Odbytnica – ważny fragment układu pokarmowego. Choroby i budowa odbytnicy

Fot: absolutimages / fotolia.com

Odbytnica to ostatni odcinek przewodu pokarmowego, który kończy się odbytem. Pełni istotną funkcję, polegającą na wydaleniu kału z organizmu. Dowiedz się, jakie są najczęstsze choroby odbytnicy i co może oznaczać jej ból.

Odbytnica (łac. rectum, zwana także prostnicą) mieści się w okolicach miednicy mniejszej i posiada łukowaty kształt. Łączy się z esicą (okrężnicę esowatą) oraz kanałem odbytu. Istnieje spora grupa chorób, które dotykają tego fragmentu przewodu pokarmowego.

Odbytnica – budowa

Odbytnica położona jest zarówno wewnątrzotrzewnowo, jak i pozaotrzewnowo. Rozmiary odbytnicy wynoszą zazwyczaj od 12 do 18 cm. Lekarze dzielą ją najczęściej na dwie części: miedniczą oraz odbytową. Dolny fragment części miedniczej nazywany jest bańką odbytnicy. Umowną granicą części są włókna dźwigacza odbytu.

Budowa ścian odbytnicy są podobne do pozostałych elementów układu pokarmowego i zawierają trzy warstwy: zewnętrzną, mięśniową oraz błonę śluzową (z fałdami poprzecznymi oraz podłużnymi w zależności od części odbytnicy). Odbytnica jest silnie ukrwiona oraz unerwiona. U kobiet odbytnica sąsiaduje z szyjką macicy i tylną ścianą pochwy, a u mężczyzn z gruczołem krokowym, nasieniowodami, pęcherzykami nasiennymi i pęcherzem moczowym.

Odbytnica – jak działa

Odbytnica jest odpowiedzialna za jedną z ważniejszych funkcji układu pokarmowego, czyli wydalanie kału (defekację). Możliwe jest to dzięki wystąpieniu kilka mechanizmów, które umożliwiają przesuwanie stolca w jelicie grubym, a także za jego hamowanie.

Spożywanie pokarmu powoduje przesunięcie obecnego w jelicie grubym stolca w kierunku odbytnicy. Stolec znajdujący się w odbytnicy rozszerza ją i dochodzi do rozluźnienia zwieracza wewnętrznego odbytu i zwieracza zewnętrznego odbytu. Dzięki temu możliwe jest wydalenie kału. Należy pamiętać, że u zdrowych osób odbytnica niewydalająca kału jest pusta.

Ból odbytnicy – co oznacza?

W odróżnieniu od pozostałych elementów jelita grubego odbyt jest wyłożony silnie unerwioną i ukrwioną skórą. Kanał odbytu jest bardzo wrażliwy na ból. Miejsce to zawiera liczne stożki skórne, które sięgają do błony śluzowej. W ich szczelinach mogą osadzać się resztki stolca, płyn i inne ciała obce, które mogą prowadzić do podrażnienia i silnego bólu. W takich sytuacjach częstym przypadkiem jest rozwój stanu zapalnego, powodującego lokalne zapalenie odbytu.

Przyczynami lokalnych zapaleń odbytu mogą być reakcje alergiczne, ropień, przetoka, zakażenie gruczołów odbytowych, ale także nowotwory. Silny i nieustępujący ból zlokalizowany w odbycie lub odbytnicy wymaga konsultacji z lekarzem.

Inną przyczyną występowania bólu odbytnicy może być szczelina odbytu. Pojawia się w wyniku wystąpienia mechanicznego uszkodzenia odbytu bądź odbytnicy. Może do nich dojść poprzez wysiłek fizyczny, długotrwałe zaparcia, stosunki analne, a nawet siedzący tryb życia. Objawami szczeliny odbytu, oprócz silnego bólu, są także pieczenie oraz świąd.

Choroby odbytnicy i odbytu – rodzaje i objawy

Istnieje spora liczba chorób, które zagrażają właściwemu funkcjonowaniu odbytnicy. Wśród najczęstszych wymienia się: hemoroidy, przetoki, nowotwory odbytu oraz ropnie. Zdaniem proktologów, najczęstszymi objawami toczących się chorób odbytnicy są: krwawienia z odbytu, uczucie niecałkowitego wypróżnienia, biegunki, zaparcia, wspomniane bóle odbytu, zmiana rytmu wypróżniania się, zmiana wyglądu stolca, narośle w okolicach odbytu, a także rany oraz guzki w okolicach zwieracza zewnętrznego.

Choroby odbytnicy – hemoroidy

Na hemoroidy cierpi co trzeci Polak! Ta dolegliwość objawia się wystąpieniem żylaków odbytu. Charakterystycznymi symptomami jest krwawienie oraz pieczenie w początkowych fazach rozwoju choroby. W kolejnych dochodzi do wypadania żylaków w trakcie wysiłku fizycznego i wypróżniania oraz nasilenia krwawień. Hemoroidy najczęściej dotykają osób po 60. roku życia, prowadzących siedzący tryb życia; częściej zapadają na nie kobiety niż mężczyźni.

Choroby odbytnicy – rak odbytnicy

Rak odbytnicy jest najczęstszym rakiem jelita grubego. Raki jelita grubego plasują się na drugim miejscu pod względem zgonów wywołanych nowotworami w Polsce. Każdego roku liczba zachorowań wzrasta, a wcześnie wykryty nowotwór odbytnicy jest w wysokim procencie chorych uleczalny. Ryzyko zachorowań wzrasta po 40. roku życia, a najczęstszymi przyczynami raka odbytnicy są: pojedyncze gruczolaki, zespół Gardnera, zespół wrodzonego niepolipowatego raka jelita grubego, zespół polipowatości rodzinnej, nieswoiste choroby zapalne jelit, a także dieta uboga w warzywa, owoce, wapń, selen oraz obfita w znaczne ilości tłuszczu zwierzęcego. Objawy raka odbytnicy zależą od rozwoju choroby, jednymi z pierwszych są najczęściej jasne krwawienia z odbytnicy, biegunki, zaparcia i zmiana rytmu wypróżniania.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej