Okrężnica: budowa i funkcje. Choroby okrężnicy (rak okrężnicy)

Fot: BillionPhotos.com / fotolia.com

Okrężnica to największy i najdłuższy odcinek jelita grubego. Dzieli się na cztery części: okrężnicę wstępującą, poprzeczną, zstępującą i esowatą. Rak okrężnicy może wystąpić w każdej z nich. Pojawia się zwykle u pacjentów ok. 60.–70. roku życia i częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet.

Okrężnica to największy odcinek jelita grubego, który mierzy ok. 1,5 metra długości. Jej główne zadanie to absorbowanie wody, substancji odżywczych i minerałów z pokarmu, a także magazynowanie kału. Okrężnica w większości składa się z elastycznych mięśni, które umożliwiają przesuwanie pokarmu podczas trawienia (czyli perystaltykę jelit).

Okrężnica – co to za narząd? Budowa i funkcje okrężnicy

Okrężnica to najdłuższa i największa część jelita grubego, która zajmuje znaczną część jamy brzusznej. Dzieli się na cztery części:

  • okrężnica wstępująca (wstępnica);
  • okrężnica poprzeczna (poprzecznica);
  • okrężnica zstępująca (zstępnica);
  • okrężnica esowata (esica).

Okrężnica wstępująca znajduje się po prawej stronie jamy brzusznej. Jej początek to tzw. jelito ślepe, które przebiega pionowo ku górze, a następnie łączy się pod prawym płatem wątroby z tzw. zagięciem wątrobowym. W tym miejscu okrężnica wstępująca przechodzi w okrężnicę poprzeczną, która biegnie poziomo w stronę lewą. W lewym podżebrzu pod śledzioną poprzecznica gwałtownie się zagina (jest to tzw. zagięcie śledzionowe). Tu zaczyna się okrężnica zstępująca, która następnie biegnie w dół i przechodzi w esicę (fragment okrężnicy o charakterystycznym kształcie pionowej litery “S”). W dolnej części esica przechodzi bezpośrednio w odbytnicę.

Ściany okrężnicy zbudowane są z błony śluzowej, błony podśluzowej, błony mięśniowej oraz błony surowiczej. Cechami charakterystycznymi budowy okrężnicy są ponadto tzw. taśmy okrężnicy (podłużne, równoległe warstwy błony mięśniowej, ciągnące się na całej długości narządu), wypuklenia okrężnicy (skierowane na zewnątrz) oraz tzw. wcięcia półksiężycowate (wcięcia powstałe na skutek obecności fałdów półksiężycowatych wewnątrz okrężnicy). Na powierzchni okrężnicy widoczne są również tzw. przyczepki sieciowe, czyli wypełnione tłuszczem wypustki błony surowiczej.

Do okrężnicy codziennie dostaje się ok. 1,5 l masy pokarmowej. W jej wnętrzu pokarm miesza się z wytwarzanym w jelitach śluzem i enzymami, a także bytującymi w okrężnicy bakteriami, których działanie jest niezbędne w procesie trawienia.

Zapalenie okrężnicy i inne choroby okrężnicy

Ból okrężnicy i dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą (choć nie muszą) świadczyć o jednej z chorób tego narządu. Zaniepokoić powinny zwłaszcza dolegliwości żołądkowe o charakterze przewlekłym lub ostrym.

Do popularnych chorób okrężnicy (jelita grubego) należy:

  • zapalenie okrężnicy (najczęściej ma związek z działaniem bakterii, grzybów, toksyn, środków chemicznych itp.);
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego (zapalenie błon śluzowych jelita, często o charakterze przewlekłym);
  • rzekomobłoniaste zapalenie jelit (choroba o podłożu bakteryjnym);
  • stany zapalne jelit o podłożu autoimmunologicznym;
  • ostre rozdęcie okrężnicy (występuje najczęściej jako powikłanie zapalenia jelit; grozi perforacją jelita i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjenta);
  • zespół jelita wrażliwego (lub nadwrażliwego, drażliwego) – choroba psychosomatyczna z dysfunkcją perystaltyki jelitowej;
  • choroba Leśniowskiego-Crohna (charakteryzuje się m.in. zmianami zapalnymi, które mogą wystąpić na dowolnym odcinku jelit).

Większość chorób okrężnicy daje początkowo typowe objawy ze strony układu pokarmowego (ból brzucha, zmiana rytmu wypróżnień, zaparcia lub biegunki itp.). Swoistość i nasilenie objawów zależy od rodzaju choroby okrężnicy i stopnia jej zaawansowania. Nieleczone choroby okrężnicy (i jelit w ogóle) mogą przechodzić w stan przewlekły i doprowadzić do licznych powikłań, w tym także zmian nowotworowych.

Rak okrężnicy (nowotwór złośliwy)

Rak okrężnicy może się rozwinąć w każdej z czterech części tego narządu, Przeważnie pojawia się u pacjentów w wieku ok. 60–70 lat. Czynniki ryzyka wystąpienia choroby to m.in.:

  • niewłaściwa dieta (zwłaszcza częste spożywanie czerwonego mięsa, niedobory błonnika itp.);
  • skłonność do zaparć;
  • braku aktywności fizycznej:
  • palenie tytoniu;
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
  • choroba Leśniowskiego-Crohna;
  • skłonności genetyczne.

Objawy i sposoby leczenia zależą od wielkości i lokalizacji guza. Ponieważ jednak okrężnica jest narządem o bardzo elastycznych ścianach, rozrastający się guz może przez długi czas nie dawać żadnych odczuwalnych objawów. Zaniepokoić powinna przede wszystkim znacząca zmiana rytmu wypróżnień oraz obecność krwi w stolcu. Krew nie musi być widoczna gołym okiem – po 45. roku życia warto więc wykonać badanie na tzw. krew utajoną (zwłaszcza u osób znajdujących się w grupie, np. kiedy w rodzinie występowały już nowotwory jelit itp.).

Objawy raka okrężnicy zależą od jego umiejscowienia. Należą do nich:

  • ból w okolicy podbrzusza;
  • ciemne, tzw. smoliste stolce (zabarwione krwią, mogą przybierać niemal czarny kolor);
  • zmiana rytmu wypróżnień;
  • zaparcia i/lub biegunki;
  • wzdęcia, wymioty;
  • stolce o „ołówkowatym” kształcie;
  • ślady krwi w stolcu;
  • guz wyczuwalny przez powłoki brzuszne;
  • nagły spadek masy ciała;
  • w zaawansowanym stadium nowotworu: możliwe przerzuty do innych narządów.

Podstawową metodą leczenia raka jelita grubego jest chirurgiczne usunięcie guza. W przypadku guza nieoperacyjnego (naciekającego) stosuje się chemioterapię. Przy wczesnym wykryciu raka okrężnicy ok. 80% pacjentów ma szansę na pełne wyzdrowienie. Jeśli jednak choroba jest na tyle zaawansowana, że daje już przerzuty, rokowania są znacznie gorsze. Wówczas jedynie ok. 10% pacjentów przeżywa dłużej niż 5 lat. 

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 04.01.2018,
Opublikowano: 07.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej