięciu ze zwierzęciem, mówi się o zoonozach, czyli chorobach odzwierzęcych.

Matka może jeszcze w okresie ciąży przekazać dziecku niektóre pasożyty drogą śródmaciczną. Źródłem infekcji dla człowieka może być żywność (np. mięso z jajami tasiemca, włośniami) albo ziemia, w której znajdują się odchody żywicieli. Parazytozy często nazywa się chorobami brudnych rąk, gdyż do ich rozprzestrzeniania się silnie przyczynia się brak właściwej higieny osobistej.

Polecamy: Toksokaroza: objawy i leczenie chorób pasożytniczych – glisty psiej lub kociej w mózgu

Badania parazytologiczne

Rozpoznanie chorób pasożytniczych nie zawsze jest łatwe – objawy symulują inne schorzenia oraz są początkowo nieswoiste (np. chudnięcie, osłabienie, zaburzenia trawienia, reakcje alergiczne na antygeny pasożytów). Do rozpoznania wykorzystuje się przede wszystkim badanie parazytologiczne kału albo złożone testy immunologiczne lub molekularne. W Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdańsku znajduje się laboratorium parazytologiczne oraz poradnia wyspecjalizowana w chorobach pasożytniczych niewystępujących w obszarze geograficznym, do którego należy Polska.

Parazytologia weterynaryjna

Parazytologia weterynaryjna to dziedzina, która zajmuje się głównie chorobami pasożytniczymi występującymi u zwierząt hodowlanych i dzikich. Niektóre choroby zwierząt – zarażonych lub będących nosicielami – mogą przenosić się na ludzi, stwarzając zagrożenie epidemiologiczne. Dlatego niezbędna jest bliska współpraca parazytologów medycznych i weterynaryjnych.

Data aktualizacji: 22.03.2019,
Opublikowano: 22.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej