Osteochondroza młodzieńcza kolana – mechanizm powstania, przebieg i objawy schorzenia

Fot. KeremYucel / Getty Images

Osteochondroza młodzieńcza oznacza postępujące zmiany zwyrodnieniowo-dymorficzne tkanki kostno-chrzęstnej przynasad wzrastających kości podudzia, głównie kości piszczelowej i rzepki, powstałe w wyniku nadmiernego wpływu czynników wewnętrznych i zewnętrznych na struktury kolana.

Schorzenie rozwija się w wieku dojrzewania płciowego, najczęściej u chłopców, i wyznacza charakter funkcjonalności i wyglądu stawu. Objawy osteochondrozy młodzieńczej to głównie deformacje kolana i dolegliwości bólowe o różnym charakterze i nasileniu w jego okolicy.

Co to jest osteochondroza?

Osteochondroza to przewlekła i postępująca choroba martwicza tkanki kostno-chrzęstnej, powstająca na skutek miejscowego zaburzenia procesu kostnienia nasadowej części wzrastających kości. Schorzenie nazywane jest również osteochondrozą młodzieńczą ze względu na tendencje do rozwijania się choroby na niedojrzałym i podatnym na odkształcenia oraz mikrourazy młodym układzie szkieletowym, przypadającym na okres dojrzewania pomiędzy 10. a 14. rokiem życia. Jedną z najczęściej spotykanych form choroby jest osteochondroza kolana, dotycząca zaburzenia kostnienia guzowatości kości piszczelowej oraz przylegających do niej chrząstek, co wpływa na powstanie i nasilenie się objawów dolegliwości, jakość funkcjonalności stawu oraz charakter jego pracy. Osteochondroza stawu kolanowego może rozwinąć się jedno - lub obustronnie i obciążać od kilku miesięcy do kilku lat.

Polecamy: Tkanka kostna – budowa, rola w organizmie i choroby 

Osteochondroza młodzieńcza – przyczyny i mechanizm rozwoju

Istotą choroby jest nekroza, czyli obumieranie tkanki chrzęstnej, która w trakcie tego procesu nie ulega mineralizacji, tylko kostnieniu i nawarstwianiu swojej struktury. Zmiany degeneracyjno-dystroficzne guzowatości kości piszczelowej powstają najczęściej w wyniku powtarzających się mikrourazów w miejscu jej połączenia z więzadłem rzepki, stanowiącym dystalny element ścięgna mięśnia czworogłowego uda. Pod wpływem intensywnej eksploatacji mechanizmu wyprostnego stawu kolanowego dorastającej osoby dochodzi do przeciążenia mięśnia w miejscu jego przyczepu i stopniowego odrywania się fragmentów kostnych od chrząstki płytki wzrostowej, odpowiedzialnej za wzrost kości, znajdującej się pod guzowatością, która nie jest wystarczająco wydajna w stosunku do stopnia intensywności działania bodźca. Mechanizm wywołujący osteochondrozę młodzieńczą kolana nazywany jest złamaniem awulsyjnym, powstałym w wyniku braku równowagi pomiędzy przekrojem mięśnia, powierzchnią jego przyczepu a siłami oddziałującymi na zbyt małą powierzchnię, jaką jest guzowatość kości piszczelowej.

Osteochondroza kolana – objawy

Osteochondroza kolana objawia się już we wczesnym etapie rozwoju, gdzie dominującym symptomem jest ból poniżej rzepki. W początkowej fazie zaawansowania osteochondroza sygnalizuje swoje destrukcyjne postępy po zakończonej aktywności fizycznej, utrzymując się do 24 godzin. Następnie wydłuża czas obciążania stawu aż do momentu odczuwania nieustannego dyskomfortu przez pacjenta, nasilającego się przy wyproście i obciążaniu kolana, szczególnie podczas chodzenia po pochyłych powierzchniach, wchodzenia na schody i schodzenia z nich czy klękania, by ostatecznie utrzymywać się nawet w spoczynku. W ostrych, ale lekkich przypadkach osteochondroza młodzieńcza kolana objawia się dodatkowo nieznaczną opuchlizną tkanek miękkich okołostawowych, zwłaszcza podrzepkowej wyściółki tłuszczowej. Natomiast w postępującej i zaawansowanej postaci objawy zaostrzają się i mnożą.

Zobacz film i sprawdź jakie funkcje pełni układ kostny: 

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,

W przebiegu osteochondrozy młodzieńczej obserwuje się:

  • tkliwość uciskową górnej części podudzia na przedniej powierzchni oraz rzepki w jej dolnym obszarze,
  • obrzęki okolicy guzowatości kości piszczelowej,
  • zaczerwienienie i ocieplenie skóry stawu, szczególnie w początkowych fazach choroby,
  • osłabienie mięśnia czworogłowego,
  • powiększenie guzowatości piszczelowej, z tendencją do wyraźnego odstawania poza kontur stawu kolanowego, widoczne szczególnie podczas siedzenia, gdzie ścięgna mięśnia czworogłowego przyczepione do kości piszczelowej pod rzepką są rozciągnięte, a kości podudzia dokładnie wyeksponowane.

Objawy osteochondrozy kolana tego typu powinny być potwierdzone badaniami lekarskimi, np. prześwietleniem rentgenowskim, którego wyniki potwierdzą lub wykluczą zmiany tkanki kostno-chrzęstnej guzowatości kości piszczelowej i rzepki. Symptomy schorzenia na RTG w zależności od zaawansowania choroby mogą pokazać nieregularne kostnienie guzowatości bądź oddzielenie i fragmentację chrząstki nasadowej.

Polecamy: Ból kolana – przyczyny, jak leczyć?

Osteochondroza młodzieńcza kolana – powikłania

W zależności od szybkości i jakości podjęcia leczenia osteochondroza może przebiegać z okresami zaostrzeń i reemisji, jednak ogólnie utrzymuje się nawet do kilku lat. Zaniechanie leczenia lub nieodpowiednie prowadzenie procesu powrotu do zdrowia może skutkować rozwojem powikłań, głównie w obrębie obciążonego stawu kolanowego, do których zaliczają się m.in.:

  • chroniczne dolegliwości bólowe,
  • deformacje kolana,
  • zmniejszona ruchomość i funkcjonalność stawu oraz kończyny dolnej.

Bibliografia:

  1. Jacek Kruczyński, Andrzej Szulc, Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja, 2015.
Data aktualizacji: 28.05.2019,
Opublikowano: 28.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej