Olejek do masażu – czym powinien się charakteryzować? Jak wybrać i przygotować najlepszy olejek?

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Dobry, naturalny olejek do masażu nie tylko ułatwia wykonanie zabiegu, ale także ma działanie prozdrowotne, pielęgnacyjne oraz terapeutyczne. Działa zarówno na ciało, jak i na umysł. Warto dowiedzieć się, jakie olejki do masażu wybrać.

Na rynku dostępnych jest wiele olejków do masażu – niektóre z nich są w stu procentach naturalne, inne zawierają sztuczne substancje chemiczne, takie jak barwniki, syntetyczne aromaty czy parabeny. Aby masaż przyniósł oczekiwane rezultaty, warto wybierać produkty, które zawierają naturalne substancje czynne, pielęgnujące skórę, a także takie, które działają terapeutyczne. Olejki do masażu można zakupić w postaci gotowych mieszanek, jak i przygotować je samodzielnie w domu.

Zobacz film: Olej konopny – zastosowanie. Źródło: Dzien Dobry TVN.

Jaki wpływ na ciało mają masaże i olejki do masażu

Masaż (także z wykorzystaniem olejków) ma duży wpływ na skórę, mięśnie, stawy, układ krwionośny i limfatyczny, a nawet układ pokarmowy i nerwowy. Masaż z wykorzystaniem olejków eterycznych przyczynia się szczególnie do poprawy samopoczucia.

Oto, jakie działanie ma masaż ciała:

  • dotlenia skórę (ułatwia oddychanie skórne),
  • reguluje pracę gruczołów łojowych,
  • stymuluje komórki skóry do wzmożonej pracy, a co za tym idzie do przyspieszenia procesów regeneracyjnych,
  • pomaga usuwać martwe komórki naskórka,
  • wpływa na ogólny wygląd i stan zdrowia skóry,
  • przyspiesza wydalanie produktów przemiany materii z organizmu,
  • podnosi zdolność mięśni do pracy,
  • przyczynia się do dotlenienia i odżywienia mięśni,
  • rozluźnia napięte mięśnie i stawy,
  • przyspiesza krążenie krwi i limfy, dzięki czemu organy są lepiej zaopatrzone w tlen,
  • masaż ma pośredni wpływ na układ pokarmowy – poprawia jego ukrwienie, a co za tym idzie, usprawnia trawienie i absorpcję substancji odżywczych.

Użyte do masażu olejki (zwłaszcza naturalne) zawierają cenne substancje odżywcze, które pielęgnują skórę. Masaż z wykorzystaniem olejków naturalnych i eterycznych może mieć działanie antycellulitowe, pielęgnacyjne, relaksacyjne, uspokajające czy pobudzające.

Jak przygotować olejek do masażu – podstawowa wiedza

Olejki do masażu są często dostępne w postaci gotowych substancji. Zaopatrując się w takie produkty, warto zwracać uwagę na ich skład i upewniać się, czy nie zawierają substancji drażniących, parabenów, barwników czy sztucznych substancji zapachowych. Gotowe olejki do masażu zawierają zwykle olej bazowy (np. olej słonecznikowy lub olej z pestek winogron) oraz dodatek olejków eterycznych lub substancji zapachowych.

Aby mieć pewność, z jakich składników został przygotowany olejek do masażu, warto wykonać go samodzielnie. W tym celu najlepiej wyposażyć się w stuprocentowe olejki naturalne.

Domowej roboty olejek powinien składać się z oleju bazowego i olejku eterycznego. Wystarczy do szklanej buteleczki wlać około 50 mililitrów oleju bazowego i kilkanaście kropli olejku eterycznego (zwykle wystarczy 12-17 kropelek). Następnie należy zamknąć buteleczkę i dokładnie wymieszać oba składniki.

Otrzymaną substancję najlepiej przechowywać w ciemnej, szklanej butelce, w chłodnym, zacienionym miejscu. Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowywanie mieszanki, którą zużyje się podczas jednego masażu.

Do masażu nie powinno się wykorzystywać wyłącznie olejków eterycznych, ponieważ często są silnie skoncentrowane i mogą podrażnić skórę.

Zobacz film: Olej z rokitnika. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bazowe olejki do masażu

Olej bazowy jest bardzo ważnym składnikiem olejków do masażu. To on nadaje poślizg, który uprzyjemnia masaż, a także zawiera cenne składniki pielęgnacyjne. Olejki bazowe powinny dobrze się wchłaniać i zapewniać odpowiedni komfort podczas wykonywania zabiegów.

Oleje, które można wykorzystać to między innymi:

  • Olej z awokado – wnika głęboko w skórę, dostarczając jej cennych substancji odżywczych; zawiera dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega 3 i omega 6), witaminy A, B, D, E, K, PP i składniki mineralne. Doskonale regeneruje i odżywia skórę.
  • Olej z pestek winogron – składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych i zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, które neutralizują działanie wolnych rodników. Polecany jest do skóry starzejącej się oraz trądzikowej.
  • Olej ze słodkich migdałów – zawiera sole mineralne, witaminy A, B, D i E, a także proteiny i kwasy tłuszczowe. Nawilża, regeneruje i odmładza skórę.
  • Olej jojoba – skutecznie odżywia i intensywnie nawilża skórę. Zawiera witaminę A, E i F oraz fitosterole (sterole roślinne), mające zdolność do syntezy kolagenu w skórze.
  • Oliwa z oliwek – jest bogata w witaminy A, B, C, D i E, fosfor, potas i żelazo, a także nienasycone kwasy tłuszczowe.
  • Olej sezamowy – doceniany jest między innymi ze względu na wysoką zawartość witaminy E. Polecany jest do masażu i pielęgnacji skóry suchej i dojrzałej.

Eteryczne olejki do masażu

Olejki eteryczne wykorzystywane są zarówno do aromaterapii, jak i pielęgnacji skóry. Pd warunkiem, że są to olejki naturalne, bogate w składniki odżywcze. Szukając odpowiednich produktów, można trafić na kilka rodzajów olejków:

  • Olejki zapachowe – są to zwykle oleje wzbogacone syntetycznymi substancjami zapachowymi oraz sztucznymi barwnikami. Tego typu produkty nie mają zbyt wielu (lub żadnych) właściwości zdrowotnych czy pielęgnacyjnych. Ich zadaniem jest po prostu wydzielanie zapachu.
  • Olejki naturalne – są to oleje pozyskiwane z kwiatów, liści, kory drzew, łodyg, nasion czy korzeni. Oprócz tego, że pięknie pachną, zawierają także składniki odżywcze. Naturalne olejki powinny być wolne od sztucznych substancji chemicznych, wzmacniających zapach, zmieniających kolor czy konserwujących.
  • Olejki terapeutyczne – są to produkty naturalne, które zostały dokładnie przebadane przez producentów. Zawierają największą ilość substancji czynnych. Olejki tego typu są zazwyczaj najdroższe, a ceny plasują się w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Olejki eteryczne mają różne działanie. Oto przykłady:

  • Olejki uspokajające – olejek rumiankowy, pomarańczowy, lawendowy, rozmarynowy czy olejek z paczuli.
  • Olejki relaksujące – olejek ze słodkiej pomarańczy, z grejpfruta, bergamotki, palmarosy, imbiru, geranium, drzewa sandałowego.
  • Olejki energetyzujące – olejek eukaliptusowy, cytrynowy, olejek z trawy cytrynowej, limonki, mięty pieprzowe czy szałwii.

Zobacz film: Zabiegi na cellulit: fala radiowa i masaż próżniowy. Źródło: Bez skazy.

Data aktualizacji: 16.03.2018,
Opublikowano: 12.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej