Obłoniak złośliwy – czym jest i jakie są jego objawy?

Fot: SCIEPROSCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Obłoniak złośliwy jest guzem wywodzącym się z przydanki naczyń, która w warunkach fizjologicznych chroni i odżywia te naczynia. Obłoniak mózgu należy do najbardziej złośliwych nowotworów. Rokowania nie są optymistyczne, ponieważ krwiopochodne przerzuty są bardzo odległe.

Obłoniak złośliwy – hemangiopericytoma – najczęściej znajduje się na podstawie czaszki bądź w jej okolicach. Częstość występowania stanowi 0,5% wszystkich pierwotnych guzów ośrodkowego układu nerwowego. Najczęstszymi miejscami przerzutów są: kości długie, płuca, wątroba oraz jama brzuszna. W zależności od lokalizacji guza, chirurg dobiera odpowiednią technikę operacyjną. Przy operacji wycięcia obłoniaka mózgu często zapada decyzja o zlikwidowaniu również tkanki sąsiadującej. Ze względu na to po zabiegu wykonywane jest napromienianie pooperacyjne – dawka do 60 Gy.

Czy powstanie lek na raka? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Nowotwór - jak powstaje? Czy izraelscy naukowcy opracowali lek na raka? Źródło: 36,6

Hemangiopericytoma to obłoniak, który może tworzyć się w dowolnym obszarze, bogatym w naczynia włosowate, a w szczególności w mózgu, dolnych kończynach, miednicy czy szyi. W literaturze opisuje się dwa rodzaje obłoniaków naczyń krwionośnych. Jeden z nich ma postać łagodną. Drugi to typ złośliwy, który poza tkanką nerwową kumuluje się w jamie nosowej i zatokach przynosowych i bardzo często daje przerzuty na inne organy. Nawet po wyleczeniu istnieje duże ryzyko, że rak nawróci. Obłoniaki często umiejscawiają się także w oponach mózgowo-rdzeniowych (głównie w oponie twardej, zwanej twardówką). Występują częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Jakie są objawy obłoniaka złośliwego?

Obłoniaki złośliwe są wyjątkowo bolesnymi masami, które niestety nie dają specyficznych objawów. Z racji tego, że wywodzą się z tkanek miękkich, przez długi czas nie są wykrywane. Taka tkanka jest wyjątkowo elastyczna i nie stawia oporu przed nagromadzeniem się w jej pobliżu nowych mas komórkowych. Jednym z symptomów guzów tego typu jest bardzo szybko narastająca masa powstająca wewnątrzczaszkowo. Kiedy nowotwór rozwija się w wokół mózgu i u podstawy czaszki, naciska na struktury mózgu i powoduje zaburzenia neurologiczne. Rodzaj tych objawów zależy od miejsca tworzenia się obłoniaka. Podobnie jak inne guzy mózgu, obłoniak może dawać objawy obwodowe lub wywoływać oznaki zwiększonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego, takie jak bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, zaburzenia widzenia.

Diagnoza złośliwych raków mózgu polega na obrazowaniu radiologicznym. Lekarz na podstawie wyników rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej widzi nie tylko dokładną lokalizację obłoniaka, ale i jego wielkość. Specjalista neurolog ocenia stopień uszkodzeń i widzi, które fragmenty mózgu (odpowiedzialne za jakie czynności np. mówienie, słuchanie czy czucie) są dysfunkcyjne. Aby zidentyfikować określone cechy zmienionej nowotworowo tkanki, zwyczajowo dokonuje się biopsji.


Przyczyna obłoniaka złośliwego

Nie jest znana przyczyna obłoniaka złośliwego. Nie istnieją silne dane kliniczne wskazujące powiązanie obłoniaka z konkretnymi czynnikami. Niektóre doniesienia sugerują związek między hemangiopericytomą a zawodową ekspozycją na chlorek winylu, jak również ekspozycją na herbicydy.

Terapia i leczenie hemangiopericytomy

Nowoczesne formy terapii obłoniaka obejmują przede wszystkim podejście chirurgiczne. W zależności od lokalizacji guza, możliwe jest zastosowanie różnego rodzaju dojść. Małoinwazyjne jest dostęp przez otwór nosowy.

Najczęściej preferowaną metodą leczenia obłoniaka złośliwego jest radykalna resekcja chirurgiczna z usunięciem wszystkich połączeń oponowych. Jednak ta opcja leczenia jest na ogół możliwa tylko u 50–67% pacjentów z obłoniakiem zlokalizowanym w centralnym układzie nerwowym. W czasie zabiegu wykonuje się również emobolizację, czyli zamykanie naczyń krwionośnych. W przypadku operacji na hemangiopericytomę embolizacja zatrzymuje przepływ krwi w guzie. Można to zrobić mechanicznie lub za pomocą środków chemicznych – wówczas mowa o chemoembolizacji.

Bibliografia.

  1. Treatment Strategy of Intracranial Hemangiopericytoma. Young-Joo Kim et al. Brain Tumor Res Treat. 2015. 3(2):68-74.
  2. Hemangiopericytoma, rarediseases.info.nih.gov
  3. Hemangiopericytoma Tumors, UPMC.com
Data aktualizacji: 10.06.2020,
Opublikowano: 11.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej