Osoby otyłe są o 31 % bardziej narażone na demencję wieku starczego
Peter Dazeley/getty images
Donoszą naukowcy z University College London. Zdaniem autorów badań osoby, których wskaźnik masy ciała (BMI) mieści się normie nie są narażone na demencję w tak wysokim stopniu, jak osoby otyłe. Co więcej, ryzyko jest szczególnie wysokie u kobiet.
Otyłość zwiększa ryzyko demencji o 31%
W badaniu naukowców University College London udział wzięło 6582 Brytyjczyków powyżej 50 r. ż. Wyniki ich obserwacji zostały opublikowane w czasopiśmie International Journal of Epidemiology. Wśród grupy osób, u których wskaźnik BMI wynosił 30 lub więcej, zaobserwowano po latach większe ryzyko wystąpienia demencji starczej względem osób z BMI w mieszącym się w zakresie 18,5–24,9.
Ryzyko jest szczególnie wysokie u kobiet
Niestety otyłość okazuje się być szczególnie szkodliwa dla kobiet. Porównując kobiety o regularnej budowie ciała z kobietami otyłymi, te panie, które borykały się z otyłością brzuszną, ryzyko wystąpienia u nich otępienia starczego wynosiło aż 40 proc.
Wyniki obserwacji naukowców były niezależne od wieku, wykształcenia, stanu cywilnego, zachowań związanych z paleniem tytoniu, genetyki (gen APOE ε4), cukrzycy i nadciśnienia tętniczego wśród badanych. Doriny Cadar z Instytutu Epidemiologii i Opieki Zdrowotnej UCL zaapelował jednocześnie, by monitorować zarówno obwód brzucha jak i BMI oraz stosowanie zrównoważonej diety.
Zobacz film: Dlaczego otyłość to choroba?
źródło: Dzień Dobry TVN
Autor:
Magdalena Gudowska
Data aktualizacji: 13.07.2020,
Opublikowano: 13.07.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?