Ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy człowieka - zasady działania

Fot: 7activestudio / stock.adobe.com

Ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy to struktury, które zawiadują pracą ludzkiego organizmu, zarówno w zakresie jego podstawowych funkcji życiowych, jak i funkcji wyższych - związanych z myśleniem, uczuciami i czysto abstrakcyjnymi działaniami.

Organizm ludzki to organizm o najwyższym stopniu skomplikowania na ziemi, a jego najbardziej złożoną i nadal dość tajemniczą częścią jest układ nerwowy. O ile funkcja i sposób działania układu obwodowego (nerwów i zwojów nerwowych) znana jest bardzo dobrze, o tyle sposoby, w jakie ośrodkowy układ nerwowy realizuje niektóre ze swych czynności, pozostają w dalszym ciągu zagadką.

Układ nerwowy człowieka - podział

Układ nerwowy człowieka można sklasyfikować na kilka sposobów. Z punktu widzenia anatomii rozróżnia się układ ośrodkowy i obwodowy, ze względu na spełniane funkcje - układ somatyczny i autonomiczny (zwany również układem wegetatywnym).

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6

Budowa układu nerwowego

Podstawowym elementem budowy układu nerwowego jest komórka nerwowa (neuron), złożona z ciała komórkowego i wypustek. Jedna z nich, najdłuższa, nazywana jest aksonem lub neurytem. Krótsze (dendryty) występują w większej ilości i są drzewkowato rozgałęzione. Tam gdzie wypustki różnych komórek zbliżają się do siebie, tworzą się tak zwane synapsy - miejsca, w których impuls przenoszony jest z jednej komórki do drugiej.

Komórka i jej wypustki przenoszą informacje w postaci elektrycznej (rozchodząca się falą depolaryzacja błony komórkowej), ale kiedy informacja ma być przekazana dalej, do kolejnej komórki lub ich grupy, wydzielane są substancje chemiczne (zwane neuroprzekaźnikami lub mediatorami), które przez szczelinę synaptyczną docierają do wypustek i powodują powstawanie impulsu elektrycznego po drugiej stronie.

Każdy układ elektryczny potrzebuje izolatora. Tę rolę spełnia tkanka glejowa, wypełniająca przestrzeń pomiędzy komórkami nerwowymi, i osłonki mielinowe, które osłaniają aksony tak, jak izolacja na przewodzie elektrycznym.

Komórki nerwowe są zgrupowane w ośrodkowym układzie nerwowym i w zwojach układu obwodowego. Nerwy, docierające do prawie całego ciała, są zaś wiązkami włókien nerwowych - aksonów. Dlatego ich długość osiąga czasem nawet 1 m. Impuls elektryczny może rozchodzić się w niektórych neurytach z prędkością nawet 400 km/h.

Ośrodkowy układ nerwowy

Ośrodkowy układ nerwowy zbudowany jest z mózgu, móżdżku, rdzenia przedłużonego i rdzenia kręgowego. Jego poszczególne struktury odpowiedzialne są za różne funkcje. 

Mózg zbiera impulsy pochodzące z otoczenia i narządów wewnętrznych (dostarczane przez wyspecjalizowane receptory i zakończenia nerwowe), przetwarza wszystkie informacje, ma funkcje koordynujące, asocjacyjne (związane z kojarzeniem i myśleniem), odpowiada za procesy pamięciowe i emocjonalne.

Zobacz film: Synapsa. Źródło: 36,6.

Móżdżek to struktura ośrodkowego układu nerwowego, która zajmuje się głównie równowagą i koordynacją ruchów. Choć "decyzja" o wykonaniu ruchu wychodzi z półkul mózgowych, móżdżek przetwarza tę informację na polecenia wysyłane do konkretnych mięśni.

Rdzeń przedłużony jest ośrodkiem zawiadującym odruchami. Najważniejszym elementem rdzenia przedłużonego jest ośrodek oddechowy, który sprawia, że nie trzeba ciągle pamiętać o konieczności oddychania. Dzieje się to poza świadomością, tak samo jak na przykład kichanie, kaszel, mruganie, cofanie oparzonej ręki od ognia. Rdzeń przedłużony stanowi pomost przewodzący impulsy pomiędzy strukturami ośrodkowego układu nerwowego a nerwami i zwojami obwodowymi.

Obwodowy układ nerwowy

Obwodowy układ nerwowy składa się z nerwów i nielicznych zwojów nerwowych (skupień komórek nerwowych). Nerwy można ogólnie podzielić na czuciowe (przenoszące impulsy do mózgu), ruchowe (przekazujące informacje z mózgu do narządów i tkanek) oraz mieszane. Specjalne funkcje spełnia dwanaście par tak zwanych nerwów czaszkowych, które przenoszą impulsy z narządów zmysłów, sterują pracą niektórych ważnych narządów wewnętrznych i wydzielaniem części hormonów.

Układ somatyczny i autonomiczny

Od strony funkcjonalnej obwodowy układ nerwowy można podzielić na układ somatyczny (soma to z greckiego 'ciało') i autonomiczny (wegetatywny).

Układ somatyczny

- w dużej części współpracuje z udziałem świadomości - pozwala na kontakt ze środowiskiem zewnętrznym i reagowanie na zmiany w otoczeniu. Unerwia np. mięśnie szkieletowe, czyli te, których pracą można sterować, by się poruszać.

Układ autonomiczny

unerwia narządy wewnętrzne, działa niezależnie od woli człowieka, zapewniając tzw. homeostazę, czyli stan dynamicznej równowagi procesów życiowych w organizmie. Kontroluje np. częstość skurczów serca, zwęża i rozszerza naczynia krwionośne, oskrzela, źrenice, kontroluje prędkość i intensywność perystaltyki jelit, reguluje napięcie zwieraczy. Pobudza też do działania lub hamuje funkcje niektórych gruczołów (np. ślinianek, nadnerczy). Te przeciwstawne funkcje realizowane są przez dwie części układu autonomicznego - układ współczulny i przywspółczulny (zwane też sympatycznym i parasympatycznym). Zwykle do konkretnych narządów dochodzą zakończenia włókien z obu tych podsystemów.

O układzie nerwowym wiadomo coraz więcej. Można wskazać dokładnie większość ośrodków w mózgu (np. ośrodki mowy, wzroku, miejsce, które odbiera wrażenia czuciowe z palców lewej ręki), opisać wiele odruchów i dróg, którymi określone impulsy przechodzą, i skutki, jakie wywołują. Człowiek potrafi obserwować to, co dzieje się w mózgu, np. za pomocą elektroencefalografii. Jednak część procesów zachodzących w układzie nerwowym, szczególnie związanych z funkcjami wyższymi (myśleniem, uczuciami, zapamiętywaniem, uczeniem się), wymaga jeszcze wielu badań. Zdobycie pełni tej wiedzy - neurofizjologicznej, klinicznej i biochemicznej - jest nadal przed badaczami, a do jej zrozumienia i usystematyzowania niewątpliwie będzie trzeba zaangażować wiele mózgów.

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 06.06.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej