Pacjenci z chorobami onkologicznymi należą do tej grupy, dla której zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może być szczególnie niebezpieczne. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia fundacja Alivia zorganizowała dla chorych specjalny transport.
Każde wyjście z domu w czasie pandemii to ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Ewentualne "złapanie" wirusa może być niebezpieczne dla osób, które chorują na raka i muszą pojawiać się w szpitalu na przyjęcie kolejnej chemii. Fundacja Alivia przy wsparciu dwóch firm farmaceutycznych uruchomiła usługę bezpłatnych przejazdów taksówkami. Z transportu mogą skorzystać pacjenci z nowotworami złośliwymi.
Dla takich pacjentów podróż autobusem czy pociągiem może być zbyt dużym obciążeniem -mówi Joanna Fratczak-Kazana, menagerka projektu Onkotaxi w fundacji Alivia.
Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie
Jak zamówić Onkotaxówkę ?
Chory, który potrzebuje transportu może zgłosić taką prośbę do szpitala czy innej placówki, w której jest leczony. Jedyne co trzeba zrobić to wypełnić i wysłać formularz, który można znaleźć na stronie fundacji Alivia. Zgłoszenie można złożyć również telefonicznie, dzwoniąc pod numer 22 100 51 60. Fundacja zweryfikuje każde zgłoszenie.
Następnie chory dostaje kod, który należy podać przy zamówieniu taksówki. Dzięki temu koszt przejazdu zostanie zapisany na koncie fundacji. Dodatkowo - w ramach programu - chorzy mogą zamówić transport leków z apteki.
Z Onkotaxówki może skorzystać każdy chory, nawet ten, który nie jest podopiecznym fundacji Alivia - mów menagerka.
Wszystkie taksówki, które kursują w ramach akacji ONKOTAXI, posiadają przegrody oddzielające kierowcę od pasażerów, płyn do dezynfekcji i zdezynfekowane klamki, a kierowcy są przeszkoleni w zasadach higieny.
Jak mówi Joanna Fratczak-Kazana zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi jest ogromne.
Po tygodniu działania portalu mieliśmy już 200 zgłoszeń. Setka bezpiecznie pojechała do szpitala leczenia i wróciła do domu - dodaje.
Koronawirus - co trzeba o nim wiedzieć?
Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie prowadzi do zapalenia płuc, które może zmienić się w niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie. Osoby, które zaobserwują u siebie takie objawy powinny jak najszybciej skontaktować się ze szpitalem zakaźnym lub najbliższą stacją sanepidu.
Dlaczego koronawirus jest aż tak niebezpieczny? Dowiesz się tego z filmu: