Olejek śliwkowy - doskonały zamiennik kremu i balsamu

mirzamlk GettyImages

Olejek śliwkowy to niedoceniany kosmetyczny skarb. W naturalny sposób, bez zawartości chemii, skutecznie zadba zarówno o skórę, jak i o włosy. Zawiera m.in. witaminę E, beta-karoten (prowitaminy A), witaminy z grupy B oraz kwas oleinowy i kwas linolowego. A na dodatek ma piękny marcepanowy zapach!

Olejek śliwkowy z powodzeniem można stosować jako zamiennik kremu do twarzy, olejek regeneracyjny do paznokci czy na końcówki włosów. To szybko wchłaniający się i lekki olej o wspaniałym  marcepanowym aromacie. Doskonale nawilża i odbudowuje uszkodzony naskórek. Nie zapycha porów, nie zostawia na skórze nieprzyjemnej tłustej warstwy.  Występuje w składzie kosmetyków przeznaczonych do skóry problemowej, w tym zwłaszcza trądzikowej i nadmiernie łuszczącej się. Pełni często rolę oleju bazowego, gdyż nie dość, że dobrze łączy się z innymi olejami, to także świetnie utrwala i stabilizuje powstałe mieszanki.

Olej śliwkowy – właściwości

Olej śliwkowy to nierafinowany, tłoczony na zimno olej otrzymywany ze śliwkowych pestek. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się owoce śliwki domowej (z łac. Prunus domestica L.), czyli rośliny zaliczanej do rodzaju śliwa i rodziny różowate. Olej ze śliwki ma charakterystyczny aromat marcepanu i gorzkich migdałów oraz ciemnożółty kolor. Powinien być przechowywany w szczelnie zamkniętej, szklanej butelce, w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu. Olej śliwkowy jest dość drogi, gdyż za butelkę o pojemności 30 ml płaci się średnio 25 zł. To jednak produkt całkowicie naturalny, bez zbędnych składników i wypełniaczy, jakie znajdują się często w kremach czy balsamach.

Olej śliwkowy w pielęgnacji skóry

Olej śliwkowy wykazuje wiele cennych właściwości w pielęgnacji skóry. To doskonałe źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) i antyoksydantów. Zawdzięcza im działanie antyoksydacyjnie (zwalcza wolne rodniki), regenerujące, przeciwzapalne, silnie nawilżające, zmiękczające. Kwas linolowy wbudowuje się w struktury błony komórkowej i służy do produkcji prawidłowo zbudowanych ceramidów, czyli lipidów obecnych w warstwie rogowej naskórka. Dzięki nim obudowuje się naturalny płaszcz lipidowy skóry. Z kolei kwas oleinowy zwiększa penetrację w głąb skóry zawartych w kosmetykach składników aktywnych. Podnosi też płynność bariery lipidowej naskórka, dzięki czemu staje się dla nich bardziej przepuszczalna.

Olejek śliwkowy na problemy skórne

Olej śliwkowy przyspiesza proces gojenia się ran i wszelkich podrażnień. Dodatkowo wzmacnia barierę ochronną skóry i ogranicza szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Zapobiega nadmiernemu łuszczeniu się skóry, chroni ją przed utratą wody i zmniejsza skłonność do powstawania wyprysków. Reguluje procesy zachodzące w gruczołach łojowych, dzięki czemu ogranicza wydzielanie sebum, odblokowuje pory skóry. Jako źródło fitosteroli poprawia elastyczność skóry i działa przeciwzmarszczkowo. Olej śliwkowy zalecany jest także w przypadku marszczenia i wiotczenia skóry, zwiększonej skłonności do powstawania zaskórników, zaczerwienionej i podrażnionej skóry.

Jego dużą zaletą jest szybkie wchłanianie się i nieobciążanie skóry. Ze względu na dobrą przyswajalność pozostawia na powierzchni skóry tylko delikatny jedwabisty film.

Jakie oleje korzystnie działają na naszą skórę? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6

Olej śliwkowy w pielęgnacji włosów

Olej z pestek śliwki zaleca się na włosy suche, zniszczone i z rozdwajającymi się końcówkami. Wykorzystać go można w procesie olejowania włosów. Wówczas przed umyciem na suche włosy i skórę głowy wmasowuje się olej. Włosy następnie zawija się w foliowy czepek i/lub ręcznik. Po upływie około godziny myje się dokładnie włosy szamponem. Zabieg dogłębnie wzmacnia i regeneruje zniszczone zabiegami chemicznymi włosy. Nawilża skórę głowy, niweluje łupież i nadmierne przetłuszczenie się. Dodatkowo pobudza włosy do wzrostu, dodaje im blasku, ułatwia rozczesywanie, zapobiega wypadaniu. Można go też aplikować na same końcówki. Kilka kropel oleju nakłada się na dłonie, rozgrzewa i rozciera między palcami, po czym wmasowuje w mokre lub suche końce włosów. W tym przypadku nie ma potrzeby spłukiwania go.

Olej śliwkowy w pielęgnacji ust i paznokci

Olej śliwkowy zwalcza problem nadmiernej łamliwości paznokci. W tym celu należy półkolistymi ruchami wcierać go w uprzednio oczyszczoną z lakieru płytkę paznokcia, ale i okalające ją skórki. Olej z pestek śliwki doskonale radzi sobie z wysuszonymi i popękanymi ustami, które pojawiają się zwłaszcza w okresie zimowym. Preparat ten wciera się w usta i po chwili wacikiem zbiera się nadmiar. Olej można też wymieszać z nierafinowanym drobno zmielonym cukrem, dzięki czemu uzyska się naturalny peeling do ust.

Olej śliwkowy – zastosowanie w przemyśle kosmetycznym

Olej śliwkowy ze względu na cenne właściwości znalazł zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Stanowi częsty składnik kosmetyków do skóry dojrzałej, problemowej, zniszczonej, podrażnionej i suchej. Znaleźć go można zwłaszcza w kremach, mleczkach, serum i balsamach dedykowanym posiadaczom tych rodzajów skóry. Używany jest również w preparatach redukujących zmarszczki i przeciwstarzeniowych, określanych jako anty-aging. Olej z pestek śliwki wykorzystywany jest również w produkcji środków do pielęgnacji ust, paznokci i włosów. W przypadku własnoręcznie wykonywanych kosmetyków to częsta faza tłuszczowa. W połączeniu z żelem hialuronowym powstaje silny, dwufazowy nawilżacz.

Data aktualizacji: 29.09.2020,
Opublikowano: 29.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej