Operacja mózgu – przebieg najpowszechniejszych zabiegów i czas ich trwania

Fot: undefined undefined /  gettyimages.com

Operacja mózgu wzbudza przerażenie i zmartwienie w czekających na nią pacjentach. Przyczyn może być wiele: guzy, nowotwory, naczyniaki, tętniaki czy epilepsja. Im wcześniejsze rozpoznanie choroby, tym szansa na jej całkowite wyleczenie jest większa. Operacje na mózgu wykonuje się w każdej grupie wiekowej.

Guzy mózgu są jedynymi w najtrudniejszych do zdiagnozowania, ponieważ ich objawy są mało specyficzne. Od momentu pojawienia się niepokojących objawów (np. zaburzenia pamięci, problemy z widzeniem, utrzymaniem równowagi, wypowiadaniem słów) do powiązania ich z określonym rodzajem nowotworu mózgu (dzięki technikom obrazowania) mija zwykle dużo czasu. Zbyt dużo. Operacja mózgu często jest jedyną skuteczną metodą leczenia, jednak nie tylko jest niebezpieczna, ale także niesie ryzyko wielu powikłań.

Operacyjne leczenie guzów

Interwencja neuroonkologiczna w przypadku guzów mózgu stanowi podstawowy element terapii. W zależności od stopnia złośliwości nowotworu, operacja na otwartym mózgu może skutkować pełnym wyleczeniem (nowotwory łagodne) lub być dobrym punktem wyjścia do włączenia leczenia wspomaganego (nowotwory złośliwe). Wśród małych pacjentów najczęściej występują rdzeniaki zarodkowe, a u starszych – glejaki i oponiaki. U dzieci objawami rosnącego guza mózgu mogą być kłopoty z chodzeniem, szybka utrata nowo nabytych umiejętności, wymioty czy zaburzenia psychoruchowe. U dorosłych z kolei symptomami zgłaszanymi najczęściej są: silne bóle głowy połączone z zawrotami, wymiotami, utratą przytomności, zaburzeniami równowagi oraz zaburzeniami mowy czy słuchu. Aby prawidłowo rozpoznać nowotwór i szybko skierować chorego na operację ośrodkowego układu nerwowego, poza wywiadem wykonuje się badania za pomocą techniki rezonansu magnetycznego. W zależności od lokalizacji guza i ryzyka stopnia komplikacji, a także rozległości uszkodzeń, wykonuje się operację wycięcia guza. Jako leczenie uzupełniające po zabiegu często lekarz prowadzący włącza radio- lub chemioterapię.

Zobaczcie, jak wygląda leczenie guzów mózgu:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie guzów mózgu? Źródło: 36,6

Operacja tętniaka mózgu

Tętniak mózgu na ogół nie rokuje dobrze. Jednakże przy wczesnym wykryciu operacja na mózgu jest jedną ze skuteczniejszych broni w walce z patologią. Tętniak to bomba z opóźnionym zapłonem, która często nie daje o sobie znać, zanim nie pęknie. Jeżeli doszło do pęknięcia tętniaka, chirurdzy muszą dokonać wyboru pomiędzy klasyczną metodą neurochirurgicznego klipsowania a embolizacją. Pierwsza z nich polega na otwarciu czaszki i wyłączeniu tętniaka z obiegu krwi za pomocą specjalnego klipsa. W związku z tym, że operacja obarczona jest dużym ryzykiem, całość może trwać nawet kilka godzin.

Embolizacja należy do leczenia wewnątrznaczyniowego i wykorzystuje niewielkie, cienkie mikrocewniki do wypełniania tętniaka. Wspomniane cewniki wprowadza się przez nacięcie w pachwinie operowanego, a w konsekwencji tętniak jest wyłączony z układu krążenia. Embolizacja jest jedną z najbardziej nowoczesnych technik i oprócz mikrocewników może wykorzystywać też środki chemiczne, które przyczyniają się do zamknięcia naczynia. Czas trwania embolizacji zależy od lokalizacji zmiany i może wynosić od godziny do kilku godzin. W odróżnieniu jednak od metody klasycznej operowania tętniaków, hospitalizacja jest znacznie krótsza.

Operacyjne leczenie padaczek

Operacja mózgu przy epilepsji jest dziś standardowym sposobem leczenia wyjątkowo trudnych przypadków, w tym lekoopornych, czyli takich, na które farmakologia zwyczajnie nie działa. Wykorzystuje się przy tym kilka metod: resekcję płatów mózgowych, lesionektomię, przecięcie włókien ciała modzelowatego oraz funkcjonalną hemisferektomię. Do najbardziej popularnych należy resekcja płatów skroniowych półkuli niedominującej. Epilepsja pochodzenia skroniowego jest jednym z rodzajów padaczek zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Chirurg podczas operacji usuwa część tego płata, gdzie znajduje się ognisko padaczki. Cały zabieg trwa około 2 godzin.

Lesionektomia polega na usunięciu uszkodzonego lub dysfunkcyjnego fragmentu tkanki mózgowej – może być nim guz wywołujący napady padaczkowe lub naczyniak krwionośny. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i trwa od 1,5 godziny do 2 godzin.

Hemisferektomia, podobnie jak operacja przecięcia ciała modzelowatego, wykonywana jest wyłącznie w bardzo trudnych przypadkach padaczek przy znacznym uszkodzeniu całej półkuli. Zabieg wykorzystuje technikę przecięcia jednej z półkul mózgu, tak aby pozbawić jej kontaktu z drugą. Silne wyładowania prądowe (impulsy elektryczne) powstające podczas napadów nie przenoszą się po operacji na drugą stronę. Wskazaniami do tej operacji są paraliże (całkowite lub częściowe) oraz utrata czucia po jednej stronie ciała. W wyniku tego rodzaju operacji tkanki nerwowej powikłaniami mogą być: wodogłowie, wylew krwi do mózgu czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Data aktualizacji: 20.05.2020,
Opublikowano: 20.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej