Odpowiedni trening fitness. Jakie są najlepsze ćwiczenia?

Fot: nd3000 / fotolia.com

Fitness jest jednym z rodzajów gimnastyki rekreacyjnej, która cieszy się szczególną popularnością wśród kobiet. Na przestrzeni lat zakres ćwiczeń wchodzących w fitness znacznie się rozszerzył i obecnie możliwości treningowych jest dużo. Odpowiedni trening fitness powinien być dostosowany do możliwości fizycznych danej osoby. 

Fitness trening jest kojarzony przede wszystkim z zajęciami aerobiku. Wynika to z faktu, iż to właśnie aerobik oraz dynamiczne ćwiczenia przy skocznej muzyce stanowią podstawę fitnessu. Wraz z rosnącym zainteresowaniem tą formą aktywności fizycznej, zakres ćwiczeń wchodzących w skład fitnessu znacznie się powiększył. Obecnie jest uznawany za najbardziej wszechstronną aktywność, która łączy różne formy ruchu i wykorzystuje różnego rodzaju sprzęt sportowy.

Forma fitness: jak ją wypracować w krótkim czasie?

Aby ćwiczenia fitness dawały oczekiwane efekty, osoby je uprawiające powinny pamiętać o kilku podstawowych zasadach właściwego treningu. Od razu należy zaznaczyć, że nie ma jednego schematu ćwiczeń, który można dostosować dla każdego. Wszystko zależy od:

  • wieku,
  • płci,
  • poziomu zaawansowania sportowego,
  • efektu, których chce się osiągnąć,
  • czasu określonego na osiągnięcie celu,
  • ewentualnych schorzeń lub chorób osoby ćwiczącej.

Zobacz film: Czy warto ćwiczyć z trenerem personalnym? Źródło: 36,6.

Zajęcia fitness dzieli się na trzy grupy: wytrzymałościowe, siłowe oraz formy łączone. Jeżeli osoba rozpoczynająca przygodę z fitnessem chce spalić tkankę tłuszczową lub poprawić swoją kondycję fizyczną, wówczas powinna postawić na ćwiczenia wytrzymałościowe. One mogą mieć zróżnicowany charakter:

  • ćwiczenia o charakterze ciągłym (mniej intensywne, ale większa długość trwania wysiłku),
  • ćwiczenia o charakterze zmiennym (naprzemiennie wykonywane ćwiczenia o dużej i mniejszej intensywności),
  • ćwiczenia o charakterze powtórzeniowym (bardzo intensywny, ekstremalny wysiłek wraz z przerwami na przywrócenie tętna do umiarkowanych wartości).

Aby odpowiednio dopasować plan treningowy do własnych potrzeb i możliwości, najlepiej skonsultować się z trenerem fitnessu. Osoba taka pomoże ułożyć najkorzystniejszy harmonogram zajęć, które będą efektywne i bezpieczne.

ABT fitness i inne tajemnicze skróty

Wiele osób, które dopiero noszą się z zamiarem rozpoczęcia zajęć fitness, może nie znać profesjonalnych nazw konkretnych ćwiczeń. Wiele z nich pochodzi od języka angielskiego, ale w Polsce są w powszechnym użyciu. Szczególnie ci, którzy planują wybrać się na treningi do klubów fitness powinni zapoznać się z najpopularniejszymi nazwami zajęć oraz ich charakterystyką. Najbardziej znane to:

  • ABT (czyli: abdominal, buttocks, thights, ćwiczenia na rzeźbę ud, pośladków i bioder),
  • TBC (skrót od: Total Body Conditioning, ćwiczenia wykonywane w rytm szybkiej muzyki na rzeźbę całego ciała),
  • boks aerobik (ćwiczenia z elementami boksu, poprawiają wytrzymałość),
  • interval aerobik (łączy ćwiczenia intensywne z mniej intensywnymi, przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej),
  • fat burning (niezbyt intensywne ćwiczenia z prostym układem choreograficznym, przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej),

Zobacz film: Jak powinien wyglądać trening? Źródło: Stylowy Magazyn.

  • hi-lo combo (różnorodne ćwiczenia ze zwiększającą się intensywnością, przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej i poprawiają kondycję),
  • funky (zestaw ćwiczeń wykonywanych do muzyki soul i funky, przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej),
  • aqua fitness (aerobik w wodzie, poprawia kondycję fizyczną),
  • tae-bo (ćwiczenia z elementami zaczerpniętymi ze wschodnich sztuk walki, pozwalają wyrzeźbić: uda, pośladki, mięśnie brzucha i ramion),
  • body pump (zestaw ćwiczeń wykonywanych ze sztangą przy muzyce, wzmacniają siłę mięśni).

Powyższe nazwy ćwiczeń i zestawów treningowych są najbardziej popularne i można się z nimi spotkać przy okazji wizyt praktycznie w każdym klubie fitness.

Fitness: ćwiczenia w domu

Szeroki wachlarz ćwiczeń, jakie wchodzą w zakres fitnessu pozwala znaczną część z nich wykonywać w domu. Zdecydowanie się na taki wariant ma kilka korzyści m.in. zaoszczędzony czas (nie trzeba tracić go na dotarcie do klubu fitness) i pieniądze (nie trzeba płacić za wejście czy karnet). Treningi fitness przeprowadzane w domu mogą dać takie same efekty, jakie osiąga się po zajęciach w klubach. Podstawą jest odpowiedni dobór ćwiczeń oraz regularność ich wykonywania.

Fitness w domu powinien być dopasowany do potrzeb indywidualnych. Osoba zaczynająca ćwiczenia może skorzystać z pojedynczych układów, które są dostępne w internecie albo zdecydować się na korzystanie z planów treningowych udostępnianych przez trenerów lub trenerki np. na platformie YouTube. Obie opcje są dobre i obie powinny przynieść oczekiwane efekty. Ćwiczenia na podstawie planów treningowych znanych trenerów fitness są o tyle korzystniejsze, że w zasadzie nie trzeba ich modyfikować. Tworzenie własnego układu ćwiczeń wymaga więcej czasu i zazwyczaj wprowadzania zmian, by był odpowiednio dostosowany do możliwości organizmu.

Zobacz film: Obóz sportowy z Anną Lewandowską. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 21.05.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej