Objawy zapalenia stawów u dzieci, przyczyny dolegliwości, obraz choroby

Fot. KatarzynaBialasiewicz / Getty Images

Zapalenie stawów u dzieci to zjawisko o szerokim spektrum przyczyn, ale zbliżonym obrazie dolegliwości somatycznych. Stan zapalny może rozwinąć się na skutek infekcji, urazu czy zaburzeń pracy układu immunologicznego. Najczęściej dotyczy stawów kończyn.

Poza objawami obciążającymi układ mięśniowo-szkieletowy w przebiegu zapalenia stawów u dzieci obserwuje się dolegliwości ogólne. W zależności od przyczyn zjawiska, choroba ma charakter pierwotny i występuje jako samodzielna jednostka bądź stanowi powikłanie innej patologii. Wówczas klasyfikowana jest jako wtórne zapalenie stawów osób we wczesnym wieku rozwojowym.

Czym jest zapalenie stawów u dzieci?

Zapalenie stawów u dzieci oznacza zespół miejscowych i uogólnionych objawów somatycznych, powstałych na skutek zadziałania niesprzyjających strukturom stawowym czynników, takich jak infekcje wirusowo-bakteryjne czy uszkodzenia mechaniczne, powstałe w wyniku urazów i kontuzji aparatu ruchu. Zjawisko może stanowić również efekt zaburzeń pracy układu immunologicznego bądź mieć charakter idiopatyczny, czyli nieznany. Zapalenie mięśni u dzieci dotyczy najczęściej stawów kończyn. W zależności od etiologii, choroba może przybrać charakter pierwotny i występować jako samodzielna jednostka bądź stanowi powikłanie innej patologii. Określana jest wówczas jako wtórne zapalenie stawów osób we wczesnym wieku rozwojowym.

O ile zapalenie mięśni u dzieci powstałe na tle pourazowym czy patogennym zbliżone jest objawami do tego występującego również w grupie dorosłych, to idiopatyczne i autoimmunologiczne zapalenie stawów znacznie różni się charakterem i nasileniem dolegliwości od schorzenia typowego dla starszych pacjentów. Idiopatyczne i autoimmunologiczne zapalenie mięśni może objawiać się dwojako. Zwykle obserwuje się skrajne postaci choroby, czyli łagodną (dobrze rokującą, z zajęciem przez stan zapalny dużych, pojedynczych stawów) bądź ostrą (o ciężkim przebiegu i niepomyślnych rokowaniach, zostawiających powikłania w układzie mięśniowo-szkieletowym). Za dziecięce zapalenia stawów odpowiada szerokie spektrum przyczyn, dolegliwości są jednak do siebie zbliżone. Do najczęściej spotykanej formy choroby należy młodzieńcze zapalenie stawów u dzieci.

Zapalenie stawów u dzieci – przyczyny

Zapalenie stawów u dzieci charakteryzuje się niejednorodną etiologią, tzn. że przyczyn dolegliwości jest wiele. Źródeł dziecięcego stanu zapalnego najczęściej lekarze doszukują się w:

  • stanach pourazowych, takich jak skręcenia, złamania, stłuczenia;
  • chorobach zapalnych dotyczących bezpośrednio stawu, np. łuszczycowym zapaleniu stawów;
  • schorzeniach niezwiązanych z układem mięśniowo-szkieletowym, m.in. w poinfekcyjnym zapaleniu stawów, zwanym także reaktywnym bądź wirusowym zapaleniem mięśni, gdy czynnikiem chorobowym były wirusy. Za zapalenie stawów u dzieci mogą być również odpowiedzialne schorzenia dotyczące tkanki łącznej, choroby hematologiczne, guzy i zmiany nowotworowe kości, wady wrodzone i rozwojowe, choroby metaboliczne i reumatyczne oraz związane z układem moczowym, odpowiedzialne np. za odczynowe zapalenie stawów.

Objawy zapalenia stawów u dziecka

Zapalenie stawów u dzieci wyróżnia się niespecyficznym zespołem objawów. W znacznej części chorób bolesność nasila się podczas pracy statyczno-dynamicznej stawu. Występują obrzęki, wysięki i ograniczenie ruchomości różnego stopnia. Powstałe w błonie maziowej stawu zmiany zapalne rozlewają się na tkanki okołostawowe, przyczepy ścięgien i pozostałe struktury kurczliwe, a także na nasady kości tworzące staw. Wpływają na stopniową destrukcję ich włókien. Dziecięce zapalenie stawów prowadzi do zniekształceń obrysów stawów, zaników mięśniowych oraz przykurczów stawowych i ostatecznie do upośledzenia funkcji motorycznych aparatu ruchu i tymczasowej lub trwałej niepełnosprawności ruchowej. Dodatkowe objawy zapalenia stawów u osób w wieku rozwojowym zależą od czynnika prowokującego stan zapalny.

Młodzieńcze zapalenie stawów u dzieci – objawy

Cechą charakterystyczną młodzieńczego zapalenia stawów u dzieci jest niesymetryczne zajęcie dużych stawów obwodowych kończyn dolnych, głównie kolanowych. Choroba może jednak dotyczyć również małych stawów rąk. Ponadto powszechnie obserwuje się sztywność poranną oraz dodatkowe objawy ogólne, takie jak gorączka. Wczesnym objawem młodzieńczego zapalenia stawów jest zajęcie kręgosłupa szyjnego. Za szczególnie uciążliwe uznaje się zapalenie stawów biodrowych oraz skroniowo-żuchwowych. Na zespół objawów tych schorzeń składają się: hepato- i splenomegalia (powiększenie wątroby i śledziony), limfadenopatia (powiększenie węzłów chłonnych) oraz zajęcie innych narządów układu oddechowego i pokarmowego. Młodzieńcze zapalenie stawów u dzieci potocznie określane jest jako dziecięce reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Przebiegiem przypomina RZS u dorosłych, jednak w przypadku najmłodszych stanowi szersze pojęcie, ponieważ obejmuje inne jednostki chorobowe, klasyfikowane u dorosłych jako osobne schorzenia, np. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) czy łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS).

Zobacz wideo: Jak dbać o stawy?

x-new

Bibliografia:

1. Dobrzańska A., „Pediatria: podręcznika do państwowego egzaminu lekarskiego i egzaminu specjalizacyjnego”, Urban & Partner, Wrocław 2005.

2. Romnica A.M., „Zapalne choroby reumatyczne w wieku rozwojowym”, PZWL, Warszawa 2005.

3. Wiland P., „Monitorowanie stanu pacjenta w chorobach reumatycznych”, Górnickie Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2008.

Data aktualizacji: 08.02.2022,
Opublikowano: 09.02.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej