Orteza nadgarstka jako element leczenia zespołu cieśni kanału nadgarstka

Fot. andrew3433 / Getty Images

Orteza nadgarstka cieszy się coraz większą popularnością w leczeniu schorzeń o charakterze ortopedycznym, neurologicznym i reumatycznym stawu nadgarstkowego. Orteza nadgarstka i kciuka polecana jest w przebiegu leczenia tzw. chorób zawodowych, do których należy zespół cieśni kanału nadgarstka. Jaką rolę pełni orteza nadgarstka w zespole cieśni nadgarstka? Czy to skuteczna metoda leczenia?

Zaburzenia funkcjonowania i dolegliwości bólowe stawu nadgarstkowego znacznie utrudniają wykonywanie codziennych czynności oraz pracę osób, które na co dzień używają klawiatury i myszy komputerowej. Orteza dłoni i nadgarstka jest niezbędnym urządzeniem ortopedycznym dla osób walczących z nadwyrężonymi strukturami nadgarstków i palców.

Zespół cieśni kanału nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka jest chorobą określaną jako konflikt nerwu biegnącego w kanale nadgarstka z otaczającymi go strukturami anatomicznymi. Stan chorobowy wywołany jest uszkodzeniem bądź uciskiem nerwu pośrodkowego, a zjawisko zmniejszonego miejsca dla nerwu nosi nazwę ciasnoty nadgarstka.

Nerw pośrodkowy odpowiada za potliwość dłoni, czucie powierzchniowe i głębokie kciuka, palca wskazującego oraz środkowego. Zaburzenia pracy nerwu pośrodkowego bezpośrednio wiążą się z rozstrojeniem funkcjonowania tych struktur.

Orteza nadgarstka w przebiegu schorzeń stawu wzmacnia oraz odciąża uszkodzone struktury nerwowe i tkanki okołostawowe. Ortezy nadgarstkowe z powodzeniem są wykorzystywane w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka.

Polecamy: Jak leczyć nadwyrężony nadgarstek? Objawy i przyczyny nadwyrężenia nadgarstka

Sprawdź co jeść, aby mieć zdrowe i mocne kości: 

Zobacz film: Co jeść, aby mieć zdrowe i mocne kości. Źródło 36,6

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka pojawia się najczęściej w efekcie złamań z przemieszczeniem nadgarstka lub dalszej części kości przedramienia i nieprawidłowego procesu gojenia się tkanek po urazach oraz w przebiegu zmian zwyrodnieniowych stawu, zwężenia światła kanału nadgarstka w wyniku pourazowych obrzęków i stanów zapalnych tkanek, krwawienia okołostawowego oraz zmian reumatoidalnych i guzów w bezpośrednim sąsiedztwie nerwu pośrodkowego.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Ucisk nerwu pośrodkowego doprowadza do zaburzeń odżywiania tkanek, które unerwia, co wywołuje w ich obrębie obrzęk i uciążliwe dolegliwości bólowe. Ponadto obserwuje się drętwienia, mrowienia, zanik mięśni kłębu kciuka, parestezje, osłabienie siły chwytu, brak precyzji oraz ograniczenia ruchów ręki.

Orteza nadgarstka w leczeniu cieśni nadgarstka

Orteza nadgarstka z ujęciem kciuka lub orteza nadgarstka z szyną to zaledwie dwie propozycje z wielu dostępnych w trakcie leczenia zachowawczego zespołu cieśni nadgarstka. Wybór ortezy uzależniony jest od indywidualnego stanu pacjenta.

Nieoperacyjne leczenie zespołu cieśni nadgarstka wiąże się z oszczędzaniem kończyny i ograniczeniem ruchów, które doprowadziły do podrażnienia nerwu pośrodkowego. W tym celu zalecane jest długotrwałe unieruchomienie. Aby chronić uszkodzone struktury nadgarstka oraz dłoni i nie rezygnować z codziennej aktywności, stosuje się ortezę nadgarstka.

Orteza nadgarstka – funkcje

Orteza nadgarstka stabilizuje uszkodzoną okolicę tej części ciała i zapewnia jej całkowite bądź częściowe unieruchomienie. Dodatkowo odciąża uszkodzone tkanki, dzięki czemu wspomaga ich regenerację, minimalizuje ból poprzez odpowiednie ustawienie dłoni w stosunku do przedramienia, wpływa na zwiększenie drożności kanału nadgarstka, przyspieszenie wchłaniania obrzęków, krwiaków i odsunięcie podrażnionych przez guzy i zwyrodnienia tkanek nadgarstka, co przyczynia się do zaniku objawów neurologicznych w dłoni. Orteza na nadgarstek ma wpływ na powrót prawidłowego krążenia krwi i limfy w palcach.

Polecamy: Kanał Guyona – budowa i schorzenia. Zespół kanału Guyona

Zobaczcie, jakie funkcje pełni układ kostny:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6

Orteza nadgarstka z ujęciem kciuka ogranicza ryzyko postępu uszkodzenia tkanek i rozwoju choroby. Wielką zaletą ortez nadgarstków jest fakt, że unieruchamiają staw w pozycji funkcjonalnej, ale zachowują wolne palce, co pozwala na pełny ruch w ich stawach i nie wstrzymuje pracy zawodowej, a nawet aktywności sportowej.

Orteza dłoni i nadgarstka wykorzystywana jest również w profilaktyce nawrotu zespołu cieśni nadgarstka lub rozwinięciu się jej w stawie drugiej ręki. W celach profilaktycznych wykorzystuje się elastyczną ortezę nadgarstka. Profilaktyka zespołu cieśni skupia się na ochronie stawu przed nadwyrężeniem struktur i przyjmowaniem niepożądanych pozycji oraz wsparciu w utrzymaniu odpowiedniego ustawienia nadgarstka.

Orteza nadgarstka – dobór

W zależności od potrzeb pacjenta i stanu zaawansowania choroby wykorzystuje się ortezy nadgarstka sztywne, półsztywne i miękkie.

Sztywna orteza dłoni i nadgarstka ma na celu całkowitą stabilizację i unieruchomienie stawu oraz kciuka, np. orteza nadgarstka z szyną. Tego typu orteza nadgarstka stosowana jest w rozległych zespołach cieśni nadgarstka i innych chorobach stawu nadgarstkowego. W dalszym etapie leczenia sztywne ortezy zastępuje się bardziej elastycznymi, aby wzmocnić mięśnie i przygotować osłabione tkanki do samodzielnej pracy.

Ortezy dłoni i nadgarstka półsztywne lub elastyczne stosowane są w łagodniejszych stanach choroby nadgarstka oraz kciuka. Chronią tkanki stawu podczas codziennej aktywności fizycznej i zawodowej.

Orteza nadgarstka jest środkiem uzupełniającym leczenie choroby, które obejmuje farmakoterapię przeciwbólową i przeciwzapalną, rehabilitację ruchową i fizykoterapię. Rodzaj ortezy nadgarstka uzależniony jest od stopnia zniszczeń tkanek, trybu życia pacjenta oraz etapu 

Data aktualizacji: 25.01.2019,
Opublikowano: 25.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej