Padaczka lekooporna – jakie są jej przyczyny i objawy? Sposób leczenia dzieci i dorosłych

Fot: Andriy Onufriyenko / gettyimages.com

Padaczka lekooporna nie różni się od tej nieopornej na leczenie farmakologiczne ani przebiegiem, ani objawami. Brak reakcji na środki farmakologiczne obserwuje się u około 30% pacjentów.

Padaczka jest patologią ośrodkowego układu nerwowego, polegającą na występowaniu niekontrolowanych zaburzeń czynności bioelektrycznej komórek nerwowych kory mózgowej. Leczenie niefarmakologiczne padaczki lekoopornej dotyczy około 1/3 przypadków. Wówczas wybierane są najczęściej metody chirurgiczne, stymulacja mózgu oraz postępowanie dietetyczne.

Jak rozpoznaje się lekooporną padaczkę?

Lekooporną padaczkę rozpoznaje się, gdy pomimo przyjmowania przez pacjenta 2 indywidualnie dobranych leków (dobrze tolerowanych, podawanych w odpowiednich dawkach), nie obserwuje się u niego remisji napadów. Efektem braku reakcji na farmakoterapię jest pogorszenie jakości życia, zaburzenie funkcji poznawczych i intelektualnych, a także ryzyko pojawienia się objawów neurotoksycznych w powiązaniu z politerapią. Padaczka lekooporna u dzieci i dorosłych najczęściej ma pochodzenie skroniowe. U ponad połowy chorych stwierdza się również stwardnienie formacji hipokampa – struktury zaangażowanej w procesy uczenia się i zapamiętywania.

Niestety, z brakiem odpowiedzi na farmakologiczne leczenie epilepsji związane są również wyższe wskaźniki umieralności. Określa się je mianem SUDEP (ang. sudden unexpected death in epilepsy), które oznacza nagły, niespodziewany zgon w przebiegu padaczki. Epilepsja lekooporna może mieć także postać rzekomą, co związane jest z niewłaściwe postawioną diagnozą lub podaniem pacjentowi źle dobranego leku. Leczenie lekoopornej padaczki w 30% przypadków polega na zastosowaniu metod chirurgicznych. Alternatywnymi technikami są głębokie stymulacje mózgu bądź drażnienie nerwu błędnego (ang. vagus nerve stimulation, VNS).

Metody neurochirurgiczne

U około 1/3 pacjentów z lekooporną padaczką można zastosować leczenie neurochirurgiczne. Rozwój technik operacyjnych, jaki dokonał się w ostatnich dekadach, pozwolił na wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań. Najczęściej wykorzystywanymi w praktyce chirurgicznej zabiegami są resekcja pozaskroniowa oraz lobektomia skroniowa. W napadach częściowych stosuje się również kalozotomię, czyli przecięcie ciała modzelowatego. Kiedy dojdzie do ciężkich przypadków porażenia mózgowego, lekarz może zadecydować o usunięciu jednej półkuli mózgu, czyli zabiegu hemisferektomii. Przy braku możliwości wdrożenia zabiegu chirurgicznego alternatywnie stosuje się neurostymulacje.

Głęboka stymulacja mózgu

Głęboka stymulacja mózgu (ang. deep brain stimulation, DBS) należy do nowoczesnych rozwiązań wykorzystywanych w neurochirurgii. Za jej pomocą leczy się m.in. chorobę Parkinsona oraz zespół Touretta. Elektrody drażniące, przez które podawane są bodźce elektryczne, implantuje się bezpośrednio w tkance mózgowej. Powoduje to modyfikację aktywności komórek nerwowych. Protokół stymulacji dobiera się do każdego przypadku. Wyniki badań klinicznych przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych dowiodły, że DBS pozwala na redukcję napadów padaczkowych o około 40%. Co ważne, taka inwazyjna metoda nie wywołuje skutków niepożądanych.

Stymulacja nerwu błędnego

Jedną z najnowocześniejszych metod jest stymulacja nerwu błędnego. Została wprowadzona do leczenia w 1997 w Stanach Zjednoczonych przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Jej celem jest zmniejszenie ilości lub skrócenie czasu trwania napadów padaczkowych u pacjentów z lekooporną padaczką. Generator impulsów implantuje się pod klatkę piersiową. Urządzenie połączone jest z elektrodą, którą owija się wokół nerwu błędnego w górnej części klatki piersiowej. Za pomocą impulsów elektrycznych sygnał prowadzony jest przez nerw błędny do struktur mózgowych, głównie miejsca sinawego, jądra pasma samotnego oraz struktur limbicznych.

Powikłania tej metody związane są przede wszystkim z implantacją samego urządzenia, i są to infekcje bakteryjne. Znacznie rzadziej pojawiają się zaburzenia rytmu serca, spowodowane zakłóceniem pobudzenia węzła zatokowo-przedsionkowego, nazywanego fizjologicznym rozrusznikiem. Skutkami ubocznymi stosowania VNS najczęściej są: kaszel, uczucie mrowienia w trakcie drażnienia, podrażnienia skórne czy ból o niewielkim natężeniu. Trwają badania kliniczne nad zastosowaniem metody bezinwazyjnej – przezskórnej stymulacji nerwu błędnego (transcutaneous vagus nerve stimulation; tVNS).

Jak leczyć padaczkę? Dowiesz się tego z filmu:

36,6

Bibliografia:

1. Rola R. Zastosowanie głębokiej stymulacji mózgu jako alternatywa w leczeniu padaczki lekoopornej, Neurologia Praktyczna 2012, 2(65), 7–10.

2. Halczuk I. Postępy w leczeniu padaczki. Neurologia Praktyczna 2015; 3(84): 5–11.

3. Laxpati N.G., Kasoff W.S., Gross R.E. Deep brain stimulation for the treatment of epilepsy: circuits, targets, and trials. Neurotherapeutics: The Journal of the American Society for Experimental NeuroTherapeutics, 2014, 11(3).

Data aktualizacji: 11.06.2021,
Opublikowano: 13.06.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej