Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu

Fot: luckybusiness / fotolia.com

Oponiak mózgu to guz opon mózgowo-rdzeniowych. Oponiaki stanowią 10-20% nowotworów śródczaszkowych. Mają w większości charakter łagodny i poddają się dobrze leczeniu operacyjnemu, choć relatywnie często dochodzi do ich miejscowej wznowy.

Oponiak mózgu jest nowotworem o najniższym stopniu złośliwości, który poza pojedynczymi przypadkami (1-3%) rozrasta się wyłącznie miejscowo. U niektórych osób guz nacieka kości czaszki, ale najczęściej zmiana jest dobrze ograniczona i można ją w całości usunąć.

Oponiak mózgu - objawy

Oponiak mózgu rozpoznawany jest zazwyczaj u osób po 60. roku życia, częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Ma charakter pojedynczego twardego guza, dobrze oddzielonego od tkanki mózgowej i połączonego z oponami. Lokalizuje się przeważnie wzdłuż sierpa mózgu (w linii pośrodkowej ciała, pomiędzy półkulami). Rozwija się powoli, przez wiele lat może nie powodować żadnych objawów.

Chorzy najczęściej skarżą się na bóle lub zawroty głowy, wymioty. Guz nie nacieka tkanki nerwowej, ale, rozwijając się w zamkniętej przestrzeni mózgoczaszki, może uciskać sąsiednie struktury mózgu i powodować powstawanie charakterystycznych dla tych miejsc objawów ogniskowych (niedowłady, porażenia, zaburzenia czucia lub wzroku, słuchu albo węchu).

Oponiak mózgu w okolicy płatów czołowych może być przyczyną apatii, spowolnienia intelektualnego, zaburzeń koncentracji, problemów z planowaniem, zapamiętywaniem, braku łaknienia.

Nowotwór zlokalizowany w kanale kręgowym powoduje objawy zbliżone do dyskopatii: bóle korzeniowe, rwę kulszową, niedowłady lub porażenia poprzeczne, zaburzenia pracy zwieraczy.

Guzy o dużym rozmiarze lub niekorzystnej lokalizacji mogą powodować również poważniejsze powikłania, takie jak padaczka i nadciśnienie śródczaszkowe.

Padaczka, będąca objawem oponiaka, rozwija się stopniowo. Intensywność i częstość epizodów rośnie pod wpływem zwiększającego się ucisku nowotworu na mózg. Przyczyną napadów jest mechaniczne podrażnienie tkanki nerwowej, więc w przebiegu oponiaka trudno poddają się one leczeniu farmakologicznemu.

Jeśli nowotwór jest ulokowany w miejscu utrudniającym odpływ płynu mózgowo-rdzeniowego z czaszki do kanału kręgowego, może dochodzić do powstawania nadciśnienia śródczaszkowego. Początkowe objawy są nieswoiste (bóle głowy, wymioty), a stan ten może być rozpoznany przypadkowo, np. podczas badania dna oka. Przy rosnącym ciśnieniu może dochodzić do poważnych komplikacji (spowolnienie akcji serca, chwilowe utraty przytomności, zaburzenia oddychania).

Rozpoznanie oponiaka mózgu potwierdza się technikami obrazowymi (tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny ze spektroskopią (MRS), angiografia). Diagnostykę uzupełniają elektroencefalografia (EEG), ocena dna oka i badania laboratoryjne.

Przyczyny powstawania oponiaka mózgu

Oponiak powstaje wskutek patologicznego rozrostu tkanek opon mózgowo-rdzeniowych

Ryzyko zachorowania zwiększają następujące czynniki:

  • napromieniowanie głowy w przebiegu leczenia wcześniej wykrytych nowotworów albo związane z innymi okolicznościami,
  • wpływ żeńskich hormonów płciowych (na komórkach nabłonka opon stwierdzono istnienie receptorów dla progesteronu, który może stymulować rozwój zmian),
  • nerwiakowłókniakowatość typu 2 - dziedziczna choroba, w której dochodzi do patologicznego rozrostu tkanki nerwowej w obrębie układu nerwowego,
  • historia rodzinna - choć nie stwierdzono, by skłonność do oponiaka mózgu była uwarunkowana genetycznie, wykryto zwiększoną tendencję do rozwoju tego nowotworu u osób, które miały takie przypadki wśród najbliższych krewnych.

Zobacz film: Przyczyny pęknięcia naczyń krwionośnych w mózgu. Źródło: Dzień Dobry TVN

Oponiak mózgu - leczenie

Leczenie oponiaka mózgu polega na jego usunięciu. Zwykle powoduje to ustąpienie wszystkich objawów towarzyszących chorobie. Kwalifikacja do zabiegu opiera się na ocenie w badaniach obrazowych, czy guz rośnie i jaka jest jego lokalizacja. W przypadku przebiegu bezobjawowego, przy małej progresji zmian, chory może być obserwowany, a decyzję o operacji się odracza.

Jeśli oponiak mózgu rośnie szybko albo powoduje uciążliwe objawy lub poważne powikłania (padaczka, nadciśnienie wewnątrzczaszkowe), chorego kwalifikuje się do zabiegu chirurgicznego. Najczęściej polega on na otwarciu czaszki i usunięciu guza w całości. Alternatywną metodą jest zastosowanie noża gamma - techniki pozwalającej na zniszczenie oponiaka zogniskowaną na nim wiązką promieniowania gamma. Metoda jest bezbolesna, nie wymaga wykonania trepanacji czaszki, pozwala na bardzo szybki powrót do normalnego życia.

Powikłania oponiaka mózgu

Niewielki odsetek oponiaków mózgu ulega zezłośliwieniu, co komplikuje proces leczenia i pogarsza rokowanie.

W okresie przedoperacyjnym podstawowymi powikłaniami oponiaka są padaczka i symptomy cieśni śródczaszkowej (nadciśnienia). Pojawiają się one w zaawansowanym stadium choroby, kiedy wcześniejszy przebieg był bezobjawowy albo gdy diagnostyka poprzedzających objawów nie była skuteczna.

Jeśli guz był usuwany chirurgicznie, trzeba liczyć się z powikłaniami poważnego zabiegu operacyjnego, połączonego z otwarciem czaszki i z długim okresem rekonwalescencji.

Późne powikłania oponiaka mózgu to przede wszystkim miejscowa wznowa. Pojawia się ona relatywnie często, niezależnie od wybranej metody leczenia, więc wszyscy chorzy muszą być do końca życia poddawani regularnym badaniom kontrolnym.

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 30.05.2019,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej