Naukowcy z University of Surrey i z Queensland University and Technology twierdzą, że odpowiednie wietrzenie pomieszczeń - zarówno w domu jak i w miejscu pracy - to obowiązkowy element w walce z koronawirusem.
Czy odpowiednia wentylacja zmniejszy ryzyko zarażenia koronawirusem?
Choć Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że gdy chodzi o epidemię koronawirusa najgorsze mamy już za sobą, wielu z nas wciąż obawia się zarażenia SARS-CoV-2. Jak możemy go uniknąć? Przede wszystkim zachowując odpowiedni dystans społeczny (minimum 1,5 metra), a także nie przebywając w zatłoczonych miejscach czy dbając o higienę rąk. Naukowcy z University of Surrey i z Queensland University and Technology do tej listy dorzucają także regularne wietrzenie pomieszczeń – zarówno w domu, jak i miejscu pracy. Dlaczego to takie istotne? Brak odpowiedniej wentylacji to jeden z ważniejszych czynników ryzyka zarażenia groźnym patogenem, ponieważ wyrzucona wydzielina z bakteriami czy wirusami podczas kichania lub kaszlenia długo utrzymuje się w powietrzu.
Ulepszona wentylacja wnętrz to ważny krok, który można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Jednak trzeba wykonać więcej pracy, aby zrozumieć przenoszenie się COVID-19 i podobnych wirusów w powietrzu. Pomoże to ograniczyć ładunek wirusów w miejscach, w których zwykle przebywa duża liczba ludzi – słowa profesora Prashant’a Kumar’a cytuje Polska Agencja Prasowa.
Koronawirus w Polsce
Na ten moment w Polsce zdiagnozowano 24 395 przypadków zarażenia SARS-CoV-2, z czego 1092 pacjentów zmarło, a 11 726 uznano za zdrowych. Sytuacja epidemiologiczna najgorzej wygląda na Śląsku. Nasz kraj od zeszłej soboty wszedł na czwarty etap odmrażania gospodarki.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?