Ospa bostońska – wirusowa choroba zakaźna. Objawy towarzyszące ospie bostońskiej i leczenie. Czy bostonka jest niebezpieczna dla kobiet ciężarnych?

Fot: Nichizhenova Elena / fotolia.com

Ospa bostońska, nazywana również „bostonką” jest chorobą wywoływaną przez enterowirusy. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt z zainfekowanymi wirusem przedmiotami. Czas trwania choroby wynosi przeważnie 7-10 dni. Leczenie polega na zwalczaniu objawów. 

Ospa bostońska jest chorobą wywoływaną przez wirusy, która częściej rozwija się u dzieci niż u osób dorosłych. Schorzenie objawia się charakterystyczną wysypką obejmującą dłonie, stopy oraz jamę ustną. Towarzyszą jej również objawy ogólne.

Ospa bostońska – czym jest i jakie są jej przyczyny?

Ospa bostońska jest chorobą zakaźną, za której wywoływanie odpowiedzialne są enterowirusy, w tym Coxsackie. Jej nazwa wywodzi się od amerykańskiego miasta, w którym po raz pierwszy odnotowano przypadek choroby. Ospa bostońska potocznie nazywana jest „bostonką”. Używanymi synonimami określającymi również to schorzenie są:

  • wysypka pęcherzykowa,
  • enterowirusowe zapalenie jamy ustnej z wysypką,
  • enterowirusowa gorączka wysypkowa,
  • pęcherzykowe zapalenie jamy ustnej z wypryskiem,
  • choroba rąk, stóp i ust.

Najwięcej przypadków zachorowań na ospę bostońską obserwuje się w sezonie letnio-jesiennym, zwłaszcza w okresie późnego lata. Choroba cechuje się wysoką zakaźnością. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową. Źródłem zakażenia jest również kał, wraz z którym wydalane są wirusy. Ospa bostońska może rozprzestrzeniać się poprzez kontakt bezpośredni wśród dzieci, zwłaszcza w ich dużych skupiskach (przedszkole, szkoła, kolonie) na skutek niewłaściwej higieny rąk po skorzystaniu z toalety. W takim przypadku dochodzi do roznoszenia wirusa na różnego rodzaju przedmioty, które są dotykane przez inne dzieci. Na bostonkę mogą chorować również osoby dorosłe.

Zobacz film: Ospa prawdziwa jako broń biologiczna cz.1. Źródło: Discovery.

Zobacz także:

Ospa wietrzna – jedna z bardziej zakaźnych chorób wieku dziecięcego. Objawy, leczenie, profilaktyka ospy

Objawy ospy bostońskiej

Pierwsze objawy ospy bostońskiej pojawiają się około 3-6 dni od momentu zakażenia. Początkowo u osoby chorej występują niecharakterystyczne objawy ogólne, takie jak: gorączka, uczucie zmęczenia, osłabienie, pogorszenie samopoczucia, brak apetytu, ból gardła, nudności oraz wymioty. Następnym etapem choroby jest pojawienie się objawów typowych. W jamie ustnej tworzą się zmiany w postaci pęcherzyków. Lokalizują się one na błonie śluzowej policzków, dziąsłach, podniebieniu miękkim, tylnej ścianie gardła oraz języku. Pęcherzyki często pękają pozostawiając bolesne nadżerki, które są wyraźnie odgraniczone od niezmienionych obszarów jamy ustnej. W niektórych przypadkach dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych szyi. W kolejnym etapie na skórze dłoni, podeszwach stóp, a także na bocznych powierzchniach rąk i stóp pojawia się plamisto-grudkowa wysypka. Może również wystąpić ona w okolicy: pośladków, narządów płciowych, twarzy, tułowia i kończyn. Bostonka u dzieci ma łagodny przebieg i przeważnie nie prowadzi do niebezpiecznych powikłań. W przypadku ospy bostońskiej u osób dorosłych choroba przybiera bardziej nasiloną i uciążliwą postać, a jej następstwem mogą być ogólnoustrojowe powikłania neurologiczne lub kardiologiczne. Ospę bostońską należy różnicować od ospy wietrznej, potocznie nazywaną wiatrówką, która jest typową chorobą wieku dziecięcego. Ospa wietrzna wywoływana jest przez wirusa WZW. Jej charakterystycznymi objawami są zmiany skórne, które początkowo mają postać plamek, następnie przeobrażają się w grudki, z czasem w pęcherzyki wypełnione treścią surowiczą, a na koniec w krostki. Zmiany lokalizują się na tułowiu, twarzy, szyi, ramionach, nogach oraz na owłosionej skórze głowy. Towarzyszy im uporczywy świąd.

Zobacz film: Celowe zarażanie dzieci ospą - czy to dobry pomysł? Źródło: Stylowy Magazyn

Ospa bostońska – czy jest niebezpieczna dla kobiet ciężarnych?

Ospa bostońska może okazać się niebezpieczna dla kobiet ciężarnych, zwłaszcza podczas pierwszego trymestru ciąży. Wirusy Coxsackie odpowiedzialne za wywoływanie tej choroby mogą pokonać barierę łożyskową i przedostać się do płodu. W konsekwencji występuje zwiększone ryzyko poronienia, wad wrodzonych, zaburzeń neurologicznych oraz zapalenia mięśnia sercowego.

Leczenie ospy bostońskiej

W leczeniu ospy bostońskiej nie stosuje się antybiotykoterapii, gdyż jest to choroba o podłożu wirusowym. Bostonkę leczy się objawowo, co oznacza, że choremu podaje się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Zastosowanie mają środki osuszające pęcherzyki. Ważne jest również odkażanie powstałych nadżerek i owrzodzeń za pomocą preparatów o działaniu antyseptycznym, przeciwzapalnym, antybakteryjnym i przeciwwirusowym. Choroba bostońska przeważnie trwa około 7-10 dni, choć u osób dorosłych może mieć dłuższy przebieg. W profilaktyce ospy bostońskiej wskazane jest: używanie oddzielnych ręczników, naczyń oraz sztućców, staranne mycie naczyń, dezynfekowanie powierzchni, które mogły zostać zainfekowane, a przede wszystkim unikanie bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi.

Zobacz film: Ospa prawdziwa jako broń biologiczna cz.2. Źródło: Discovery.

Data aktualizacji: 08.05.2018,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej