Pandemia nie istnieje? Naukowcy sprawdzili, kto najczęściej neguje obecność wirusa, a także... dlaczego

Fot: dowell / gettyimages.com

Pandemia postawiła nasze życie na głowie. Część z nas przyzwyczaiła się do nowej rzeczywistości i próbuje żyć w świecie, w którym karty rozdaje wirus. Inni ignorują przekazy medialne i są zdania, że padliśmy ofiarami globalnej propagandy.  - To, jak odbieramy pewne zjawiska, zależy w dużej mierze od naszych doświadczeń, przekonań oraz wiedzy, którą posiadamy - przyznaje Katarzyna Kucewicz, psycholożka i psychoterapeutka.

Niemal z dnia na dzień zostaliśmy zmuszeni nosić maseczki, unikać kontaktów z innymi ludźmi i na każdym roku dezynfekować ręce. Dlaczego niektórzy z nas ignorują istnienie koronawirusa SARS-CoV-2 i za nic mają wprowadzone obostrzenia?

Podejście do pandemii zbadali między innymi naukowcy z Brazylii. Analiza przygotowana pod kierunkiem Fabiano Koich Miguela i opublikowana w magazynie „Personality and Individual Differences”, objęła grupę 1578 Brazylijczyków w wieku od 18 do 73 lat.

Kto nie wierzy w pandemię?

Badacze zestawili ze sobą nieprzestrzeganie wprowadzonych ograniczeń z cechami osobowości. Okazało się, że stosowanie się do zaleceń było szczególnie trudne dla osób z wysokim poziomem wrogości, nieufności, skłonnością do manipulacji, nieprzejmowania się emocjami innych osób, skłonnością do podejmowania ryzyka i impulsywnością. Te osoby były mniej empatyczne wobec innych i miały większą tendencję do negowania nałożonych obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych.

Dlaczego część z nas nie chce przyjąć do wiadomości, że pandemia istnieje?

To, jak odbieramy pewne zjawiska, zależy w dużej mierze od naszych doświadczeń, przekonań oraz wiedzy, którą posiadamy. W mojej ocenie mamy kilka obozów – osoby, które wierzą w pandemię i stosują się do wprowadzonych obostrzeń, osoby, które nie są przekonane, co do istnienia wirusa, ale przestrzegają zasad, są również i tacy, którzy całkowicie negują pandemię i doszukują się teorii spiskowych

– mówi Katarzyna Kucewicz, psycholożka i psychoterapeutka.

W ocenie specjalistki negowanie pandemii wynika także z faktu, że skoro nie znamy nikogo chorego, to wirusa i COVID-19 po prostu nie ma. Statystyki czy obrazy ze szpitali nie są w stanie przekonać takich osób, że pandemia to nie wymysł. Ale na tym nie koniec.

Część z nas ma w głowach wyraźny podział na „my” i „oni”. Oni to ci, którzy chorują, a chorują ci, którzy podróżują po świecie, chodzą na imprezy masowe, my – choć też uczestniczymy w tych wydarzeniach – pilnujemy się i na pewno nie zachorujmy. Ostatni mechanizm z jakim mamy do czynienia to wiara w "sprawiedliwy świat", wierzymy, że ktoś zachorował, bo na to zasłużył

– dodaje specjalistka.

Koronawirus - teorie spiskowe

Zaprzeczanie faktom bierze się także stąd, że przestaliśmy wierzyć w naukę. W dzisiejszym świecie ekspertami stają się osoby, które z daną dziedziną mają niewiele wspólnego.

W teorie spiskowe prędzej uwierzy osoba, która patrzy na świat z powątpiewaniem, nie ufa ekspertom ani wynikom badań naukowych - zwykle te neguje, podaje w wątpliwość. Może mieć silne przekonanie, że z pewnością „ktoś na tym zarabia”- rząd, koncerny farmaceutyczne, mafia. To są przekonania oparte na emocjach, nie mające racjonalnego uzasadnienia

– tłumaczy Kucewicz.

Do tego wszystkiego trzeba dołożyć jeszcze zmęczenie i frustrację. Z pandemią walczymy od przeszło pół roku. Ciągle nie mamy skutecznego leku ani szczepionki. Dla części z nas może to być bardzo trudne. Zaczynamy tracić motywację do przestrzegania obostrzeń i – co gorsza – nikt nie potrafi przewidzieć, jak długo to jeszcze potrwa. Zatem, jak przetrwać ten trudny okres?

Musimy nauczyć się pewnych zasad, a zarazem mieć świadomość, że być może nasze życie zmieniło się już na zawsze. Bardzo ważne jest edukowanie i przekazywanie jasnych komunikatów. Nie może być tak, że wolno nam pójść na koncert, który de facto stwarza wirusowi doskonałe warunki do namnażania się. Bardzo ważne, jest także to, abyśmy mieli świadomość, że nasze zachowania pociągają za sobą określone konsekwencje. Nieprzestrzeganie obowiązujących reguł może doprowadzić do tego, że sami zachorujemy lub, jako bezobjawowi nosiciele, przekażemy wirusa komuś bliskiemu

– przekonuje  Kucewicz.

Koronawirus. Jak reagować, gdy ktoś nie nosi maski?

Katarzyna Kucewicz uważa, że niektórych koronasceptyków można próbować edukować. W przypadku bardziej opornych osób musimy pamiętać, że przekonywanie kogoś do istnienia wirusa nie jest naszym obowiązkiem.

Najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo, dlatego jeśli mamy kogoś w swoim otoczeniu, kto bardzo mocno neguje pandemię i nie nosi maski, nie przestrzega reżimu, najlepiej ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z bezpośrednich kontaktów z taką osobą

– radzi specjalistka.

Koronawirus - jak się zmieniliśmy?

Jak będzie wyglądał świat po pandemii? Jak mówi specjalistka wirus z pewnością odbije się na naszych relacjach. Niektóre wzmocni, inne będą musiały się zakończyć, bo nie przetrwały próby. Ale to niejedyna zmiana.

Myślę, że pandemia sprawiła, że inaczej patrzymy na pieniądze i inaczej podchodzimy do kupowania nowych rzeczy. Zaczyna do nas docierać, że pieniędzy może nam w którymś momencie zabraknąć, a wtedy modne i piękne ubrania czy rzeczy na niewiele się zdadzą

– mówi. 

Czytaj też:

Jak rozpoznać zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Jakie testy się wykonuje? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co warto wiedzieć o koronawirusie i testach, które wykrywają? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 11.10.2020,
Opublikowano: 11.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

bta 19.10.2020r.

Pandemię ogłosili politycy, powiedzieli że wirus jest i jest, któregoś dnia ogłoszą że wirusa już niema i nie będzie wirusa. Wszystko ma swój koniec, wirus też.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej