Objawy “przewiania pleców” na dole i w okolicy szyi. Leczenie przewiania

Fot: tommaso79 / gettyimages.com

Przewianie znacznie osłabia ludzki układ odpornościowy, przez co bakterie i wirusy bez problemu atakują organizm. Do przewiania najczęściej dochodzi jesienią, kiedy poranki i wieczory są chłodne, natomiast w ciągu dnia temperatura sięga często 20 stopni Celsjusza. Najbardziej bolesne są przewiane plecy oraz uszy.

Przewianiu najczęściej ulegają takie części ciała, jak głowa, szyja, uszy oraz plecy. Przewianiu pleców towarzyszy zawsze przenikliwy ból, który utrzymuje się często przez kilka dni. W skrajnych sytuacjach wymaga interwencji lekarskiej. W okresie jesienno-zimowym należy dbać o odpowiednie ubranie i ochronę ciała, wprost proporcjonalnie do temperatury panującej na zewnątrz.

Przewiane plecy – objawy

Objawy przewiania pleców to m.in. złe samopoczucie, słaba koncentracja oraz silne, kłujące bóle głowy. Z przewianiem pleców na górze wiąże się często przewianie szyi. Niesie ono bolesne i poważne konsekwencje. Do objawów zaliczamy bóle mięśni okolicy szyjnej oraz sztywność karku.

Przewianie pleców na dole, czyli w dolnym odcinku kręgosłupa, w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, jest wynikiem stanu zapalnego korzonków, czyli włókien nerwowych odchodzących od kręgosłupa. Częstym powikłaniem jest przeziębienie lub infekcja układu moczowego, które może objawiać się skąpomoczem, czyli małą ilością oddawanego moczu, bólem w okolicy lędźwiowej oraz zmętnieniem moczu.

Co zrobić, aby plecy nie bolały? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak zmniejszyć ból kręgosłupa? Źródło: 36,6.

Co na przewiane plecy?

Przewiane plecy, zarówno w górnej, jak i w dolnej części, są bardzo bolesne, co wynika ze stanu zapalnego mięśni, które są połączone z kręgosłupem za pomocą włókien nerwowych.

Na przewiane plecy domowe sposoby zwykle pomagają na tyle, że nie ma potrzeby zgłaszania się do lekarza. Do najpopularniejszych metod, za pomocą których możemy uśmierzyć ból i wyleczyć “przewiane plecy”, należą:

1. Rozgrzewający masaż pleców – im szybciej zostanie wykonany, tym konsekwencje przewiania pleców będą mniej dotkliwe. Rozluźni mięśnie i zminimalizuje bolesne skurcze. Polega na wykonywaniu szybkich, mocnych, okrężnych ruchów po dwóch stronach kręgosłupa. Należy masować jedynie mięśnie kręgosłupa, nie sam kręgosłup, gdyż można go uszkodzić. Warto podczas takiego masażu zastosować rozgrzewającą maść z ibuprofenem, który ma właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, oprócz tego do masażu przewianych pleców można użyć kremu, balsamu lub olejku.

2. Termofor – należy wypełnić go gorącą wodą, owinąć ręcznikiem lub ścierką i przyłożyć do bolesnego miejsca na przewianych plecach. Ciepło spowoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, które zmniejszy skurcze i bolesność mięśni pleców. Gdy woda w termoforze się ochłodzi, należy wymienić ją na gorącą.

3. Lędźwiowy pas z nasion gorczycy – według bioenergoterapetów biała gorczyca działa przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. Można ją dostać w sklepach specjalistycznych lub aptekach. Nasiona białej gorczycy polepszają ukrwienie, dlatego stosowane są w leczeniu wszelkich stanów chorobowych kręgosłupa, takich jak nerwobóle, bóle artretyczne, reumatyczne, pourazowe, a także te wynikające z przewiania pleców. W wyniku ulepszenia mikrokrążenia lepiej zaopatrują korzonki w tlen, zmniejszając tym samym ich ból.

4. Gorąca kąpiel – rozluźnia mięśnie w całym organizmie, działa przede wszystkim przeciwbólowo. Można użyć olejków eterycznych, które mocno rozluźniają przewiane plecy. Po gorącej kąpieli najlepiej wypić herbatę z cytryną oraz kilkoma mililitrami nalewki malinowej, lipowej lub pigwowej, która rozgrzeje organizm od środka. Alkohol pomoże organizmowi w ewentualnej walce z rozpoczynającą się infekcją. Dzieci z przewianymi plecami po kąpieli powinny wypić gorące mleko, kakao lub herbatę z cytryną albo sokiem malinowym.

5. Sauna sucha lub parowa – na przewiane plecy działa bardzo podobnie jak gorąca, rozluźniająca kąpiel.

6. Naświetlanie lampami – nie do końca można uznać ten sposób za domowe leczenie, ponieważ aby uzyskać spodziewany efekt, trzeba udać się do gabinetu fizjoterapeutycznego. Leczenie światłem podczerwonym stosowane jest w terapii reumatolgicznego zapaleniu stawów, stąd niweluje ból korzonków. Koszt jednej wizyty wynosi około 10–20 zł.

7. Smarowanie przewianych pleców oraz klatki piersiowej olejkiem lub maścią eukaliptusową. Najlepiej stosować je po gorącej kąpieli. Udrożnioną drogi oddechowe w przypadku kataru towarzyszącego przewianiu pleców.

8. Zażycie leku zawierającego ibuprofen – w przewianiu pleców jest to działanie profilaktyczne oraz przeciwwirusowe.

Data aktualizacji: 27.12.2018,
Opublikowano: 27.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej