Pamięć ejdetyczna (fotograficzna) – na czym polega i czy można ją ćwiczyć?

Fot: Hero Images / gettyimages.com

Pamięć ejdetyczna, nazywana potocznie (choć niezbyt ściśle) pamięcią fotograficzną, to zdolność zapamiętywania i odtwarzania z dużą precyzją złożonych obrazów, ciągów znaków czy dźwięków po ich krótkiej, jednorazowej ekspozycji.

„Pamięć fotograficzna” to pojęcie używane w odniesieniu do ludzi, którzy mają dużą łatwość dostrzegania i zapamiętywania szczegółów obserwowanych obrazów. Funkcjonujące w psychologii pojęcie pamięci ejdetycznej opisuje nieco inny fenomen.

Na czym polega pamięć ejdetyczna?

Przeciętny człowiek bez wysiłku (nie dokładając starań, by zachować coś w pamięci) zapamiętuje jedynie najistotniejsze, często subiektywnie wybrane szczegóły tego, co rejestrują jego zmysły. Zwykle są to elementy pozostające w logicznych związkach z posiadaną już wiedzą. Jeśli wspomnienia te nie są wykorzystywane na co dzień, z czasem zacierają się. Pamięć ejdetyczna to umiejętność rejestrowania w bardzo krótkim czasie, a następnie odtwarzania z niezwykłą dokładnością złożonych treści, nie tylko wizualnych. Pozwala ona np. odegrać z pamięci raz usłyszaną polifoniczną melodię albo bezbłędnie zapisać raz zobaczone skomplikowane ciągi wzorów matematycznych, często bez zrozumienia ich sensu. Co więcej, takie „zapisy” wyobraźni ejdetycznej są trwałe – pozostają w pamięci na długie lata.

Pamięć ejdetyczna – zdolność wrodzona

Zjawisko pamięci ejdetycznej od lat fascynuje psychologów. Badali je m.in. Erich Jaensch, Aleksandr Łurija, Ralph Haber. Opinie na temat tego fenomenu długo były podzielone. Współcześnie uznaje się, że pamięć ejdetyczna to zdolność wrodzona, która występuje u około 8% dzieci, ale z czasem zaczyna zanikać, co najprawdopodobniej ma związek z systemem edukacji szkolnej, który wymusza zapamiętywanie faktów w oderwaniu od zmysłowego doświadczenia. Być może także pamięć ejdetyczna jest swego rodzaju zjawiskiem rozwojowym – zastąpienie jej umiejętnością abstrakcyjnego, logicznego myślenia przyrównać można do wymiany zębów mlecznych na stałe. Dar „fotograficznego” rejestrowania rzeczywistości obserwuje się u zaledwie 0,1% populacji osób dorosłych. Co ciekawe, nie zachodzi żadna korelacja pomiędzy wyobraźnią ejdetyczną, a innymi zdolnościami poznawczymi. Wydawałoby się, że genialną pamięcią mogą być obdarzeni jedynie ludzie nieprzeciętnie inteligentni. Taką osobą był np. Wolfgang A. Mozart, który bezbłędnie odtwarzał raz usłyszane utwory muzyczne. Jednak pamięć ejdetyczną stwierdza się też u tzw. sawantów – osób z zaburzeniami neurorozwojowymi (głównie – ze spektrum autyzmu), niepełnosprawnych intelektualnie lub z uszkodzeniami mózgu po urazach głowy, ale wybitnie uzdolnionych w określonych dziedzinach. Należał do nich np. Kim Peek – pierwowzór postaci Raymonda Babbitta ze słynnego filmu Rain Man. Mężczyzna urodził się z ciężkimi wadami mózgu, które utrudniały mu zdolność rozumowania, a nawet ograniczały fizyczną koordynację. Mimo to potrafił czytać dwie książki naraz (każdą jednym okiem), a wszystkie z około 12 000 przeczytanych znał na pamięć.

Wady pamięci ejdetycznej

Pamięć ejdetyczna wydaje się niezwykle pożądaną umiejętnością, np. przy nauce do egzaminów, grze w szachy, nie wspominając o wykonywaniu codziennych obowiązków. Okazuje się jednak, że „fotograficzne” zapisy rzeczywistości mogą w wielu sytuacjach bardziej komplikować, niż ułatwiać życie. Wyobrażenia ejdetyczne są bowiem niepodatne na zmiany – z raz utrwalonego obrazu nie można tworzyć nowych układów, wykorzystywać zapamiętanych informacji na różne sposoby. Nie tylko nie sprzyja to kreatywności, ale wręcz utrudnia abstrakcyjne myślenie. Niektóre spośród badanych osób z pamięcią ejdetyczną skarżyły się także na niepokój związany z istniejącym w ich umyśle chaosem informacyjnym.

Jak poprawić pracę mózgu i mieć lepszą pamięć? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Czy można mieć pamięć doskonałą?/ Poznajcie Bartłomieja i Tobiasza, którzy mają pamięć doskonałą. Źródło: 36,6.

Pamięć ejdetyczna – ćwiczenia

Wiele serwisów internetowych zawiera testy na pamięć ejdetyczną i oferuje kursy służące jej rozwijaniu. Należy jednak mieć świadomość, że tej zdolności nie można wyćwiczyć, a przynajmniej – jak dotąd – nie zbadano tego fenomenu na tyle, by można było go świadomie rozwijać. Nie oznacza to jednak, że pamięci nie można doskonalić w ogóle.

Zapamiętywaniu dużej ilości informacji w krótkim czasie świetnie służy mnemotechnika. Jest to ogólna nazwa sposobów pozwalających na utrwalenie danej informacji dzięki zaangażowaniu obu półkul mózgu – łączeniu analitycznych procesów zachodzących w lewej półkuli z kreatywnymi funkcjami półkuli prawej. Przykładem mnemotechniki są akronimy (skrótowce, których rozwinięcie pozwala na przypomnienie sobie bardziej złożonych informacji), ich odwrotność – akrostychy (zdania, których zapamiętanie pozwala odtworzyć ciąg ich pierwszych liter – w ten sposób można np. nauczyć się alfabetu) czy tzw. haki pamięciowe (skojarzenie informacji z obiektem, np. zapamiętanie cyfry 5 poprzez wyobrażenie palców dłoni).

Ćwiczeniu pamięci służy także aktywizowanie mózgu poprzez uczenie się nowych rzeczy. Posługiwanie się raz opanowanym zbiorem umiejętności i informacji sprawia, że umysł „podąża utartymi ścieżkami” i nie powstają w nim nowe połączenia neuronalne. Pamięć polepsza się wówczas, gdy mózg jest nieustanne stymulowany, np. nauką języków czy nowych czynności manualnych. By pogimnastykować tzw. szare komórki, można choćby spróbować czasem pisać lewą ręką, jeśli na co dzień robi się to prawą. Działania takie nie rozwiną wprawdzie pamięci ejdetycznej, ale z pewnością znaczne poprawią zdolność kojarzenia i zapamiętywania informacji, czego efekty mogą okazać się bardziej przydatne niż rejestrowanie rzeczywistości z fotograficzną dokładnością.

Data aktualizacji: 23.01.2019,
Opublikowano: 23.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej