Obrzęk krtani – czym jest i czy jest niebezpieczny?

Fot.: Artem Furman / stock.adobe.com

Obrzęk krtani jest niebezpiecznym stanem, szczególnie w przebiegu nasilonych alergii, kiedy może dojść do niebezpiecznego dla życia zamknięcia światła dróg oddechowych. Do obrzęku krtani może dojść również w przebiegu stanu zapalnego.

Krtań to element dróg oddechowych rozpoczynający się fałdem nagłośni. Objawy obrzęku krtani to przede wszystkim duszność, stridor wdechowy, a w przypadku całkowitego zamknięcia światła dróg oddechowych – utrata świadomości. Leczenie objawowe polega na stosowaniu leków przeciwobrzękowych, takich jak glikokortykosteroidy i adrenalina. Ponadto wdraża się leczenie przyczynowe.

Obrzęk krtani – przyczyny

Obrzęk krtani może mieć różne przyczyny. Najczęściej przyczyną obrzęku krtani jest stan zapalny, a konkretnie ostre zapalenie krtani, zapalenie nagłośni, podgłośniowe zapalenie krtani, a także zmiany zapalne tkanek sąsiadujących, jak np. ropnie migdałków. Przyczyny obrzęku krtani mogą być również niezapalne. Należą do nich przede wszystkim:

  • alergia,
  • zewnętrzne urazy szyi,
  • poparzenie gardła,
  • dostanie się ciała obcego do krtani,
  • obrzęk naczynioruchowy,
  • zespół nerczycowy.

Wśród alergenów odpowiedzialnych za pojawienie się obrzęku krtani wymienia się głównie jad pszczół, niektóre wysoko alergizujące pokarmy (np. orzechy, owoce morza), a także niektóre leki. Natomiast obrzęk naczynioruchowy (inaczej obrzęk Quinckego) wynika z zaburzeń immunologicznych i ma postać wrodzoną bądź nabytą. Może pojawić się nie tylko w reakcji na czynnik alergizujący, lecz również na inne czynniki, np. wysiłek fizyczny lub stres. Poza obrzękiem krtani dochodzi przede wszystkim do obrzęku skóry, tkanki podskórnej, warg, powiek i innych okolic twarzy kończyn czy tułowia.

Objawy obrzęku krtani

Wystąpienie objawów oraz ich stopień nasilenia zależy od poziomu, na którym rozwinął się obrzęk, a także jego rozległości. Obrzęk krtani może generować duszność, pojawienie się suchego kaszlu, chrypki, wrażenia obecności ciała obcego w drogach oddechowych, trudności w połykaniu, ból gardła (szczególnie przy zapalnym podłożu obrzęku i współistnieniu obrzęku gardła i krtani). Konieczna jest wtedy konsultacja z lekarzem, a w przypadku duszności – pilne wezwanie zespołu ratownictwa medycznego. Bardzo niebezpieczne są nagłe reakcje alergiczne objawiające się obrzękiem krtani, gdyż narasta on nagle. Ratunkiem dla chorego może być jedynie natychmiastowe podanie adrenaliny.

Obrzęk krtani – leczenie

Jak powszechnie wiadomo, lepiej jest zapobiegać niż leczyć, w związku z tym osoby z tendencją do reakcji alergicznych powinny unikać kontaktu z alergenem mogącym doprowadzić do tak niebezpiecznego stanu. Dotyczy to zarówno jedzenia, jak i alergenów wziewnych, jadów owadów czy leków. W przypadkach, gdy w przeszłości miał miejsce obrzęk krtani na tle alergicznym, zaleca się w miarę możliwości wykonanie odczulania, by zapobiec podobnym niebezpiecznym incydentom w przyszłości. Leczenie obrzęku krtani na podłożu ostrej reakcji alergicznej wymaga podania choremu adrenaliny. W przypadku obrzęku krtani na tle infekcji bakteryjnej podaje się antybiotyki, a w przypadku reakcji na chorobę układową stosuje się leczenie przyczynowe. Czasami obrzęk jest na tyle nasilony, że konieczne bywa wykonanie tracheotomii. Leki przeciwobrzękowe na krtań to przede wszystkim glikokortykosteroidy i leki przeciwhistaminowe.

Obrzęk krtani w przebiegu krupu

Krup to jednostka chorobowa o podłożu zapalnym, która najczęściej dotyka dzieci. Przyczyną są najczęściej wirusy paragrypy i grypy, wirus RS lub adenowirus. Krup to inaczej podgłośniowe zapalenie krtani, które ma zazwyczaj stosunkowo łagodny przebieg. W wyniku miejscowego zakażenia wirusami błony śluzowej w okolicy podgłośniowej krtani dochodzi do znacznego obrzęku i zwężenia światła dróg oddechowych. Objawem tego jest wdechowa duszność i świst wdechowy.

Leczenie obrzęku krtani w krupie jest zależne od nasilenia objawów. Wirusy nie wymagają stosowania antybiotyków, nie ma też przyczynowej terapii. W przypadku nasilonej duszności włącza się do leczenia glikokortykosteroidy wziewnie lub ogólnoustrojowo, a nawet adrenalinę.

Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku podgłośniowego zapalenia krtani u dziecka:

Zobacz film: Podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN

Obrzęk krtani a obrzęk gardła

Chociaż są to sąsiadujące struktury, to nie zawsze obrzęk gardła grozi obrzękiem krtani. Obrzmienie gardła jest bardzo częstym stanem zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Nie powoduje ono jednak zamknięcia światła dróg oddechowych, jak w przypadku obrzęku krtani. Rozpulchnione gardło daje wrażenie „kluchy” w gardle, pojawiają się problemy z przełykaniem i nasilony ból, jednak nie dotyczy on krtani. Obrzęk gardła cechuje przekrwienie i rozpulchnienie błony śluzowej gardła, powiększenie migdałków, a czasem również naloty na migdałkach. Stan taki może wywołać np. mononukleoza zakaźna lub cytomegalowirus.

Data aktualizacji: 14.02.2019,
Opublikowano: 13.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej