Odoskrzelowe zapalenie płuc – przyczyny, leczenie i diagnostyka

Fot: gpointstudio / gettyimages.com

Odoskrzelowe zapalenie płuc może zostać rozpoznane na podstawie badania przedmiotowego, wywiadu i RTG klatki piersiowej. Można również wykonać tomografię komputerową dla dokładnej oceny granic nacieków zapalnych.

Odoskrzelowe zapalenie płuc to proces zapalny wieloogniskowy, przebiegający w oskrzelach i szerzący się na tkankę płucną. Najczęściej jest to schorzenie infekcyjne na tle wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym. Jak sama nazwa wskazuje, odoskrzelowe zapalenie płuc atakuje oskrzela i tkankę płucną. Ma bardzo zróżnicowany przebieg. Może przebiegać łagodnie, ale też bywa przyczyną ciężkiego stanu klinicznego.

Przyczyny odoskrzelowego zapalenia płuc

Odoskrzelowe zapalenie płuc wywołane jest przez patogeny, tzn. bakterie (np. pneumokoki, pałeczki Haemophilus influenzae czy Klebsiella pneumoniae) lub wirusy. Inne szczepy wywołują tzw. szpitalne zapalenia płuc, a inne są swoiste dla zakażeń pozaszpitalnych. Przyczyny choroby to kontakt z chorym, zaniedbana infekcja górnych i dolnych dróg oddechowych, osłabienie odporności. Nadużywanie antybiotyków skutkuje powstawaniem szczepów opornych, co utrudnia leczenie zakażeń i sprzyja rozprzestrzenianiu się zapalenia na tkankę płucną.

zobacz film: Zapalenie płuc - leczenie. Źródło: 36,6.

Objawy odoskrzelowego zapalenia płuc u dzieci i dorosłych

Początkowo chory prezentuje objawy zapalenia oskrzeli, a w dalszym etapie choroby, po zajęciu tkanki płucnej, zmiany osłuchowe podczas badania fizykalnego wskazują na odoskrzelowe zapalenie płuc. Początkowo zapalenie może obejmować niewielkie ogniska, a z czasem zajmuje większe obszary płuc. Objawem towarzyszącym odoskrzelowemu zapaleniu płuc jest kaszel połączony z bólem w klatce piersiowej. Kaszel najczęściej jest produktywny, czyli towarzyszy mu odkrztuszanie gęstej wydzieliny. Inne objawy odoskrzelowego zapalenia płuc to:

  • uczucie duszności,
  • pocenie się,
  • przyspieszony oddech,
  • przyspieszona praca serca,
  • dreszcze,
  • bladość skóry,
  • osłabienie.

W wyniku zajęcia tkanki płucnej chory prezentuje objawy niedotlenienia. Dla lekarza istotne w rozpoznaniu jest osłuchanie płuc i stwierdzenie zmian osłuchowych. Mogą pojawić się świsty, furczenia, wzmożenie lub ściszenie szmerów oddechowych, a także inne zmiany osłuchowe.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Diagnostyka odoskrzelowego zapalenia płuc

Po przeprowadzeniu badania fizykalnego lekarz może zlecić zdjęcie rentgenowskie (RTG) klatki piersiowej. Jeśli nie wykazuje ono istotnych zmian, a badanie fizykalne sugeruje zapalenie tkanki płucnej, pomocne bywa wykonanie tomografii komputerowej (TK). Ponadto można wykonać badanie plwociny, a także bronchoskopię w celu określenia czynnika etiologicznego zapalenia odoskrzelowego płuc.

Leczenie odoskrzelowego zapalenia płuc

W zależności od nasilenia objawów choroby i przypuszczalnej etiologii zapalenia płuc wdraża się odpowiednie leczenie. Objawowe leczenie polega na podawaniu leków przeciwgorączkowych i łagodzących symptomy choroby. Zaleca się odpowiednie nawadnianie chorego i odpoczynek. Konieczne jest monitorowanie utlenowania krwi i innych parametrów życiowych, szczególnie w okresie znacznego nasilenia objawów. Stwierdzenie etiologii bakteryjnej obliguje lekarza do zalecenia antybiotyku. Forma podania i rodzaj antybiotyku zależy od stanu klinicznego i wieku pacjenta oraz od podejrzewanej etiologii.

Zobacz film: Zapalenie oskrzeli - objawy, leczenie. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 19.04.2018,
Opublikowano: 19.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej