Opracowano sztuczne czerwone krwinki, które mają specjalne właściwości

Jian Fan/getty images

Sztuczne krwinki mają taką samą wielkość, kształt, ładunek i budowę powierzchni co ich naturalne odpowiedniki. Syntetyczny odpowiednik krwinek opracował Międzynarodowy zespół naukowców. Do jakich celów sztuczne krwinki mogą być wykorzystane?

Naukowcy z University of New Mexico, Sandia National Laboratories oraz South China University of Technology opracowali sztuczne czerwone krwinki, które posiadają wszystkie właściwości naturalnych erytrocytów.

Jak powstają syntetyczne krwinki?

Do opracowania sztucznych krwinek zespół naukowców wykorzystał ludzkie czerwone krwinki. Naturalne erytrocyty zostały najpierw pokryte cienką warstwą krzemionki. W kolejnym etapie naniesiono na nie warstwy polimerów o negatywnych i pozytywnych ładunkach. Następnie krzemionka została wytrawiona. W ten sposób powstały elastyczne kopie prawdziwych komórek, które pokryto naturalnymi membranami czerwonych krwinek.

Sztuczne krwinki – co potrafią?

Autorzy projektu od początku zakładali, że wytworzenie syntetycznych krwinek ma być w pełni kompatybilne z tymi naturalnymi. Opracowane przez badaczy sztuczne krwinki są zdolne do transportowania tlenu, dzięki swojej elastyczności mogą się przeciskać przez wszystkie, nawet te najdrobniejsze naczynia, a później odzyskiwać pierwotny kształt. Badania naukowców wykazały również, że syntetyczne krwinki są zdolne do krążenia w obiegu przez długi czas i nie powodują toksycznych efektów ubocznych.

Do czego mogą posłużyć syntetyczne krwinki?

Jak podkreślają autorzy projektu, opracowane przez nich syntetyczne komórki mogą nie tylko spełniać te same zadania co naturalne czerwone krwinki, ale również znaleźć wiele innych zastosowań.

Sztuczne erytrocyty mogą transportować nie tylko tlen, ale też np. leki przeciwnowotworowe, biosensory czy magnetyczne nanocząsteczki. Dzięki temu mogą one znaleźć wiele potencjalnych zastosowań, takich jak efektywne dostarczanie leków czy wykrywanie toksyn w organizmie.

Autorzy wynalazku chcą dalej kontynuować swoje badania nad sztucznymi krwinkami, tak by w przyszłości można było je wprowadzić do terapii u ludzi.

Zobacz film: Co o zdrowiu mówi nasza krew?

źródło: Dzień dobry TVN


Data aktualizacji: 15.06.2020,
Opublikowano: 15.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej