Osteoskleroza kości – objawy, przebieg choroby, sposoby leczenia

Fot: m-gucci / gettyimages.com

Osteoskleroza to choroba kości charakteryzująca się postępującym zaburzeniem metabolizmu tkanki kostnej, prowadzącym do nadmiernej mineralizacji osteoidu, czyli organicznego składnika istoty międzykomórkowej kości. Choroba tego typu objawia się głównie w obrazie radiologicznym i wymaga leczenia.

Powiększające się ognisko osteosklerotyczne w kościach, czyli miejsce o największym zagęszczeniu tkanki kostnej, powoduje, że układ szkieletowy danego obszaru ciała jest bardziej kruchy i podatny na złamania. W przebiegu osteosklerozy dochodzi do licznych zmian architektury kości, widocznych w badaniach obrazowych jako jasne zacienienia. Choroba może dotyczyć niemal każdej okolicy szkieletu.

Osteoskleroza kości

Osteoskleroza, powszechnie zwana marmurową chorobą kości, to schorzenie układu szkieletowego charakteryzujące się znacznymi przewapnieniami tkanki kostnej, czyli wzrostem masy szkieletowej. Obejmuje zarówno korową, jak i gąbczastą warstwę kości i wynika z postępujących zaburzeń metabolizmu tkanki kostnej o różnej etiologii. Choroba tego typu może występować w postaci uogólnionej, czyli obejmować zespoły kości (np. osteoskleroza kręgosłupa) lub ograniczać się do jednej kości (np. osteoskleroza kości biodrowej). Może mieć jedno ognisko osteosklerotyczne, czyli miejsce o największym zagęszczeniu tkanki kostnej, bądź wiele tego typu źródeł. Schorzenie najczęściej uwarunkowane jest genetycznie, choć obserwuje się również postacie wynikające z różnorodnych zaburzeń metabolicznych, zapalnych, toksycznych czy nowotworowych.

Osteoskleroza kości charakteryzuje się wzrostem masy tkanki kostnej, tzw, hiperostozą, która zwiększa kruchość kości oraz podatność na rozwój stanów zapalnych, mikrourazów, a nawet powstawanie pęknięć i złamań. W konsekwencji prowadzi do dokuczliwych objawów i dolegliwości bólowych oraz utrudnień w zakresie funkcjonalności czynnościowej układu szkieletowego danego obszaru ciała. W zależności od przyczyny choroby leczenie osteosklerozy kości uwzględnia wiele metod postępowania, ukierunkowanych m.in. na łagodzenie objawów w przypadku uwarunkowanej genetycznie postaci schorzenia bądź harmonizowanie zaburzonych procesów metabolicznych czy nowotworowych.

Ognisko osteosklerotyczne – przyczyny

Zmiany osteosklerotyczne kręgosłupa czy pojedynczych kości w innym rejonie układu szkieletowego spowodowane są dysproporcją pomiędzy procesami tworzenia kości a zmniejszoną zdolnością kości do resorpcji i zachowania równowagi budulcowej. Zaburzenie tego typu może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Osteoskleroza uwarunkowana genetycznie dziedziczona jest w sposób autosomalny dominujący lub autosomalny recesywny. Może występować jako objaw towarzyszący innym patologiom związanym z nieprawidłowym wzrostem masy kostnej, m.in. dotyczących zaburzeń:

  • wrodzonych, jak osteoporoza, tzw. choroba Albersa-Schonberga, pyknodyspostoza, hiperfosfatazja;
  • endokrynologicznych, np. pierwotna i wtórna nadczynność przytarczyc, akromegalia, osteomalacja;
  • zatruć toksycznych, np. fluoroza, hiperwitaminoza D, zatrucia metalami ciężkimi czy bisfosfonianami.

Ognisko osteosklerotyczne kości biodrowej – objawy

Bez względu na przyczyny osteosklerozy, przyrosty tkanki kostnej i zwiększona gęstość kostna manifestują się w obrazie radiologicznym jako intensywne ogniskowe zacienienia, czyli jasne plamy. Prowadzą do różnorodnych zmian w architekturze struktury danej kości, dodatkowo wpływają na jej kształt i wytrzymałość. Ponadto w badaniach obrazowych stwierdza się zgrubienia, zniekształcenia, zwiększenie liczby beleczek istoty gąbczastej kości, a także zaburzenia ich prawidłowego układu.

Jak zbudowany jest układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6

Powstałe ognisko osteosklerotyczne kości biodrowej, kręgosłupa czy innych elementów szkieletu charakteryzuje się wysokim zwapnieniem, co obciąża pacjenta dolegliwościami bólowymi o różnym nasileniu i charakterze w okolicy patologicznych zmian. Nieprawidłowa przebudowa tkanki kostnej jest przyczyną jej nadmiernej kruchości, która prowadzi do licznych pęknięć i złamań danej kości. Tego typu uszkodzenia należą do cech osteosklerozy i najczęściej dotyczą kości długich w ich części trzonowej lub przynasadowej. Złamania, o charakterze na ogół poprzecznym i z przemieszczeniem, występują zwykle po umiarkowanym urazie lub w wyniku nakładających się i długotrwale postępujących mikrourazów. Powstałe ogniska osteosklerotyczne dodatkowo utrudniają i spowalniają zrastanie się kości i powrót pacjenta do aktywności ruchowej. Osteoskleroza kości może objawiać się również poprzez upośledzenie motoryczne danego układu szkieletowego oraz niski wzrost.

Osteoskleroza – leczenie

Leczenie osteosklerozy skupia się na wypracowaniu równowagi metabolicznej pomiędzy ubytkami a nadprodukcją tkanki kostnej. Dominującą metodą postępowania medycznego jest farmakoterapia spowalniająca lub zatrzymująca tworzenie tkanki kostnej. Uzupełnieniem procedury leczenia często jest fizjoterapia przeciwbólowa, wzmacniająca siłę, wytrzymałość i masę mięśniową oraz poprawiająca ruchomość w stawach.

Bibliografia:

1. Lauren L. Ihde, Deborah M. Forrester, Sclerosing Bone Dysplasias: Review and Differentiation from Other Causes of Osteosclerosis, Musculoskeletal Imaging, Radio Graphics, Nov 8 2011;

2. Wanda M.Haschek, Colin G.Rousseaux, Matthew A.Wallig, Chapter 14 - Bones and Joints, Fundamentals of Toxicologic Pathology (Second edition), Science Direct, 2010;

3. John W. Harvey DVM, PhD, DACVP, Chapter 9 - Disorders of Bone Marrow, Science Direct 2012.

Data aktualizacji: 06.05.2020,
Opublikowano: 27.06.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej