Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła

Fot: roman023 / gettyimages.com

Ostre zapalenie migdałków i gardła o podłożu wirusowym leczy się przede wszystkim objawowo, ponieważ objawy ustępują samoistnie. Bakteryjne zapalenie migdałków wymaga leczenia antybiotykami, by uniknąć powikłań.

Migdałki to część układu chłonnego gardła tworzącego tzw. pierścień Waldeyera. Zawiera on migdałki podniebienne, migdałek gardłowy, migdałki trąbkowe oraz języczek. Infekcje w obrębie górnych dróg oddechowych, w tym ostre zapalenia gardła i migdałków, są częste szczególnie u dzieci.

Co to jest ostre zapalenie gardła i migdałków?

Zapalenie gardła i migdałków to nazwa stanu obejmującego różne struktury gardła, w tym migdałki podniebienne. W większości taka infekcja ma przebieg ostry. U dzieci w wieku przedszkolnym najczęściej zapalenie migdałków wywołują wirusy. W starszych grupach wiekowych i u dorosłych również wirusy są główną przyczyną ostrego zapalenia migdałków.

Do wirusów wywołujących to zapalenie (potocznie określane chorobą przeziębieniową) zalicza się rynowirusy i koronawirusy, a także wirusy RS, czyli respiratory syncytial virus. Inne wirusy wywołujące ostre zapalenie migdałków to:

  • wirus paragrypy,
  • adenowirus,
  • wirus Coxackie,
  • enterowirus,

Zobacz film: Kiedy trzeba wyciąć migdałki? Źródło: 36,6.

Ostre zapalenie migdałków może być wywołane przez bakterie. Nosi wówczas nazwę anginy paciorkowcowej (ze względu na to, że wywołują je przede wszystkim paciorkowce beta-hemolizujące z grupy A).

Ostre zapalenie migdałków – objawy

Główne objawy towarzyszące ostremu zapaleniu migdałków to wyciek wydzieliny z nosa, zatkany nos, kichanie, drapanie w gardle i ból gardła, kaszel, stan podgorączkowy lub gorączka, a także ogólne złe samopoczucie. Ostre infekcje mają najczęściej przebieg samoograniczający się. Jeśli choroba wywołana jest przez powszechną chorobę przeziębieniową o podłożu wirusowym, objawy ustępują po około 10 dniach. Rzadziej zdarza się, że w obrębie błon śluzowych pojawiają się pęcherzyki i bolesne owrzodzenia. Świadczy to o opryszczkowym zapaleniu jamy ustnej i migdałków podniebiennych.

Około 1% ostrych zapaleń migdałków stanowi mononukleoza zakaźna wywołana przez wirusa Epsteina-Barr. Ma cięższy przebieg niż zwykła choroba przeziębieniowa. Obserwuje się znaczne naloty na migdałkach podniebiennych, powiększenie węzłów chłonnych, bolesność gardła, a także wysoką gorączkę. Zdarza się, że wśród objawów mononukleozy dodatkowo wyróżnia się powiększenie śledziony i wątroby. Charakterystycznym objawem świadczącym o tym, że zapalenie migdałków wywołane jest przez mononukleozę zakaźną, a nie przez paciorkowca (który również powoduje nalot na migdałkach i wysoką gorączkę), jest to, że po podaniu antybiotyku (najczęściej amoksycyliny) występuje odropodobna wysypka. Objawy świadczące o tym, że ostre zapalenie migdałków ma podłoże bakteryjne, to:

  • nagły początek choroby o znacznym nasileniu objawów,
  • trudność w połykaniu i ból gardła,
  • wysoka gorączka (powyżej 38°C),
  • zaczerwienienie gardła i obrzęk migdałków,
  • nalot na migdałkach o charakterze włóknikowym,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • brak objawów wskazujących raczej na podłoże wirusowe: chrypka, kaszel, biegunka, zapalenie spojówek, zmiany w obrębie błon śluzowych jamy ustnej, katar.

U dzieci w przebiegu ostrego zapalenia migdałków mogą pojawić się również inne objawy, jak bóle głowy i brzucha, wymioty.

Zobacz film: Zabieg wycięcia migdałków metodą elektrochirurgiczną. Źródło: 36,6.

Powikłania ostrego zapalenia migdałków

Jeśli ostre zapalenie migdałków ma podłoże wirusowe, objawy ustępują samoistnie, nie pozostawiając istotnych powikłań. Zdarza się, że u dzieci dochodzi do przewlekającego się kaszlu czy kataru po infekcji wirusowej, a także nawrotów infekcji. Jednak główne niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań związane jest z ostrym zapaleniem migdałków wywołanym przez paciorkowce. Może dojść do powstania nacieku lub ropnia okołomigdałkowego, zakrzepowego zapalenia żyły szyjnej wewnętrznej, posocznicy, gorączki reumatycznej, zapalenia wsierdzia czy ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek.

Ostre zapalenie migdałków – leczenie

Leczenie ostrego zapalenia migdałków zależy od przyczyny. Infekcje wirusowe leczy się objawowo przez podawanie leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych, odpowiednie nawadnianie chorego, ewentualne stosowanie leków działających miejscowo. Zaleca się leżenie w łóżku, powstrzymanie się od wysiłku fizycznego.

W przypadku podejrzenia infekcji bakteryjnej lekarz powinien przeprowadzić diagnostykę mikrobiologiczną, potwierdzającą zakażenie paciorkowcem, i wdrożyć antybiotykoterapię. Jest to szczególnie ważne u dzieci, ze względu na duże ryzyko powikłań. Leczenie paciorkowcowego ostrego zapalenia gardła i migdałków opiera się na stosowaniu antybiotyków, głównie penicyliny. Jeśli pacjent jest uczulony na antybiotyki z grupy penicylin, podaje się cefalosporyny, makrolity lub klindamycynę. Chory nie wymaga izolacji w przypadku zakażenia wirusowego, choć ze względu na ryzyko zarażenia innych drogą kropelkową, powinien unikać bezpośredniego kontaktu z innymi osobami. Izolacja ogranicza się do 24 godzin od rozpoczęcia antybiotykoterapii.

Zobacz film: Gojenie się rany po zabiegu wycięcia migdałków metodą elektrochirurgiczną. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 20.04.2018,
Opublikowano: 20.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej