Ostre i przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego – dieta i leczenie

Fot: Voyagerix / stock.adobe.com

Kamica pęcherzykowa, będąc częstą przypadłością ludności europejskiej, jest główną przyczyną przewlekłego zapalenia, ale może doprowadzić też do zapalenia ostrego. Do zapalenia pęcherzyka może dojść również bez obecności kamieni, np. w stanach odwodnienia czy sepsy.

Pęcherzyk żółciowy jest niewielkim narządem, którego funkcją jest magazynowanie żółci. W jego budowie wyróżnia się dno, trzon i szyjkę, która przechodzi w przewód pęcherzykowy, łączy się z przewodem wątrobowym wspólnym w przewód żółciowy wspólny uchodzący do dwunastnicy na tzw. brodawce Vatera. Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego jest procesem, w którym dochodzi do pogrubienia i zwłóknienia ścian pęcherzyka żółciowego. Ostre zapalenie pęcherzyka jest powikłaniem kamicy żółciowej i zablokowania odpływu żółci z pęcherzyka.

Przyczyny przewlekłego i ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego

Przewlekły stan zapalny wynika z mechanicznego drażnienia błony śluzowej pęcherzyka żółciowego przez obecne w nim kamienie żółciowe i tzw. błotko (szlam żółciowy). Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego, to inaczej kamicze zapalenie pęcherzyka. Ponieważ to właśnie kamica żółciowa jest przyczyną zapalenia przewlekłego tej struktury. Kamica jest coraz częstszym zjawiskiem, dotyka nawet 20% ludności europejskiej. Ryzyko powstawania kamieni wzrasta wraz z wiekiem i zdecydowanie bardziej predysponowane do tej choroby są kobiety niż mężczyźni. Około 80% operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego to wg statystyk zabiegi z przyczyn kamicy pęcherzyka, która może doprowadzić również do ostrego stanu zapalnego.

Ostre zapalenie pęcherzyka powstaje w wyniku zablokowania odpływu żółci z pęcherzyka żółciowego w przebiegu kamicy. Zaburzenie odpływu żółci powoduje wzrost ciśnienia w jego obrębie, a następnie niedokrwienie i zapalenie ściany pęcherzyka, doprowadzając nawet do martwicy jego ścian. Czasami zapalenie powstaje bez obecności kamieni. Inne przyczyny to urazy, oparzenia czy sepsa, ponieważ odwodnienie sprzyja zastojowi żółci i rozwojowi zakażeń bakteryjnych.

Zobacz film: Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego - objawy, leczenie, dieta. Źródło: 36,6

Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego – objawy

Pęcherzyk żółciowy znajduje się tuż pod wątrobą, dlatego też ból lokalizuje się z prawej strony w okolicy podżebrowej. Nie jest to jednak reguła. Bardzo często zdarza się, że ból lokalizuje się w innej okolicy, promieniuje do nadbrzusza, pleców, a nawet łopatek. W przebiegu przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego charakterystycznym objawem są ataki kolki żółciowej. Ból ma charakter tępy, silny, gniotący, najczęściej pojawia się po spożyciu tłustych, ciężkostrawnych posiłków i produktów pobudzających produkcję żółci. Czasami towarzyszą temu nudności, wymioty, wzdęcia brzucha, uczucie niesmaku w ustach, a także zażółcenie skóry i twardówek. Poza pożywieniem objawy może wyindukować stres lub nadmierny wysiłek fizyczny.

Kolka żółciowa utrzymująca się ponad 6 godzin, towarzyszące jej gorączka i dreszcze to główne objawy ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego. Mogą nasilić się wtedy nudności i wymioty.

Diagnostyka i leczenie zapalenia pęcherzyka żółciowego

Przewlekłe i ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego jest rozpoznawane na podstawie objawów i badania ultrasonograficznego (USG) jamy brzusznej. Odchodzi się od „profilaktycznego” usuwania pęcherzyka żółciowego, jednak w przypadku objawowego zapalenia pęcherzyka, jak i u kobiet planujących ciążę zaleca się jego usunięcie, by zapobiec stanom ostrym. Najczęściej wykonuje się cholecystektomię metodą laparoskopową, choć czasami konieczne jest wykonanie standardowej operacji.

Wskazaniem do operacji jest ostre zapalenie woreczka żółciowego, choć często celem złagodzenia objawów stosuje się wcześniej leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Stosuje się również ścisłą dietę, nawadnia się chorego dożylnie i podaje antybiotyki. Leczenie operacyjne wykonuje się w ciągu 5 dni od wystąpienia objawów.

Kamica żółciowa – dieta

Zarówno w przypadku przewlekłych dolegliwości, jak i postępowania po usunięciu pęcherzyka żółciowego dieta jest nieodłącznym elementem leczenia. Otyłość i nadwaga są czynnikami sprzyjającymi rozwojowi kamicy żółciowej. Zbyt duża ilość cukrów w diecie, a zbyt małe spożycie nienasyconych kwasów tłuszczowych powoduje spadek ilości lecytyny w żółci i pogarsza rozpuszczanie w niej cholesterolu. Zbyt długie przerwy pomiędzy posiłkami sprzyjają zaleganiu żółci, co dodatkowo jest czynnikiem sprzyjającym tworzeniu kamieni.

W przypadku kamicy żółciowej zaleca się łatwostrawną dietę z ograniczeniem ilości tłuszczów. Należy ograniczyć potrawy smażone, tłuste mięsa, żółtka jaj. W jadłospisie powinny się znaleźć tłuszcze z mleka o obniżonej wartości tłuszczów, z chudych wędlin. Należy wprowadzić do diety warzywa i owoce, a także pełnoziarniste produkty. Preferowane metody przygotowywania potraw to duszenie i gotowanie. Ważne jest regularne spożywanie posiłków.

Profilaktyka kamicy i zapalenia pęcherzyka żółciowego

Aby doszło do powstania kamicy żółciowej poza czynnikami środowiskowymi, czyli modyfikowalnymi istnieją również predyspozycje genetyczne. Na nie niestety nie mamy wpływu. Jednak profilaktyka opiera się na walce z otyłością i nadwagą, odpowiednim zdrowym żywieniem, regularnym spożywaniem posiłków, nawadnianiem organizmu, aktywnością fizyczną i unikaniem nadmiernego stresu.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 08.01.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej