Olej z nasion (pestek) malin – właściwości, zastosowanie w kosmetyce

Fot: Madeleine_Steinbach / gettyimages.com

Olej z nasion malin jest niezwykle zasobny w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz przeciwutleniacze. Z tego względu może stanowić cenny składnik kosmetyków. Służy cerze każdego typu, oddziałuje korzystnie na włosy, chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

Olej z pestek malin pozyskiwany jest w wyniku tłoczenia ich na zimno. Maliny to owoce jagodowe bardzo zasobne w składniki o właściwościach przeciwutleniających (antyoksydacyjnych). Chroniąc komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi szkodliwą aktywnością wolnych rodników, antyoksydanty opóźniają proces starzenia się. Oznacza to m.in. zachowanie zdrowia i młodego wyglądu skóry oraz jej przydatków (włosów, paznokci). Dlatego preparaty takie jak olejek malinowy mają szerokie zastosowanie w kosmetyce. Spośród wszystkich olejków tłoczonych z pestek owoców jagodowych najlepiej zbadane zostały właściwości właśnie oleju z malin.

Olej z pestek malin – właściwości

Olej malinowy ma lekką konsystencję, brunatnożółty kolor i zapach podobny do oliwy z oliwek. Aromat szybko ulatnia się po aplikacji na skórę, a produkt nie powoduje jej zabarwienia. Olej z pestek malin dobrze się wchłania. Szybko wygładza i uelastycznia skórę, natłuszcza ją, ale nie blokuje porów.

Olej z malin w 80% składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie omega-3 (w tym kwas alfa-linolenowy) i omega-6 (m.in. kwas linolenowy). Zawiera także znaczne ilości alfa-tokoferolu i gamma-tokoferolu, czyli witaminy E, nie bez przyczyny nazywanej „witaminą młodości”. Jest ona bowiem silnym przeciwutleniaczem. W oleju z pestek malin znajduje się ponadto szereg innych antyoksydantów – związków z grupy karotenoidów (m.in. beta-karoten, prekursor witaminy A) i polifenoli (w tym elagotanin, z których uwalnia się cenny kwas elagowy).

Oleje do pielęgnacji twarzy - po które warto sięgnąć? Dowiesz się tego z filmu:

Działanie oleju z nasion malin

Kwasy omega to substancje, które nie są wytwarzane przez ludzki organizm i muszą być do niego dostarczane (w pożywieniu, w kosmetykach), ponieważ są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Rolą nienasyconych kwasów tłuszczowych jest m.in. przeciwdziałanie stanom zapalnym skóry, utrzymanie odpowiedniego bilansu wodnego skóry (a pośrednio – regulacja pracy gruczołów łojowych) i wzmacnianie bariery lipidowej naskórka. Kwasy omega hamują produkcję melaniny – barwnika, którego nadmiar powoduje powstawanie przebarwień skórnych. Aplikowane na skórę, rozjaśniają ją i wyrównują jej koloryt.

Nienasycone kwasy tłuszczowe ułatwiają wnikanie w głąb skóry obecnych w oleju malinowym substancji czynnych. Witamina E, flawonoidy czy karotenoidy mają właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i antyseptyczne (antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe). Jako przeciwutleniacze spowalniają procesy starzenia się skóry – sprawiają, że dłużej zachowuje witalność, elastyczność, redukują zmarszczki. Ograniczają także ryzyko rozwoju nowotworów skóry, ponieważ chronią DNA jej komórek. Zwalczając szkodliwe mikroorganizmy i łagodząc stany zapalne, zawarte w oleju malinowym związki są pomocne w profilaktyce i zwalczaniu dermatoz, np. trądziku, grzybicy. Sprzyjają także regeneracji skóry – gojeniu się ran czy poparzeń słonecznych.

Obok wszystkich cennych właściwości olej z pestek malin może pełnić funkcję naturalnego filtra UV – zawarte w nim substancje absorbują promieniowanie UVB, będące składową promieniowania słonecznego. To właśnie promienie UVB odgrywają największa rolę w powstawaniu poparzeń słonecznych, a długofalowo – przyczyniają się do rozwoju raka skóry (np. czerniaka złośliwego). Olej z pestek malin nie może być stosowany do opalania jako wyłączna forma ochrony, ponieważ nie ma precyzyjnie określonego faktora SPF – waha się on pomiędzy 8 a 50. Niemniej warto wzbogacać nim kosmetyki służące ochronie przeciwsłonecznej, ponieważ nie tylko wzmacnia barierę przeciw szkodliwemu działaniu promieni UV, ale i łagodzi rumień posłoneczny oraz nawilża skórę.

Olej z pestek malin na twarz, włosy, paznokcie…

Jako kosmetyk olej z pestek malin ma szerokie zastosowanie. Nadaje się praktycznie do każdego typu cery. Chroni skórę suchą przed utratą wilgoci i reguluje gospodarkę lipidową cery przetłuszczającej się. Działa przeciwzapalnie i antyseptycznie, więc można stosować go w przypadku zmian trądzikowych czy skóry atopowej. W związku z właściwościami przeciwstarzeniowymi służy doskonale cerze dojrzałej. Zdrowej skórze doda miękkości, gładkości i blasku.

Olej z pestek malin stosuje się także na włosy. Służy zwłaszcza włosom wysokoporowatym (przesuszonym, zniszczonym), które wzmacnia i wygładza. Zaaplikowany na skórę głowy, odżywia cebulki oraz przeciwdziała stanom zapalnym w obrębie mieszków włosowych. Olejek malinowy można wykorzystać także jako odżywkę do paznokci – kruchych, łamliwych, skłonnych do rozdwajania się.

Zobacz film i poznaj najlepsze oleje do pielęgnacji całego ciała:

Olej z nasion malin – zastosowanie

Olej z malin można aplikować na skórę samodzielnie lub w połączeniu z innymi olejkami. Można także dodawać go do stosowanych na co dzień kosmetyków (najlepiej bezpośrednio przed użyciem), np. kremu do twarzy, odżywki do włosów, balsamu do ciała, zwiększając w ten sposób ich walory antyoksydacyjne. Zasadniczo jest on bardzo łagodny dla skóry, więc nadaje się do aplikacji nawet w okolice oczu. Należy jednak pamiętać, że reakcje alergiczne są kwestią bardzo indywidualną, i trzeba wcześniej przeprowadzić test na niewielkim fragmencie skóry.

Wybierając olejek malinowy, warto zwrócić uwagę na jego skład. Powinien być to tłoczony na zimno, nierafinowany i niefiltrowany produkt, bez barwników, substancji zapachowych i konserwantów (w związku z tym będzie miał krótką datę ważności). Najlepiej kupować olej z nasion malin w ciemnej butelce, ponieważ taki najmniej utlenia się pod wpływem światła.




Opublikowano: 21.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej