Panseksualizm to orientacja psychoseksualna. Panseksualista to osoba, która odczuwa pociąg do drugiego człowieka - bez względu na płeć, orientację seksualną oraz tożsamość płciową.
Panseksualizm- na czym polega?
Panseksualizm (inaczej nazywany omniseksualizmem) jest czwartą, po heteroseksualizmie, homoseksualizmie i biseksualizmie orientacją seksualną.
Zdaniem panseksualistów każda osoba zasługuje na miłość niezależnie od:
płci,
tożsamości płciowej,
orientacji seksualnej.
Panseksualizm obejmuje wymiar seksualny, romantyczny oraz emocjonalny.
Panseksualizm - znaczenie słowa
Słowo panseksualizm pochodzi od greckiego "pan", czyli "wszystko" i łacińskiego "sexus", oznaczającego "płeć". Termin nawołuje do możliwości skierowania swojego zainteresowania seksualnego nie tylko na ludzi, ale i zwierzęta czy przedmioty. Tak też definiowany jest panseksualizm w psychiatrii, jednak panseksualiści, zdecydowanie się od takiego rozumienia swojej orientacji seksualnej odcinają.
Panseksualizm a biseksualizm
Panseksualizm może być mylony z biseksualizmem.
Różnica między panseksualistą, a biseksualistą jest niewielka. Panseksualista przejawia bowiem uczucia do człowieka, niezależnie jaką ma płeć biologiczną, kim się czuje, jakie ma preferencje seksualne, itd.). Dla osoby panseksualnej istotna jest tylko osoba, która jest ciekawa i godna uwagi oraz pożądania ze względu na jej zachowanie, cechy charakteru, zainteresowania, itp.
Tymczasem biseksualista odczuwa popęd płciowy, emocjonalny, psychologiczny i intelektualny do osób tej samej płci lub odmiennej. Dla niego nie ma znaczenia płeć drugiego człowieka. Ważniejsze są inne wartości.
Zobacz film: Jak się pogodzić z odmienną orientacją dziecka?
źródło: Dzień dobry TVN
Autor:
Magdalena Gudowska
Data aktualizacji: 10.06.2020,
Opublikowano: 10.06.2020 r.
Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00. Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.
Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę?
Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.
Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?
Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.
Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć?
Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.
Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.
Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.
Święta to okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!