Ognisko odry na Pomorzu. Na szczepienia czeka około tysiąca zagrożonych osób

Fot. sudok1 / Getty Images

Na odrę zachorowali pracownicy jednego z zakładów produkcyjnych, w którym w większości pracowali Ukraińcy. Gdański sanepid potwierdził informację o kolejnym ognisku odry w Polsce, tym razem w województwie pomorskim. 

Gdański sanepid poinformował we wtorek 6 listopada 2018 r. o kolejnych przypadkach zachorowań na odrę w Polsce. Tym razem zachorowały 4 osoby - to Ukraińcy pracujący w jednym z dużych zakładów w Kwidzynie (zatrudniającym ponad cztery i pół tys. pracowników). Wszyscy chorzy nie mieli szczepień ochronnych. Nie był to pierwszy przypadek odry na Pomorzu, w połowie października do szpitala w Kwidzynie przyjęto kilkuletnie dziecko z Ukrainy z rozpoznaniem tej choroby. Obecnie maluch wrócił już do domu. Co z osobami, które miały kontakt z chorymi?

W chwili obecnej mamy wytypowanych około tysiąca osób do przeprowadzenia szczepień. Będziemy jeszcze przeprowadzać weryfikację, które to są konkretnie roczniki, czy ktoś w ogóle nie był szczepiony, czy miał tylko jedną dawkę tego szczepienia podaną - mówi Anna Obuchowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku. 

Więcej znajdziecie na TVN24.pl: Ognisko odry na Pomorzu. Mają zaszczepić tysiąc osób

Odra to choroba bardzo zakaźna, która roznosi się drogą kropelkową. Pierwsze objawy choroby występują po 10 dniach od zakażenia. Objawy dzieli się na prodromalne, czyli zwiastujące, trwające kilka dni, i objawy właściwe. Do objawów zwiastujących zaliczamy wysoką gorączkę, kaszel, nieżyt nosa , zapalenie spojówek oraz plamki Koplika. 

Objawem właściwym jest wysypka plamisto-grudkowa, czyli ciemnoczerwone plamki i grudki o niewielkiej średnicy na całym ciele, które mogą zlewać się w większe plamy.

Zobaczcie także, co o odrze w województwie mazowieckim mówią eksperci:

Zobacz film: Dr Paweł Grzesiowski o odrze. Ognisko odry pod Warszawą. Źródło: Dzień Dobry TVN 

Odra to choroba, o której mogliśmy zapomnieć dzięki szczepieniom ochronnym. W Polsce są one refundowane przez NFZ - obecnie pierwszą dawkę szczepienia MMR (przeciwko odrze, śwince i różyczce) podaje się dzieciom w wieku 13.-14. miesięcy. Kolejną dawkę należy podać w wieku lat 10. Dorośli za szczepienie przeciwko odrze (jeśli go nie odbyli) muszą zapłacić.

Polecamy: Szczepienie MMR - co należy wiedzieć?

Data aktualizacji: 07.11.2018,
Opublikowano: 07.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej