Orbitrek: jakie ćwiczenia wybrać na odchudzanie i nie tylko? Po jakim czasie widać efekty? 

Fot: Kzenon / fotolia.com

Orbitrek, czyli rower eliptyczny, jest urządzeniem do ćwiczeń, które doskonale sprawdza się zarówno podczas treningów na siłowni, jak i w domu. Dzięki możliwości wykonywania różnorodnych ćwiczeń na różne partie mięśni, orbitrek jest coraz częściej wybierany przez osoby regularnie trenujące. 

Na forach internetowych o tematyce sportowej często można znaleźć pytanie dotyczące ćwiczeń na orbitreku: po jakim czasie widać efekty? Odpowiedź na to pytanie jest trudna, ponieważ wszystko zależy od rodzaju wykonywanych ćwiczeń, ich częstotliwości oraz nałożonych obciążeń. Nie jest jednak tajemnicą, że ćwiczenia na orbitreku doskonale wspomagają proces odchudzania. Podczas godzinnego treningu na tym urządzeniu można spalić nawet około 800 kalorii. To sprawia, że jest ono często wybierane przez osoby stawiające sobie za cel spalenie tkanki tłuszczowej.

Zobacz także: Jak pozbyć się zakwasów z nóg? Najlepsze sposoby na pozbycie się bólu mięśni ud i łydek

Orbitrek: efekty jakie można uzyskać dzięki treningom

Wspomniana redukcja wagi ciała dzięki regularnym ćwiczeniom na orbitreku to nie jedyny efekt, jaki można osiągnąć. Podczas zajęć na rowerze eliptycznym pracuje wiele partii mięśni. Zdecydowanie najbardziej zaangażowane w wysiłek są mięśnie nóg: czworogłowe ud, pośladków i łydek. Podczas ćwiczeń na orbitreku w ruchu są mięśnie:

  • brzucha,
  • obręczy kończyn dolnych,
  • ramion,
  • kręgosłupa.

Lista mięśni, które mogą zostać rozwinięte i wzmocnione podczas treningów na orbitreku jest dosyć długa. Należy jednak zaznaczyć, że możliwość zaangażowania w wysiłek wszystkich z wymienionych partii mięśni jest możliwa tylko w przypadku odpowiedniego wykonywania ćwiczeń pod względem technicznym.

Orbitrek może być używany do treningów nie tylko przez tych, którym zależy na redukcji wagi ciała. Regularne wykonywanie ćwiczeń może przynieść szereg innych korzyści. Zajęcia na rowerze eliptycznym wpływają na:

  • poprawę odporności organizmu podczas wysiłku (specyfika ćwiczeń na orbitreku polega na długotrwałym utrzymywaniu organizmu w stanie wysiłku, co z kolei przekłada się na poprawę pracy układu krążenia i wzmocnienie serca),
  • wzmocnienie mięśni i przyrost tkanki mięśniowej (ćwiczenia na dużych obciążeniach doskonale wpływa na wzmocnienie różnych partii mięśni – w tym przypadku mocno pracują zwłaszcza nogi oraz ręce),
  • poprawę ogólnej sylwetki ciała (regularny, nawet niewielki wysiłek angażujący do pracy całe ciało poprawia jego wygląd),
  • poprawę kondycji.

Tak jak każdy wysiłek fizyczny, tak i ten wykonywany na orbitreku dobrze wpływa również na ogólne samopoczucie – dotlenia organizm i może stanowić dobry sposób na walkę ze stresem.

Zobacz także: Rowerek stacjonarny: jakie są efekty ćwiczeń i czy przyspiesza odchudzanie?

Orbitrek: jak ćwiczyć? Przykładowy plan treningowy

Osoby rozpoczynające przygodę z ćwiczeniami z wykorzystaniem roweru eliptycznego często poszukują odpowiedzi na pytanie: jak ćwiczyć na orbitreku? W tej kwestii również nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Bardzo dużo zależy od rodzaju urządzenia na którym ma się zamiar wykonywać ćwiczenia. Obecnie w sprzedaży znajduje się spora ilość modeli orbitreków, które posiadają rozmaite funkcje. Najlepiej zatem jeszcze przed rozpoczęciem treningów zapoznać się z instrukcją obsługi, w której znajdują się wszystkie potrzebne informacje. Dzięki znajomości poszczególnych funkcji możliwe będzie najbardziej efektywne wykorzystanie urządzenia.

Pierwsze tygodnie treningów na orbitreku nie powinny być zbyt intensywne. Osoba ćwicząca powinna skupić się na poprawnym wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń i systematycznie przygotowywać organizm do zwiększonego wysiłku. Prosty plan treningowy na orbitrek dla początkujących może wyglądać tak:

  • rozgrzewka (około 10 minut ćwiczeń na orbitreku w wolnym tempie lub kilka innych ćwiczeń: trucht w miejscu, pajacyki, przysiady, pompki, skipy),
  • ćwiczenia w fazie wysiłkowej (około 15-20 sekund ćwiczeń w maksymalnym tempie),
  • ćwiczenia w fazie spoczynkowej (około 60 sekund ćwiczeń w umiarkowanym tempie, które pozwoli uregulować oddech).

Zobacz także: Ćwiczenia w domu – jak powinien wyglądać plan treningowy? Jak ćwiczyć, aby osiągnąć efekty?

Powyższy schemat ćwiczeń powinno się powtórzyć około 10 razy w każdej jednostce treningowej przez około dwa pierwsze tygodnie. W tygodniu wskazane jest odbycie około 3-4 treningów. Po około 14 dniach należy zwiększyć długość ćwiczeń w fazie wysiłkowej o około 10-15 sekund i w takim schemacie trenować przez około dwa tygodnie. Później wskazana jest kolejna modyfikacja: faza wysiłkowa powinna być ponownie zwiększona (o około 10 sekund), a faza spoczynkowa skrócona (o około 10-15 sekund).

Zobacz także: Jak skutecznie się zmotywować? Najlepsze sposoby na motywację do ćwiczeń i treningu! 

Orbitrek: jaki wybrać, aby długo służył?

Kupno orbitreka tylko z pozoru jest łatwe i nie wymaga szczególnej wiedzy. Prawda jest jednak taka, że przed dokonaniem zakupu warto dowiedzieć się kilku istotnych rzeczy, które pomogą dokonać właściwego wyboru. Przede wszystkim zazwyczaj nie warto kupować sprzętu w okazyjnych cenach w supermarketach. Często jest on bowiem wątpliwej jakości i szybko może ulec uszkodzeniu. Najlepiej decydować się na zakupy w sklepach sportowych, gdzie wykwalifikowani sprzedawcy doradzą najlepszą opcję dostosowaną do posiadanego budżetu. Kupując rower eliptyczny, warto zwracać uwagę na to, by posiadał różne funkcje treningów, estetyczne wykończenia rączek oraz solidne pedały. 

Zobacz film: Ile kosztuje odchudzanie? Źródło: Wiem co jem na diecie

Data aktualizacji: 01.12.2017,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej