Parakeratoza, nieprawidłowe rogowacenie – przyczyny

Fot: YakobchukOlena / gettyimages.com

Parakeratoza ma wiele przyczyn. Zalicza się do nich nawracające infekcje narządów płciowych czy zaburzenia hormonalne. Nie daje objawów specyficznych, więc rozpoznawana jest przede wszystkim podczas badania przez lekarza ginekologa.

Parakeratoza obejmuje zaburzenia rogowacenia nabłonka błon śluzowych. Może występować więc np. w szyjce macicy. Parakeratoza nie jest chorobą, a jedynie objawem obejmującym patologiczny rozrost komórek nabłonka i jego nadmierne rogowacenie. Bardzo często parakeratoza szyjki macicy stanowi równoległe zjawisko ze stanem przednowotworowym macicy. Parakeratoza może być wynikiem licznych manipulacji medycznych w obrębie szyjki macicy bądź nawracających infekcji.

Co to jest parakeratoza?

Parakeratoza jest procesem obejmującym niewłaściwy proces keratynizacji, czyli rogowacenia nabłonka. Wynika ona z niewłaściwej produkcji prekursora keratyny, co prowadzi do braku warstwy ziarnistej w nabłonku, pręcikowatych jąder w komórkach warstwy rogowej (fizjologicznie pozbawionej jąder komórkowych), a także zagęszczenia tej warstwy. Tkanka ma zmniejszoną sprężystość, a co za tym idzie – szyjka macicy objęta parakeratozą jest pomarszczona, nieelastyczna i podatna na uszkodzenia. Odmiennym pojęciem jest hiperkeratoza, czyli nadmierne rogowacenie bez zaburzeń w budowie nabłonka.

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Przyczyny parakeratozy szyjki macicy

Przyczyny występowania parakeratozy w obrębie nabłonka szyjki macicy obejmują:

  • przezszyjkowe interwencje chirurgiczne,
  • wkładki wewnątrzmaciczne,
  • irygacje,
  • nawracające zapalenia,
  • infekcje przenoszone drogą płciową,
  • spadki odporności,
  • zaburzenia hormonalne.

Jak objawia się parakeratoza szyjki macicy?

Parakeratoza błon śluzowych szyjki macicy nie daje żadnych objawów bądź są one na tyle nieznaczne, że kobieta je ignoruje. Ze względu na to, że parakeratoza może pojawić się na skutek innych procesów, to jej objawy mogą zostać zamaskowane. Mogą one obejmować swędzenie, ból. Częściej jednak parakeratoza jest przypadkiem stwierdzana podczas badania ginekologicznego. Przy bardzo rozległych zmianach może się zdarzyć, że kobieta zaczyna odczuwać dyskomfort podczas stosunku płciowego, plami po stosunku, a upławy z pochwy są bardziej obfite i mają nieprzyjemny zapach.

Jak rozpoznać parakeratozę?

W celach diagnostycznych wykorzystuje się przede wszystkim podstawowe badanie ginekologiczne. Już podczas zwykłego badania ginekologicznego lekarz jest w stanie zauważyć nadmiernie rogowaciejącą błonę śluzową macicy, obecność zrogowaciałych blaszek czy zmiany w strukturze nabłonka. Dla potwierdzenia wykonuje się badanie cytologiczne. Nie pozwala ono jednak na ujawnienie się typowych elementów parakeratozy czy rozpoznanie stanu przedrakowego, dlatego zaleca się wykonanie badania histopatologicznego. Kolejnym badaniem diagnostycznym jest kolposkopia, która pozwala na zlokalizowanie zmiany i określenie jej zakresu. Zawsze lekarz powinien dociec przyczyny parakeratozy.

Leczenie parakeratozy szyjki macicy

W procesie leczenia mają znaczenie dwa kierunki postępowania. Po pierwsze należy wykryć i zniwelować przyczynę parakeratozy, a po drugie wskazane jest usunięcie ognisk patologicznych. Wśród metod leczenia przyczyn parakeratozy można wymienić wiele sposobów, a mianowicie antybiotykoterapię w przypadku infekcji bakteryjnych, krioterapię, koagulację, waporyzację. Wybór uzależniony jest od przyczyny i stopnia zaawansowania, a także rozległości zmian. Jeśli zmiana jest niewielka, nie stwierdza się ognisk przemian nowotworowych, zaleca się obserwację.

Zobacz film: Co sprzyja infekcjom intymnym? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 11.06.2018,
Opublikowano: 11.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej