Oncofertility - metoda, która pozwala zachować płodność

Fot :Macbrian Mun / gettyimages.com

Szacuje się, że problemy z zajściem w ciąże może mieć ok. 1,5 miliona polskich par. Oprócz endometriozy czy zespołu policystycznych jajników problemy z płodnością może wywoływać także nowotwór czy też leczenie onkologiczne. Na szczęście choroba nie musi przekreślać szans kobiety na zajście w ciążę.

Szansą na zachowanie płodności dla kobiet, które zmagają się z chorobą nowotworową lub z innego powodu muszą przyjmować leki cytotoksyczne jest oncofertility. To stosunkowa młoda dziedzina medycyny, która pozwala zachować płodność. W Polsce świadomość zagadnienia jest nadal niewielka.

Co to jest oncofertility?

Pojęcie "oncofertility" do medycyny wprowadził prof. Teresa K. Woodruff z Uniwersytetu Northwestern w Chicago. Dziedzina stanowi połączenie medycyny rozrodu, ginekologii, endokrynologii ginekologicznej i onkologii. Istotą metody jest nie tylko zachowanie narządów rodnych kobiety, ale także wspomaganie rozrodu. W jaki sposób? Metod jest kilka. Aby dać parom szansę na dziecko możliwe jest zamrożenie komórek jajowych w przypadku kobiet, nasienia u mężczyzn, wykonanie procedury in vitro (mrożenie zarodków) lub krioprezerwacji, czyli zamrożenie fragmentu tkanki jajnikowej, którą pobiera się przed rozpoczęciem chemio- lub radioterapii.

Krioprezerwacji - Na czym polega ta metoda?

Krioprezerwacja trwa ok. 45 minut i jest wykonywana z pomocą laparoskopu. Podczas zabiegu lekarz pobiera fragment jajnika (o powierzchni ok. 1 centymetra kwadratowego), a następnie tkanka jajnikowa jest zachowywana. Zdarza się, że jeszcze tego samego dnia pacjentka może opuścić szpital i po krótkiej rekonwalescencji rozpocząć zaplanowane leczenie onkologiczne. Kiedy zostanie zakończone kobieta wraca do ośrodka. Tam, po odmrożeniu pobranej wcześniej tkanki, wszczepia się ją również laparoskopowo w jajnik, z którego wcześniej ją pobrano, a ten zazwyczaj zaczyna działać prawidłowo. Dzięki temu pacjentka ma możliwość zajścia w ciążę. Warto zaznaczyć, że funkcjonalność jajników wraca zazwyczaj na dwa lata. Dzięki metodzie krioprezerwacji i ponownego wszczepiania tkanki zdrowego jajnika do organizmu pacjentek po zastosowaniu terapii gonadotoksycznych, na świecie urodziło się już ok. 160 dzieci.

Zważywszy na fakt, że w naszym kraju procedura nadal uznawana jest za eksperymentalną i nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, obecnie wiemy o trójce dzieci urodzonych w ten sposób w Polsce. Z tego dwoje, które urodziły pacjentki w ośrodku, w którym pracuję – deklaruje prof. Robert Jach.

Zobacz film i dowiedz się, co ma wpływ na płodność człowieka:

Zobacz film: Co wpływa na płodność? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co lekarze wiedzą o oncofertility?

Czy lekarze informują pacjentów o konsekwencjach przechodzenia terapii gonadotoksycznych? Czy wiedza jak zachować płodność i przywrócić ją po zakończeniu leczenia? Choć brak tutaj niestety reprezentatywnych danych, grupa robocza ds. zachowania płodności u chorych onkologicznych Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej przeprowadziła własne badania ankietowe na ten temat.

Z naszych badań wynika, że w szeroko rozumianej grupie docelowej onkologów, ginekologów onkologów, onkologów klinicznych i radioterapeutów świadomość tego zagadnienia istnieje (o metodzie słyszało ponad 50 proc. ankietowanych), zaledwie jednak niecałe 20 proc. lekarzy rozmawiało kiedykolwiek na ten temat z pacjentką – mówi prof. Robert Jach.

Data aktualizacji: 02.07.2020,
Opublikowano: 02.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej